Gra w kości

Elżbieta Cherezińska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Gra w kości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Uznaje się, iż święci się nie psują – kto się odważy sprawdzić? Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największa potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie. Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko. Europa wchodzi w rok tysięczny. Dwubiegunowa konstrukcja Gry w kości poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego – świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III – wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko. Ta powieść unika monumentu, koturnu, przerysowania. Jest współczesna do szpiku: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczny public relation. A jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, szczegół, detal i to, co w średniowieczu najgłębsze: mentalność epoki, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko. Gra w kości chociaż może zdawać się brawurowa historycznie – opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między ich wierszami. Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz? A gdzie miejsce świętego Wojciecha Adalberta? To jest właśnie Gra w kości. Elżbieta Cherezińska – autorka książki Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, traktującej o historii getta łódzkiego, oraz Sagi Sigrun i Ja jestem Halderd, wchodzących w skład cyklu „Północna Droga”, osnutego na tle dziejów Norwegii. Wydawnictwo przedstawia pierwszą powieść autorki związaną z historią Polski.
Data wydania: 2016-11-14
ISBN: 978-83-65676-32-0, 9788365676320
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 406
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Elżbieta Cherezińska Elżbieta Cherezińska
Urodzona 9 października 1972 roku w Polsce (Piła)
Elżbieta Cherezińska – polska pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Elżbieta Cherezińska mieszka w Kołobrzegu. Literacko ...

Pozostałe książki:

Harda Królowa Saga Sigrun Korona śniegu i krwi Niewidzialna korona
Wszystkie książki Elżbieta Cherezińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

,, Władza nigdy nie jest za darmo, trzeba umieć za nią zapłacić. Kosztuje zdrowie, bo nigdy n...

{} WYBÓR REDAKCJI
20.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie byłam pod wrażeniem „Hardej”, jednak ta książka przyjemnie mnie zaskoczyła. Współpraca autorki z historykami dała ciekawą książkę umieszczoną w realiach średniowiecza. Historia dwóch władców średniowiecznych Cesarza Ottona III i Księcia Bolesława, to historia dwóch wielkich polityków i strategów. Pokazuje jak każdą zaistniałą sytuację wykorzys... {} Recenzja książki Gra w kości

@jatymyoni@jatymyoni {}× 21

Najważniejsza jest wiarygodność!

1.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Historia Polski nie należy do łatwych. Epoki spokojne przeplatają się na osi czasu ze stuleciami burzliwymi, pełnymi napięć i wewnętrznych konfliktów. Tę tendencję można zauważyć również w średniowieczu. Chrzest Polski stanowił podwaliny państwa. Późniejszy zjazd w Gnieźnie umocnił pozycję przyszłego pierwszego koronowanego władcy. Czy historia za... {} Recenzja książki Gra w kości

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Najukochańsze

Genialna powieść historyczna! Jej bohaterami są książę Sclavinii Bolesław Chrobry i cesarz Imperium Rzymskiego Otton III. Bolesław jest fascynującym, inteligentnym i przebiegłym wojownikiem i władcą, kocha życie we wszelkich jego przejawach. Jest doskonałym księciem, wspiera go mądry biskup Unger. Razem chcą zdobyć koronę dla Bolislausa. Młodziutki Otton III jest wcieleniem duchowości średniowiecznej – rozmodlony, pokutujący, umartwiający się. A jednocześnie obaj są niezwykle okrutni i brutalni. Obaj realizują swoje intrygi, by osiągnąć wymarzone polityczne cele. Świat zupełnie nam obcy, a jednocześnie niezwykle bliski i zrozumiały dla czytelnika
Uwielbiam książki p. Cherezińskiej, ciągle zaskakują mnie doskonałym połączeniem faktów historycznych, bujnego języka, wyobraźni, pozwalającej uzupełnić prawdopodobne białe plamy w historii (wczesne średniowiecze w Polsce nie obfituje w wiele materiałów źródłowych). Autorka rewelacyjnie oddaje obyczajowość czasów, o których pisze - powieść jest barwnym, żywym freskiem, a bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, ich emocje i działania są dokładnie przedstawione. To nie papierowe istoty, oni żyją na kartach książki, rozumiemy ich motywy, uwarunkowane mentalnością i religijnością średniowieczną.

{}× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2016

Chyba powoli staję się fanem prozy pani Cherezińskiej: w pamięci nadal mam obydwa tomy z serii "Odrodzone królestwo", które, przyznaję, były dla mnie dosyć trudne w czytaniu, ale bardzo satysfakcjonujące. W "Grze w kości" cofamy się w czasie jeszcze dalej, do okolic roku tysięcznego. Jednak jest tu kilka zasadniczych różnic, jeśli porównać tę książkę do wyżej wspomnianych.

Po pierwsze: bohaterowie.

Obserwujemy na przemian Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III - to oni grają tu pierwsze skrzypce i właściwie tylko wokół nich kręci się zainteresowanie narratora. To nie to samo, co chociażby w "Koronie śniegu i krwi" gdzie niemal wszyscy bohaterowie mieli mniej więcej tyle samo "czasu antenowego", żeby zainteresować sobą czytelnika. Tym razem niezbyt dobrze wyszła ta zmiana: może przez to, że obaj herosi są wyidealizowani do granic absurdu, wzdychają do nich absolutnie wszyscy, bez względu na płeć czy profesję. Co wygląda groteskowo, bo przestaje to już wyglądać na męską przyjaźń dwóch heteroseksualnych facetów.

Po drugie: wypad z fantastyką.

"Gra w kości" pomimo użycia w niej od groma dewocyjnych wtrętów o kulcie świętych i wierze podpadającej momentami pod fanatyzm, przez cały czas broni się dzielnie przed wątkami wchodzącymi w teren fantasy. I wychodzi jej to na dobre. Jestem pewien, że gdyby tu też się pojawiło coś na kształt rodowych bestii, albo skrzydlatych jaszczurów, to efekt końcowy byłby tragiczny.

Po trzecie: język....

{} | link |
@ania_gt
2020-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Historie z historią w tle
@jatymyoni
2020-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Historyczne L. polska Bardzo dobra książka Audiobook
@Skazananaksiazki
2020-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Zredagowane
@halinkamoris
2020-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane WBBINGO+ 2020 Z mojej półki
EC
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@anek7
2020-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
LE
2020-03-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2015
DE
2020-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@Shinedown
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Historyczne
PI
2017-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
AS
2012-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Gra w kości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl