Języki zwierząt

Eva Meijer
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Języki zwierząt
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Delfiny i papugi mówią do siebie po imieniu, nietoperze lubią plotkować, dziwogony żałobne naśladują wołania drapieżników, by odstraszyć inne zwierzęta i ukraść im kolację, a w pieśniach wielu ptaków i we wzorach na skórze kałamarnic można odnaleźć struktury gramatyczne. Nieświszczuki ze szczegółami opisują intruzów: ich rozmiar, kształt, prędkość, z jaką się poruszają. Słonie w niewoli z czasem zaczynają używać ludzkich słów, żeby komunikować się z ludźmi, a te żyjące na wolności mają na człowieka własne określenie. Humbaki śpiewają pieśni miłosne, trwające nawet dwadzieścia godzin.

To nie są wyjątki – większość zwierząt stadnych rozwinęło pełen niuansów system komunikacji: posługują się zapachami, dźwiękami, ruchami czy kolorami.

Dziś, dzięki technologii cyfrowej, naukowcy mogą nie tylko mapować i interpretować dźwięki wielu gatunków zwierząt, lecz także na nie odpowiadać. Ale biolodzy i etolodzy dopiero zaczynają rozumieć znaczenie tych niezwykłych sygnałów. Eva Meijer wprowadza w ten fascynujący świat komunikacji.

Czas, żeby nauka języków obcych oznaczała również poznanie języków zwierząt pozaludzkich. Bez dobrej komunikacji nie ma dobrych relacji. Bez międzygatunkowego dialogu nie ma sprawiedliwej międzygatunkowej wspólnoty. Fascynująca książka Evy Meijer to przykład rzetelnej wiedzy o naturze zwierząt, zgromadzonej w intencji zmiany świata na lepszy.

Dariusz Gzyra, autor książki Dziękuję za świńskie oczy

Eva Meijer zabiera nas w fascynującą przygodę. Biorąc za podstawę biologiczne i etologiczne badania zdolności umysłowych naszych ewolucyjnych braci, otwiera szerszą perspektywę rozumienia języków zwierząt w oparciu o pojęcia wypracowane przez filozofię. Zrozumienie tych języków nie jest proste, bo wymaga dobrej znajomości życia społecznego zwierząt, któremu język przecież służy. Po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzysz na to, co mówi ci twój pies lub kot.

Andrzej Kinteh-Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy, COAPE Polska


Tytuł oryginalny: Dierentalen
Data wydania: 2021-01-20
ISBN: 978-83-66500-30-3, 9788366500303
Wydawnictwo: Marginesy
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 240
dodana przez: chudini0505

Autor

Eva Meijer Eva Meijer
Urodzona w 1980 roku w Holandii (Hoorn)
Jest pisarką, filozofką, artystką plastyczką, autorką tekstów piosenek, a zarazem ich wykonawczynią. Jej dwie wcześniejsze powieści, Het schuwste dier (Najpłochliwsze zwierzę, 2011) oraz Dagpauwoog (Rusałka pawik, 2013), zostały przyjęte z entuzjazm...

Pozostałe książki:

Granice mojego języka. Esej o depresji Dom ptaków
Wszystkie książki Eva Meijer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego nie potrafimy słuchać?

11.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na początek zadam Wam jedno, wydawałoby się bardzo proste pytanie: dlaczego nie rozmawiamy ze zwierzętami? Pewnie większość z Was odpowie: bo nie mówią ludzkim głosem. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że to nie jest prawidłowa odpowiedź, a właściwie najgorsza z możliwych, bo świadczy o tym, jak bardzo my ludzie jesteśmy skupieni na sobie i pragni... {} Recenzja książki Języki zwierząt

Moja opinia o książce

Opinie

@agulkag
2021-02-07
Przeczytane

Szczęśliwi posiadacze psów lub kotów doskonale wiedzą co ich pupile chcą im przekazać poprzez swoje zachowanie. Choć ja się dowiedziałam z tej książki choćby tego, że psy machają ogonem w prawo lub w lewo w zależności co chcą przekazać. nie mówiąc już o tym, że pies ocenia naszą inteligencję po zapachu - czy ma na to wpływ używanie perfum z wyższej półki nie wiadomo :)
Ale przykłady akurat tych zwierzaków są dosyć oczywiste. Autorka daje przykłady rozmów między zwierzętami i ludźmi także wśród innych przedstawicieli gatunku i nawet jeśli wydaje się nam to niemożliwe to jest mnóstwo gaduł, a niektóre wypowiadają się nawet poprawnie gramatycznie.
I czytelnik musi się nastawić na to, że nie jest to prosta i łatwa książka, ponieważ zawiera nie tylko ciekawostki, ale także przytaczane są badania naukowe, nie zawsze od razu zrozumiałe. Mimo wszystko warto, bo a nóż znajdziemy porozumienie z milusińskim.

{}× 9 | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Języki zwierząt”- Eva Meijer

Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują
Ukrainki. Co myślą o Polaka... Monika Sobień-Górska
{}7/10
Sprzątają w naszych domach, opiekują się naszymi dziećmi, s...
Zawód: aktor
Zawód: aktor Jacek Wakar
Kogo na planie filmowym nazywają Pani Energia? Kto zakładał...
Gladiatorzy z obozów śmierci
Gladiatorzy z obozów śmierci Andrzej Fedorowicz
{}7/10
W Auschwitz tylko jeden dźwięk brzmiał tak jak na wolności. ...
Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia
Adam i Jadwiga Czartoryscy.... Marcin Brzeziński, Barbara Caillot-Dubus
{}8/10
Fascynująca opowieść o losach rodu Czartoryskich na tle wyda...
Zakochani w świecie. Malezja
Zakochani w świecie. Malezja Joanna Grzymkowska-Podolak
{}6.5/10
Książka jest żywym zapisem podróży po Malezji, którą Joanna ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Języki zwierząt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe