Godzina detektywów

Jürgen Thorwald
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Godzina detektywów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejna - po Stuleciu detektywów - odsłona pasjonującej historii narodzin nowoczesnej kryminalistyki.
Czym byłyby osiągnięcia wybitnych detektywów i policjantów bez żmudnej pracy specjalisty kryminologa i biegłego sądowego? To dzięki ich badaniom możliwe stało się rozwiązanie skomplikowanych zagadek kryminalnych na podstawie tak znikomych śladów, jak niedopałek papierosa, włosy w dłoni ofiary czy grudka ziemi na butach mordercy. Jürgen Thorwald w swej klasycznej już książce odsłania przed nami tajemnice najbardziej przełomowych odkryć w dziedzinie kryminalistyki z początku XX wieku. Dowiemy się z niej m.in., jak nauczono się odróżniać krew ludzką od zwierzęcej, w jakich okolicznościach odkryto grupy krwi, kiedy rozpoczęto identyfikację przestępców na podstawie analizy plam nasienia, śliny i potu oraz jaką rolę odegrały pewne owady w schwytaniu ?piwnicznego mordercy? w przedwojennym Paryżu. A wszystkie te opowieści zilustrowane są autentycznym przypadkiem kryminalnym i historią śledztwa sprzed lat, dzięki czemu książkę Thorwalda czyta się jak powieść kryminalną, od której nie sposób się oderwać.
Data wydania: 2010-07-29
ISBN: 978-83-240-1308-1, 9788324013081
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Stulecie detektywów, tom 2
Stron: 728
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Jürgen Thorwald Jürgen Thorwald
Urodzony 28 października 1915 roku w Niemczech (Solingen)
Niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, któremu sławę przyniosły w szczególności książki traktujące o historii medycyny. Również jego dzieła dotyczące medycyny sądowej oraz czasów II wojny światowej cieszą się dużym uznaniem i popularnością wśród ...

Pozostałe książki:

Krew królów Triumf chirurgów Ginekolodzy Stulecie chirurgów Stulecie detektywów
Wszystkie książki Jürgen Thorwald

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Godzina detektywów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Medycyna sądowa/kryminalistyka Mam w domu 📚

Druga część "Stulecia detektywów" to książka tak samo ciekawa i fascynująca jak część pierwsza, jednak jest ona trudniejsza w odbiorze.
W tej części autor skupia się głównie na serologii sądowo-lekarskiej i badaniu śladów z miejsc przestępstw czyli chemii i biologii sądowej.

W pierwszej połowie książki mamy bardzo dużo informacji na temat rozwoju badań nad grupami krwi, które dla osoby zupełnie niezwiązanej z tematem i nie mającej żadnego pojęcia o serologii mogą być czasami nużące. Sprawy opisywane w tej części rozwiązywane są głównie na podstawie śladów krwi, więc jest trochę monotonnie.
W drugiej części badania są już bardziej zróżnicowane i wszystkie metody jakby bliższe naszym czasom. Śledztwa w tej części bywają rozwiązywane dzięki mikroskopijnym drobinkom czy włosom, a opisywane przestępstwa są bardzo różnorodne - od morderstw przez zamachy bombowe i wszelakie włamania do porwań i żądań okupu.

Dla miłośników twórczości pana Deavera znajdzie się tu sporo informacji o wzorze dla jego głównego bohatera - Lincolna Rhyme'a - czyli o panu Edmondzie Locardzie. Również najsłynniejszy detektyw Sherlock Holmes doczekał się swojej wzmianki.

Tak jak od "Stulecia detektywów" było mi trudno się oderwać, tak w przypadku "Godziny detektywów" czasem musiałam robić sobie przerwy w czytaniu. Jednak nie jest to wada tej książki i oceniam ją na równi z częścią pierwszą. Po prostu zagadnienia w niej poruszane są trochę trudniejsze i bardziej "monotonne".
...

{}× 4 | link |
@iusta
2011-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Popularnonaukowe itp.
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Popularnonaukowe
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
SY
2012-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
WI
2011-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Godzina detektywów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Stulecie detektywów
Stulecie detektywów
Jürgen Thorwald
{}8.7/10
Nowe wydanie kultowej książki o początkach nowoczesnej kryminalistyki. Stulecie detektywów przedsta...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl