Harda

Elżbieta Cherezińska
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Harda
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

Data wydania: 2023-04-18
ISBN: 978-83-8202-935-2, 9788382029352
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Harda, tom 1
Stron: 592
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Elżbieta Cherezińska Elżbieta Cherezińska
Urodzona 9 października 1972 roku w Polsce (Piła)
Elżbieta Cherezińska – polska pisarka, teatrolog, specjalizuje się w powieści historycznej. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Elżbieta Cherezińska mieszka w Kołobrzegu. Literacko ...

Pozostałe książki:

Korona śniegu i krwi Harda Niewidzialna korona Królowa Saga Sigrun Gra w kości Płomienna korona Sydonia. Słowo się rzekło Legion Wojenna korona Ja jestem Halderd Pasja według Einara Odrodzone królestwo Turniej cieni Legendy polskie Trzy młode pieśni Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum
Wszystkie książki Elżbieta Cherezińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia czy Harlequin?

WYBÓR REDAKCJI
5.06.2020

Mam mieszane uczucia. Nie wiem, czym ta książka jest. Czy powieścią historyczną, czy harlequinem. Nie wiadomo, co jest prawdą a co fantazją autorki. Zaczynając od tytułowej Hardej, czyli Świętosławy, córki Mieszka I i siostry Bolesława Chrobrego o której nie wiadomo, czy istniała. Kontynuując – język. Nie wymagam, żeby postaci posługiwały się star... Recenzja książki Harda

@Betsy59@Betsy59 × 27

Harda - Wielka córka Piasta

WYBÓR REDAKCJI
13.09.2021

„Kobieta jest organizmem ultradoskonałym, potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach”. O ile Mieszko I jest dość znanym władcą Polski, o tyle jego córka Świętosława już, nie wzbudza takich emocji i czasami mam wrażenie, została zapomniana w gąszczu historii. To, aż niewiarygodne jak szybko o niej zapomnieliśmy,... Recenzja książki Harda

Harda królowa.

3.09.2020

Mojemu pierwszemu spotkaniu z autorką mówię zdecydowane TAK!! to było coś, czego potrzebowałam. Kwintesencja wspaniałej przygody, uczta dla duszy. Jako wielka fanka powieści historycznych jestem i jeszcze długo będę pod ogromnym wrażeniem jaki wywołała u mnie "Harda". Żeby w ogóle opisać wszystkie emocje jakie pojawiły czytając tę wspaniałą powie... Recenzja książki Harda

@Ewelina_Czytalska@Ewelina_Czytalska × 7

Pomnik Hardej Królowej

20.05.2019

Nie wiem jak u Was w szkole wyglądały lekcje historii, ja swoich nie wspominam zbyt dobrze. Jedna nauczycielka wymagała recytacji dat i wydarzeń, i to była podstawa oceny - nic ponadto. Żadnego zainteresowania tematem, skutek był wręcz odwrotny - czułam się jak na matematyce. Drugiej nauczycielki - tej ze średniej szkoły - nigdy nie było - nie mam... Recenzja książki Harda

@pod_lasem_czytane@pod_lasem_czytane × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@katapika
@katapika
2019-01-01
8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Polecam!

× 16 | link |
@Malpa
@Malpa
2020-03-25
Przeczytane

Ach jak się do tej Hardej przymierzalam. Z rok chyba. Teraz powiem: to pierwsza książka Cherezinskiej jaką przeczytałam. Niezwykle podobał mi się styl autorki, to jak snuje ona swoją opowieść. Bohaterkę tytułową bardzo polubiłam, nieważne czy istniała czy też nie. Mogła żyć faktycznie albo i nie, cóż za różnica? W Hardej najważniejsza jest gra w trony oraz namietna miłość. Tak, przy tym muszę zaznaczyć że kiedy Swietoslawa po nad wyraz udanym akcie miłosnym krzyknęła Amen to umarlam ze śmiechu. Bo książka ta jest również bardzo zabawna, wiele było momentów że śmiałam się serdecznie. A już sposób w jaki umarł jeden z bohaterów - mega :D
I są sceny zabijania zwierząt bo to czasy stosow ofiarnych, jednak opisy są bardzo oszczędne, widać że Autorka nie chce epatowac takim okrucieństwem. Ludzie to już inna para kaloszy. I, co chyba spodobało mi się najbardziej, ta książka stworzona jest dla kobiet które chciałyby zrozumieć mężczyzn. Jedną gwiazdkę zabieram trochę może niesłusznie ale mnogość imion i nazwisk skandynawskich, często bardzo do siebie podobnych, sprawiała że momentami się gubilam. Jestem dość uważnym czytelnikiem i sprawiało mi to pewną trudność, nie wiem czy Autorka przeholowala czy ja nie dość skoncentrowana byłam. Biorę się od razu za drugą część.

× 15 | Komentarze (2) | link |
@OutLet
2019-12-30
5 /10
Przeczytane

Dostałam tę powieść w prezencie od męża, który zauważył, że porusza ona interesujące mnie wątki – średniowiecze, historia, wiara, owiani legendą władcy i władczynie, Polska, Anglia i Skandynawia w mrocznych i fascynujących wiekach średnich. Ocenił, że z tych powodów może mi się ona spodobać. Podobne osobiste przyczyny napisania powieści podaje autorka w posłowiu. O Elżbiecie Cherezińskiej rzecz jasna słyszałam i nieraz sama myślałam, żeby sięgnąć po jej książki (a nawet trzymałam je w rękach, będąc w księgarni), bo też przeczuwałam, że mogą mi przypaść do gustu. Niby więc wszystko pasuje… a jednak nie do końca te przewidywania się sprawdziły.
Zasada mówi, żeby najpierw powiedzieć o tym, co dobre, co więc dobrego w „Hardej”? Poza wspomnianą interesującą mnie tematyką, na pewno ogromny szacunek dla autorki za przygotowanie się do napisania powieści. Wyobrażam sobie, że musiało to wymagać przebicia się przez wielką ilość różnorodnych źródeł i pochłonięcia wiedzy w nich zawartej – w celu stworzenia własnej powieściowej wizji. Uwagę przyciąga też dedykacja, bo już za jej pomocą, jeszcze zanim rozpocznie się akcja powieści, autorka wywołuje z niepamięci historyczne postacie kobiece i oddaje im hołd.
Czego mi zabrakło? W lekturę wciągnęłam się tak na dobre dopiero około 220 strony, ale i tak nie mogę powiedzieć, że książka zawładnęła mną całkowicie. Właściwie ciągle czekałam na moment (stronę, zdarzenie, zdanie), w którym to nastąpi – i nie nastąpiło. Bohaterowie od początku...

× 5 | Komentarze (3) | link |
@BagatElka
2019-11-13
3 /10
Przeczytane

Ten,kto porównuje autorkę "Hardej" do Sienkiewicza,ma spory problem z logicznym myśleniem.I najwyraźniej nie wie kim był Sienkiewicz ani jak pisał.
Jeśli spojrzy się na fabułę "Hardej" jako fantastykę z elementami historycznymi to jest do przełknięcia ale na pewno nie można jej traktować jako książki historycznej.
"Harda" to harlequin,którego akcja dzieje się w zamierzchłych czasach.Niestety z wiarygodnością historyczną autorka ma nie po drodze.
"Łowcy głów" i "kurwa mać" są niezbyt wiarygodne i biorąc pod uwagę czasy w jakich umiejscowiono fabułę książki,są nietrafione.
Chędożenie na każdym kroku nie dziwi.W końcu czasy takie były.Ani tv ani internetów ludziska nie posiadali,zmrok zapadał szybko to używali życia i zaludniali kraj.Sam Mieszko napłodził ze dwie wioski.
Opisy tegoż chędożenia doprowadziły mnie do śmiechu i wątpię aby taki był zamiar pani Cherezińskiej.
Prawdę napisano w jednej z opinii: "Jakie czasy taki Sienkiewicz".
Gorzka to prawda,że zachwyt wzbudza tak nędzne "dzieło"jakim jest "Harda".

× 5 | link |
@jatymyoni
2020-06-14
4 /10
Przeczytane Czytadła L. polska Audiobook Fantastyka

Czytadło, a właściwie słuchadło. Po pierwszym opisie spotkania damsko- męskiego miałam ochotę wyłączyć, było to dla mnie na pograniczy kiczu. Z prawdziwą książką historyczną to ona ma mało wspólnego, dlatego jak poprzednią książkę autorki zakwalifikuję do fantasy. Plusem dla autorki jest to, że umieszcza akcję swoich powieści w realiach historycznych Polski. Dzięki temu może kogoś zainteresuje historia rodu Mieszka i poszpera gdzie indziej. Typowa książka przygodowa, walka o władzę, zdrady i przymierza, śmierci i narodziny w dość szybkim tempie, rozterki kolejnych władców z kim się sprzymierzyć, a z kim walczyć. Niestety pod koniec audiobook zaczął mnie nudzić.

× 4 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Przeczytane Najukochańsze

Genialna powieść historyczno-obyczajowa mojej ulubionej autorki. Główną bohaterką, teoretycznie, jest Świętosława, siostra Bolesława Chrobrego, ale bohaterów w tej opowieści jest więcej… Bolesław i jego przyrodnie siostry, ich mężowie, królowie sąsiadujących z Księstwem Polan państw. Mieszko, jako doskonały strateg, swoje dzieci powiązał politycznymi mariażami ze swymi sąsiadami. Bolesław prowadził zbliżoną politykę. Życie Świętosławy było barwne, ale wymagające. Poświęciła swe osobiste pragnienia wymogom urodzenia i pozycji.
Niezwykle lekko czyta się powieść, snującą się jak barwny fresk o dawnych czasach, jak legenda o dzielnej i mądrej, hardej władczyni, która potrafiła osiągnąć w życiu wszystko, czego zapragnęła… Książka pełna jest emocji.
Praktycznie nie ma źródeł pisanych z tego okresu, więcej o Storradzie mówią skandynawskie sagi. Cała rzecz opiera się na ogólnych przesłankach, więc autorka mogła przedstawić swoją wersję tych historii.
Jedna, faktyczna nieścisłość dot. Marii, Matki Bożej - dogmat o Jej niepokalanym poczęciu został przyjęty dopiero w poł. XIX w. Nie można zatem o Niej mówić Niepokalanie Poczęta w X w. Nie znano wtedy tego dogmatu.

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Elżbieta Cherezińska to uznana w szerokim świecie pisarka, specjalizująca się w opisywaniu odległych czasów, zwanych dalej naszą historią.Ma niewątpliwy talent, bowiem powieści, takie jak Korona Śniegu i Krwi, czy Niewidzialna Korona przeczytałem z zainteresowaniem.Fakty historyczne, autorka przeplata ze swoim wyobrażeniem, tego, jak dana sytuacja mogła wyglądać.Zupełnie, jak Druon w"Królowie Przeklęci".

Biorąc się więc za lekturę"Harda", miałem wysokie wymagania i co by nie mówić, spodziewałem się dostać kawał porządnej historycznej powieści, urozmaiconej wyobrażeniami pisarki.

A cała ta opowieść, to historia siostry Bolesława Chrobrego, czyli córki samego Mieszka I.Więc mamy tu początki chrześcijaństwa w Polsce, bezpardonową walkę o władzę, przedstawienie, dopiero co kształtującej się państwowości w Polsce i o wiele więcej.Świętosława, to była silna kobieta, nie dająca sobie w kaszę dmuchać, a dodatkowo, wiedziała, jak przedstawić swoje racje, w taki sposób, aby dotarły one do świadomości każdego.Przynajmniej taki obraz tej postaci wyłania się z tej książki.

Podsumowując, książka na pewno warta uwagi, ze względu na talent pisarki do przedstawiania postaci, o której mało co wiadomo, w taki sposób, że jak żywa wyłania się z kart tej księgi.Ciekawe opisy, ciekawe postaci.Warto.
Jednak nie wszystko jest takie"różowe", jak się wydaje.

Mnie osobiście, a czytając opinie innych czytelników, wychodzę, z założenia, że nie tylko, przeszkadzały z...

× 2 | link |
@reniarenia
2020-11-22
8 /10
Przeczytane

Zawsze lubiłam książki historyczne, ale epoka średniowiecza nigdy mi się nie podobała. Sięgnęłam po ten tytuł po zachęcie znajomej bibliotekarki i muszę powiedzieć, że jestem mile zaskoczona. Powieść bardzo dobrze napisana, przystępnym językiem, choć nie brakowało pojęć z owej epoki. Postać Świętosławy, pokazuje, jak trudno miały kobiety w tamtych czasach oraz ile determinacji i poświęcenia wymagała nie tylko władanie, ale też zwykłe codzienne życie.

× 1 | link |
@paulina.zakrzewska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
8 /10
Przeczytane

Pierwsze skojarzenie jak zaczęłam czytać tę książkę to polska Gra o tron. Rewelacyjna fabuła, nawiązania do polskiej historii po prostu się zakochałam Hardej. Druga część równie rewelacyjna.

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-18
8 /10
Przeczytane

Świętosława, Sygryda Storrada (a piszę tu o obu częściach- Hardej i Królowej) - poczwórna królowa, córka Mieszka I, siostra Bolesława Chrobrego. Nie wiadomo, czy naprawdę istniała, czy jej dzieje nie są aby zlepkiem życiorysów kilku kobiet, czy też może pobożnym życzeniem polskich badaczy historii. Ale postać Świętosławy pobudza wyobraźnię, a jeśli istniała - budzi poczucie dumy narodowej. Takie założenie trzeba przyjąć zasiadając do lektury i dać się uwieść tej monumentalnej powieści inspirowanej historią Polski.

Przez czasy Piastów prześlizgnęłam się w szkole przysypiając na lekcjach historii i traktując je bardziej jako zbiór archaicznych opowiastek, potem była Stara Baśń, kilka filmów, Mieszko i Chrobry na banknotach i na tym koniec, nigdy nie zastanawiałam się nad tamtymi czasami, nie miałam potrzeby nic się dowiadywać. Tym bardziej o zamierzchłych czasach Skandynawii i Wikingach. Wystarczyło kilka filmów. I nagle zostałam zabrana w fascynującą historyczną podróż. W czasy podbojów, wyzwań i sojuszy, zwycięstw i porażek, w świat wielkiej średniowiecznej polityki. Do kraju Mieszka, gdy Polska była potęgą, wikińskiej Skandynawii, do Anglii, Cesarstwa i na Ruś. Mnóstwo wątków historycznych, jeszcze więcej postaci, jasna sprawa, że część historycznych, ale równie wiele wymyślonych na potrzeby powieści. Od Mieszka I i jego licznych żon, poprzez Chrobrego, mało znanego Bezpryma, Eryka Zwycięskiego, Swena Widłobrodego, Knuta, Haralda, Ottona III, Cesarzową Teofano ...

| link |
@snaky_reads
2020-07-18
7 /10
Przeczytane

Bardzo przyjemna, przez tę pozycję się płynie. Uwielbiam historię i to na pewno nie ostatnie spotkanie z Cherezińską :D.

| link |
@anna117
2024-03-19
9 /10
Przeczytane Audiobook Najlepsze
@S.anna
2023-08-31
7 /10
Przeczytane Bardzo niezłe Literatura polska Pożyczone
@tczuba
2023-08-31
7 /10
Przeczytane Literatura polska Historyczne
@m.lesz
2023-10-25
8 /10
Przeczytane 2023
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Lęk odbiera człowiekowi wolność, paraliżuje mocniej niż kalectwo.
Gdzie słyszą i widzą wszyscy, nie podsłucha nikt.
Nieufność to tylko dalej posunięta ostrożność.
Wojna jest oddechem mężczyzny.
- Tak! - Astryda parsknęła śmiechem. - Byłaś nieładną i nieznośną małą dziewczynką. Panny dworskie twojej matki modliły się do zdrowej Marii, gdy Dobrawa kazała im po ciebie iść…
- Nie do „zdrowej Marii”, poganko! - Świętosława pogroziła Astrydzie. - Specjalnie przekręcasz, robisz mi na złość!
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Królowa
Królowa
Elżbieta Cherezińska
8.4/10
Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową. Narodził się Knut. Trzecie...