Granice mojego języka. Esej o depresji

Eva Meijer
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Granice mojego języka. Esej o depresji
Książka Granice mojego języka. Esej o depresji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Depresja kwestionuje więź między tobą a światem – nie tylko nie czujesz się tu już jak w domu, ale i rozumiesz, że nie ma czegoś takiego jak dom, jak bezpieczne miejsce. Depresja może atakować mózg i podważać znaczenie twojego życia. Jak zgnilizna." Eva Meijer, holenderska pisarka, filozofka i artystka śpiewająca własne piosenki, przeżyła kilka poważnych epizodów depresji. Nauczyła się z nią żyć i bronić się przed nią – choć nie zawsze się to udaje. Ta książka to opowieść o depresji widzianej od środka, ale również o tym, jak jest ona postrzegana z zewnątrz, przez społeczeństwo, które oferuje chorym różne formy terapii i leki. Terapie czasem działają, czasem nie. Jeśli nie, chory musi znaleźć siły, by przetrwać. Eva Meijer pisze, że jej pomagała sztuka, a niekiedy rzeczy bardzo drobne i proste: ruch, jazda na rowerze, spacer z psem, towarzystwo kota, widok drzew zimą.
Tytuł oryginalny: De grenzen van mijn taal
Data wydania: 2019-11-15
ISBN: 978-83-63000-51-6, 9788363000516
Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia
Seria: Biała plama
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 124

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wspomnienie barwy

Wyblakłe kolory, wrażenie cienia, zwietrzałe smaki. Wrażenie ciężaru przygniatającego do ziemi, spowolnienie, niechęć. Albo. Cisza, jak całun, spowijająca wszystko. Poczucie bezsensu, bezcelowości, bezkierunkowości. Ciągłe zniechęcenie, uporczywe przekonanie, że każde działanie jest marnością. Po co się starać? Czy w ogóle ktokolwiek zwraca uwagę na moje istnienie? Albo. Wrażenie nieopanowanego smutku, wzbierającego jak woda, jak fala, jak przypływ - niepohamowanego, niemożliwego do powstrzymania, zmywającego wszystko, co szczęśliwe i dobre, a co stoi na jego drodze. Albo. Przeciąg otwi... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
SP
@speculatio
2019-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Z każdym kolejnym akapitem, czytanym jeszcze przed ostateczną korektą miałem nieodpartą chęć powrotu do Ciemności widomej, W. Styrona (wydanej lata temu, jako Dotyk ciemności). Można sprarafrazować Tołstoja mówiąc, że wszystkie książki o depresji są smutne na swój własny sposób. Eva Meijer – filozofka, artystka postanowiła przyjrzeć się depresji z pozycji właśnie literacko-filozoficznych sięgając, podobnie jak Styron, do własnych przeżyć. To właśnie one w książkach traktujących o tej chorobie zwykle są najbardziej przejmujące.

Czy można napisać, że książka o smutku, melancholii, myślach samobójczych jest piękna? Czy w ogóle wypada tak myśleć?
 
Tłumacz, Robert Pucek namówił mnie na to, by na okładkę wykorzystać przepiękny obraz Agnieszki Hapanowicz-Kutylak. W oryginale konik morski unosi się nad cytatem “I bezgłośnie mój sen za mną płynie “(Hugo von Hofmannstahl)

To nie jest poradnik, a raczej pamiętnik. Pamiętnik osoby z depresją. Ze świadomością i ta świadomość pozwala napisać piękne zdania, że musi być lepiej. 


[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/granice-mojego-jezyka-esej-o-depresji/ 

{} | link |
@Chassefierre
2019-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura holenderska
@MgorzataM
2020-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane B: Powroty X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad X: Zwierza Y: 2020 A: Posiadam

Co czytać po książce “Granice mojego języka. Esej o depresji”- Eva Meijer

Książka Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy
Dzieci Aspergera. Medycyna ... Edith Sheffer
{}7/10
Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w un...
Książka Ostatni świadkowie
Ostatni świadkowie Swietłana Aleksijewicz
{}7.5/10
W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radziec...
Książka Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach
Psychobzdury. Jak mity popu... Stephen Briers
{}7/10
Żyjemy w epoce zadziwiającego rozkwitu popularnej psycholo...
Książka Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Detroit. Sekcja zwłok Ameryki Charlie LeDuff
{}6.3/10
Detroit – niegdyś w amerykańskiej awangardzie, słynące z wie...
Książka Sen wioski Ding
Sen wioski Ding Yan Lianke
{}7.5/10
Książka jednego z najbardziej utalentowanych i cenzurowanych...

Cytaty z książki

“Kto przeżył depresję, wie, że grzechem jest trwonić czas na sprawy, które tak naprawdę nie są tego warte. Na to, co powierzchowne – chyba że to lubisz, tak jak ludzie, którzy uwielbiają się st...”
{}× 1
#
“Kolejne lata depresji są jak nadpalone dzienniki, z których zostały jedynie pojedyncze wystrzępione kartki, podczas gdy lęk przed nowym epizodem zawsze czai się w pobliżu.”
{}
#
“Depresja również ma swoje pozytywne aspekty. Człowiek depresyjny obdarzony jest specjalnym wglądem w niedorzeczność i absurdalność istnienia, co na przykład pozwala spojrzeć z dystansu na stad...”
{}× 2
#
“Depresja kwestionuje więź między tobą a światem - nie tylko nie czujesz się tu już jak w domu, ale i rozumiesz, że nie ma czegoś takiego jak dom, jak bezpieczne miejsce. Depresja może atakować...”
{}× 2
#
“Jacques Derrida pisze, że nie możemy zatrzeć swoich śladów, ani ich kontrolować. To, co pozostawiamy za sobą, będzie nieodwołalnie żyło własnym życiem. Dotyczy to zarówno rzeczy większych, jak...”
{}× 1
#
Przeglądaj
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}