Gniazdo sierot

Ewelina Miśkiewicz
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Gniazdo sierot
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Czy o wojennej traumie można zapomnieć? Czy można czuć się sierotą, dziedzicząc traumę po przodkach?

Czasy obecne, Hrubieszów. Uciekając przed małżeńskim kryzysem, Małgorzata przyjeżdża do domu rodzinnego w celu opieki nad sędziwą babcią. Powrót do krainy dzieciństwa budzi w niej dawne demony lęku i opuszczenia. Pewnego dnia staruszka przywołuje wojenne wspomnienia i otwiera przed wnuczką najgłębsze sekrety rodowe…

Czy poznanie historii rodziny pomoże Małgosi zrozumieć siebie?

Kwiecień 1943, Wołyń. Jaś, jedenastoletni chłopiec z polsko-ukraińskiej rodziny, ucieka nocą z ogarniętej pożogą wioski. Jego celem jest Gniazdo Sierot w Turkowicach.

Gniazdo Sierot istniało naprawdę. To tutaj w najbardziej nieludzkim czasie wojny siostry służebniczki prowadziły sierociniec, opiekując się polskimi, ukraińskimi i żydowskimi dziećmi. Ewelina Miśkiewicz sięgnęła po tę historię, by odnaleźć w mrokach nienawiści i śmierci nadzieję, że istnieją miłość, dobroć i przebaczenie.

Wydanie 1 - Wyd. Szara Godzina
Data wydania: 2024-09-11
ISBN: 978-83-67813-54-9, 9788367813549
Wydawnictwo: Szara Godzina
Stron: 240
dodana przez: Vernau

Autor

Ewelina Miśkiewicz Ewelina Miśkiewicz Absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją krytyczno-literacką, która przez dłuższy czas była odzwierciedleniem jej największej pasji, czyli czytania i recenzowania książek. Wiele zmieniło się, kiedy postanowiła zostać pisarką. Odtąd nie wyobra...

Pozostałe książki:

Każdy nowy dzień Tam gdzie pada cień Wszystko pod kontrolą Nagła zmiana planu Sen przychodzi nad ranem Pora na przyszłość Na karuzeli spojrzeń Nasza pierwsza piosenka Gniazdo sierot
Wszystkie książki Ewelina Miśkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapomniane Gniazdo Sierot

WYBÓR REDAKCJI
19.09.2024

"Bo czyż wybór między gorszym a lepszym złem jest w istocie jakimkolwiek wyborem?". Gdyby nie ta książka, mogłabym się nigdy nie dowiedzieć o istnieniu Gniazda Sierot. Miejsca, o którym trzeba pisać i o którym trzeba czytać. Dlatego śmiem twierdzić, że jeśli macie zamiar tej jesieni wziąć na tapet jakąś książkę z historią w tle to niech będzie ... Recenzja książki Gniazdo sierot

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

CZ
@czytac.lubie
2024-09-30
8 /10
Przeczytane Posiadam

Lubisz powieści inspirowane prawdziwymi historiami? Przeczytaj "Gniazdo sierot". Ja chętnie czytam powieści z historią w tle.

Historia opowiedziana w dwóch planach czasowych. Lata wojny, Wołyń oraz lata współczesne, Hrubieszów.

Autorka opisała losy dzieci, sierot, wychowywanych w placówce prowadzonej przez zakonnice w ośrodku w Turkowicach na zamojszczyźnie. Mieszkające tam dzieci polskie, ukraińskie czy żydowskie, dzięki wielkiej odwadze sióstr zakonnych miały szansę na przeżycie wojny.

Historia lat współczesnych dotyczy Małgorzaty, która opiekując się swoją babcią, poznaje historię jej życia. Wspominając wojenne lata, babcia przekazuje Małgorzacie rodzinne sekrety.

"Kobieta przytuliła chłopca, płakała i pomstowała na niesprawiedliwość świata, na okrutność wojny, że matkom dzieci odbiera..."

Czytając tę historię dowiedziałam się o sierocińcu Gnieździe Sierot.

Gorąco polecam lekturę!

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2024-09-11
8 /10
Przeczytane

"Gniazdo sierot" to wyjątkowa powieść, traktująca o prawdziwym miejscu. Tytułowe Gniazdo Sierot znajdowało się w Turkowicach i nosiło oficjalną nazwę Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Wojennych. Tam siostry ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej opiekowały się osieroconymi dziećmi. Zakład powstał niedługo po zakończeniu I wojny światowej, ale wybuch II wojny znacznie pogorszył sytuację tego miejsca i jego mieszkańców. Siostry robiły jednak co w ich mocy, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, dach nad głową i pełne brzuszki.

Jedną z bohaterek tej historii jest Małgorzata, która zastępuje siostrę Tamarę w opiece nad ich babcią. Tamara ma do załatwienia trudną sprawę, która wymaga od niej wyjazdu poza granice kraju. Gosia postanawia zająć się przez ten czas babcią, ale nie wie, ile emocji wyzwoli w niej ta decyzja i czego dowie się od starszej pani o jej przeszłości. Wspomnienia, które popłyną z ust babci, sięgają lat II wojny światowej i odkrywają rodzinne tajemnice. Gosia od dawna nie czuła się pewnie w swojej rodzinie, nie czuła się kochana. Co stanie się, kiedy pozna rodzinne sekrety? Czy traumy przodków mogą mieć wpływ na ich dzieci i wnuki?

Fabuła podzielona została na dwa tory czasowe. Ten współczesny to historia Małgosi i jej rodziny, natomiast drugi to czas wojny, Wołyń, gdzie śledzimy losy chłopca z polsko-ukraińskiej rodziny, Jaśka, którego rodzice decydują się wysłać z wioski ogarniętej pożogą do domu...

× 1 | link |
@WioletaSadowska
2024-09-19
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Gniazdo sierot. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat