Gwiazda szeryfa

Aleksandra Borowiec
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Gwiazda szeryfa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Zło czai się bliżej, niż myślisz.

Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w szeregach Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Wehrmacht, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze... makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostaje znalezione następne, identycznie okaleczone ciało.

Cały Olsztynek jest jak jedna beczka prochu, wystarczy iskra, by podpalić lont. Panika może wybuchnąć w każdej chwili. Trzeba jak najszybciej znaleźć winnego. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? Hitlerowcy? Rosjanie? A może to dzieło szaleńca? Milicja rozpoczyna śledztwo, a raczej rozpoczyna je sam Malewski, który jako jedyny dąży do poznania prawdy.

Samotny szeryf rusza zatem na łowy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. Jego współpracownicy ukrywają przed nim więcej, niż mogłoby się wydawać. W mazurskich lasach na dobre zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało..
Data wydania: 2020-02-29
ISBN: 978-83-8116-857-1, 9788381168571
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 656
dodana przez: ejwa1960

Autor

Aleksandra Borowiec Aleksandra Borowiec
Urodzona w 1988 roku w Polsce (Płock)
Pochodzi z Płocka, mieszka w Warszawie, a serce zostawiła na Warmii i Mazurach. Wielbicielka czarnej kawy i dobrych historii. Finalistka m.in. konkursów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2018) i Góry Literatury (2019). ...

Pozostałe książki:

Empatajzer
Wszystkie książki Aleksandra Borowiec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Znakomita powieść spod znaku klimatycznego kryminału retro!

WYBÓR REDAKCJI
27.04.2020

Wszyscy znany opowieści o amerykańskim Dzikim Zachodzie, gdzie to na ekranach telewizorów lub na kartach książek prawi szeryfowie walczyli z bandami zbirów i oprychów. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że także i nasza ojczyzna miała swój "Dziki Zachód", jakim to były ziemie odzyskanie w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny... Recenzja książki Gwiazda szeryfa

656 stron orki. Czy warto?

4.05.2020

Rozmiar ma znaczenie. Ile razy się nagadałem, że życzyłbym sobie kryminałów thrillerów czy horrorów długości odpowiedniej, nie za długiej, aby mnie czytelnika za bardzo przy czytaniu w sklepienie nie kłuło jak powieść zacznie wchodzić. Ale gadał dziad do obrazu i polskim zwyczajem książka jest rozbuchana do rozmiarów niemożebnie… za długich. 200 ... Recenzja książki Gwiazda szeryfa

@Johnson@Johnson × 27

Mistrzowski kryminał retro z MO, NKWD i leśnymi strachami w tle

18.04.2020

Powojenny i pookupacyjny Olsztynek. A w nim: Milicja małoObywatelska, Wehrmaht po lasach, Sowieci na karku, szabrownicy i Kabatowa z żywnością, rozdawaną na kartki. Układy, układziki, układziątka i ... ciemny las. A w lesie... A w lesie sponiewierany trup. Ale nie w trupie sprawa. Bo przecież, chłop zaginął, ale krowa, panie, zaginęła... W tych cz... Recenzja książki Gwiazda szeryfa

@ziellona@ziellona × 14

"Gwiazda szeryfa"

13.04.2020

„To ludzi trzeba się bać, nie lasu. Żadne zwierzę, żadna dzika bestia nie zrobi z tobą nic nawet w połowie tak strasznego, jak drugi człowiek”. II wojna światowa dobiegła końca, ludzie z nadzieją i wiarą zaczynają patrzeć w przyszłość. Przenosimy się Olsztynka małego miasteczka leżącego na Mazurach. Wszechobecni Sowieci, którzy czują się jak u si... Recenzja książki Gwiazda szeryfa

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2020-03-25
8 /10

„Gwiazda szeryfa” to taki miks gatunkowy. Prócz wątków kryminalnych znajdziemy tu wiele z powieści obyczajowej, historycznej a nawet fantastycznej! Historia toczy się na Ziemiach Odzyskanych od razu po wojnie. Autorka naprawdę dużą wagę przywiązała do oddania warunków, w jakich przyszło wtedy ludziom na tych ziemiach żyć. Bieda aż piszczy, całe miasto w ruinie, chleb z masłem to niedosięgłe marzenie, a wódka jest dużo lepszą walutą niż pieniądz. Czytając o losach bohaterów nieraz miałam łzy w oczach. To książka, która pomaga docenić, to co mamy, to w jakich czasach przyszło nam żyć.

Podobał mi się też styl autorki – jest taki trochę gawędziarski, płynnie przechodzi z wydarzeń bieżących do wspomnień i rozmyślań. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, wręcz płynie przez karty powieści.

Sama historia mocno wciąga.Myślę, że jak na debiut i objętość lektury, to książka jest naprawdę bardzo dobra. Obiecuje wiele na przyszłość, autorka ma duży talent i potencjał, więc ja na pewno z ciekawością będę śledziła jej dalszą drogę literacką.

× 10 | link |
@Bookmaania
2020-04-06
7 /10
Przeczytane


Lubicie przenieść się w czasie czytając książki? Ja tak i tutaj cofamy się do akcji rozgrywającej się po ukończeniu wojny, gdzie Polska odzyskała wolność, a na każdym kroku pojawiają się naziści i sowieci. Wraz z plutonowym Stefanem Malewskim trafiamy do małej miejscowości zwanej Olsztynkiem, która kiedyś tętniła życiem teraz prawdopodobnie skazana na wegetację, jak nie całkowite opustoszenie. Stosunkowo spokojna okolica, bez oznak większych problemów, jednak wraz z przybyciem młodego plutonowego pojawia się pierwsze tajemnicze morderstwo. Nawet ono nie jest w zupełności normalne, ponieważ odnalezione zwłoki, są w dość wstrząsającym stanie. Rozpoczyna się poszukiwanie okrutnego mordercy, a wraz z nim kolejne enigmatyczne sytuacje.

Bardzo rozbudowana i ciekawa książka, myślę że znajdzie wielu pozytywnych odbiorców. Debiut Pani Aleksandry Borowiec, z naprawdę świetnie skonstruowaną fabułą. Autorka wprowadza czytelnika do innego czasu, gdzie stan powojenny i ubóstwo jest na każdym kroku, pokazując dodatkowo trudna sytuację w jakiej znaleźli się ludzie. Gwara mieszkańców mieściny jak i wtrącenie języka rosyjskiego uzupełnia klimat powieści.

Jeśli mam się do czego przyczepić to tylko do tego, że niektóre dialogi były po prostu zbędne. Cała reszta bez zastrzeżeń. Pani Aleksandra zafundowała nam kryminał z domieszką powieści historycznej, obyczajowej jak i z zalążkiem fantastyki. Stworzyła naprawdę rozbudowaną historię i jak na debiut jestem pod wrażeniem...

× 7 | link |
@andzelikajaczynska
2020-07-22
5 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/07/6920-gwiazda-szeryfa-aleksandra.html
W powieści spodobały mi się opisy Olsztynka, zachowań ludności miejscowej i napływowej. Są one bardzo plastyczne, dzięki temu można łatwo wyobrazić sobie poszczególne miejsca i sceny. Różnice kulturowe mieszkańców dają się mocno odczuć. Niektórzy ludzie przyjechali do Olsztynka zwabieni obietnicą lepszego życia. Ale jak to w życiu bywa ich wyobrażenia szybko zostało zweryfikowane przez codzienność. Często mieszkają oni po kilka rodzin w jednym mieszkaniu, mając do dyspozycji jeden pokój i wspólną kuchnię oraz łazienkę. Więc łatwo sobie wyobrazić kłótnie i wszelkie niedogodności, które są na porządku dziennym. Trudno w takich warunkach chociażby o minimum prywatności i spokoju. W dodatku problemy z nabyciem żywności potęgowało nerwowość wśród ludzi.
Ponadto zetkniecie się z wierzeniami ludowymi, które mocno były zakorzenione w mentalności ludzi, którzy chętnie zamawiali uroki, korzystali z pomocy babki zielarki.
Ciekawie zostały opisane relacje między Polakami, Niemcami, Rosjanami oraz Żydami. Nie były one przyjacielskie. Często na te relacje miały wpływ własne doświadczenia z konkretną nacją. Sam człowiek nie miał tu znaczenia, ale jego narodowość.

Jeżeli chodzi o całość powieści to poległam czytając ją. Miałam duże problemy w odnalezieniu się w pos...

| link |
@hag
2021-03-10
6 /10
Przeczytane
@angell15
2020-10-21
9 /10
Przeczytane
@marla181
2020-09-15
4 /10
Przeczytane
MA
2020-07-16
6 /10
Przeczytane
@poloznaiksiazki
2020-06-12
10 /10
@karolina92
9 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2020-05-11
8 /10
Przeczytane
@Uleczka448
2020-04-27
9 /10
@Johnson
2020-05-04
6 /10
Przeczytane Historia Egz. Recenzyjny Nakanapne 📚2020 Thriller
TU
2020-04-20
7 /10
Przeczytane
@kasia.rzymowska
2020-04-20
8 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2020-04-19
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Przeżyłeś, więc z tego korzystaj. ”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl