Gwiezdny posłaniec

Neil de Grasse Tyson
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Gwiezdny posłaniec
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Spoglądając na naszą cywilizację z kosmicznego dystansu, Neil deGrasse Tyson rzuca nowe światło na najważniejsze linie podziału współczesnego społeczeństwa. Pisze o wojnie, polityce, religii, prawdzie, pięknie, płci i rasie w sposób, który zachęca nas do głębszego poczucia jedności.

W czasach, gdy poglądy polityczne i postawy kulturowe ulegają wyjątkowej polaryzacji, Tyson przychodzi z bardzo potrzebnym antidotum na społeczne rozłamy, odwołując się z pasją do dwóch źródeł oświecenia: perspektywy kosmicznej i racjonalności nauki.

Przyjęcie takiego punktu widzenia – jak pokazuje niejedna historia – może wywołać nasz wewnętrzny reset i ponowną kalibrację życiowych priorytetów. Perspektywa kosmiczna sprawia bowiem, że społeczeństwo, cywilizacja i jej zdobycze kulturowe zyskują zupełnie inny wymiar.

W „Gwiezdnym posłańcu” Tyson pokazuje, jak bardzo ludzka jest nauka: jak jej metody, narzędzia i odkrycia – w rzeczywistości bardzo dalekie od swojego zimnego, wyzbytego uczuć stereotypu – ukształtowały współczesną cywilizację i stworzyły krajobraz, w którym żyjemy, pracujemy i bawimy się. To dzięki nauce i racjonalnemu myśleniu nasz światopogląd może stać się głębszy i bardziej świadomy, pozbawiony bezpodstawnych uprzedzeń i nieuzasadnionych emocji.

Neil deGrasse Tyson w swojej książce dzieli się z czytelnikiem cennymi spostrzeżeniami: od uwag na temat rozwiązywania globalnych konfliktów po uświadomienie nam, jak cenne i wyjątkowe jest bycie żywym. Ujawnia dziesięć pięknych i inspirujących prawd o społeczeństwie i zabiera nas w fascynującą podróż, dzięki której zaczniemy głębiej i bardziej świadomie postrzegać otaczający nas wszechświat i nasze miejsce w jego bezmiarze.

Wydanie 1 - Wyd. Insignis
Tytuł oryginalny: Starry Messenger. Cosmic Perspectives on Civilization
Data wydania: 2024-06-05
ISBN: 978-83-67710-98-5, 9788367710985
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 408
dodana przez: Vernau

Autor

Neil de Grasse Tyson Neil de Grasse Tyson
Urodzony 5 października 1958 roku w USA (Nowy Jork)
Neil deGrasse Tyson to astrofizyk i autor kilkunastu książek popularnonaukowych, w których tłumaczy m.in. zagadki kosmosu i odpowiada na często zadawane pytania z zakresu fizyki oraz astronomii. Prowadził programy popularnonaukowe w telewizji oraz r...

Pozostałe książki:

Astrofizyka dla zabieganych Kosmiczne zachwyty Listy od astrofizyka Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy Kosmiczne rozterki Gwiezdny posłaniec Kosmiczne zachwyty i rozterki Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna Astrofizyka dla młodych zabieganych Just visiting this planet Origins Wielki początek. 14 miliardów lat kosmicznej ewolucji
Wszystkie książki Neil de Grasse Tyson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gwiezdny posłaniec aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@autodydaktyczna
2024-06-11
3 /10
Przeczytane

Nie wiem nawet od czego zacząć tę recenzję i jak ją poskładać w całość. Będzie to więc raczej opinia, mimo starań, ponieważ lektura tej książki okazała się głównie wyczynem emocjonalnym. Mimo że - jak zapewnił wydawca w opisie książki - autor "ujawnia 10 pięknych i inspirujących PRAWD o społeczeństwie i zabiera nas w fascynującą podróż, dzięki której zaczniemy głębiej i bardziej ŚWIADOMIE postrzegać otaczający nas wszechświat i nasze miejsce w jego bezmiarze", to nie poczułam się ani zainspirowana, ani mądrzejsza - bądź bardziej świadoma, idąc już zapodanym tokiem myśli i doborem słów (nieprzypadkowym). O czym jest ta książka? W zasadzie nadal nie mam pojęcia. Głowię się od tygodnia, bo tyle czasu minęło od procesu czytelniczego co najmniej. Wciąż jednak mam ten sam dylemat i podobne rozkminy...

Może zacznę od tego, że "Gwiezdny posłaniec" to kolejna książka znanego w branży astrofizyka i popularyzatora nauki, którego od czasów nastoletnich wysoko cenię. Jego serial "Kosmos", w którym przedstawiał w bardzo przystępny dla laika sposób różne niuanse z branży skradł wiele lat temu niejedno serce. Z książkami jego autorstwa raczej się polubiłam. Są z kategorii przyjemnych powiastek o wszechświecie, które można czytać o każdej porze dnia i nocy. Tym razem jednak "GP" okazało się czymś zgoła odmiennym. To zupełnie nie "Astrofizyka dla zabieganych" czy "Kosmiczne rozterki". Tym razem autor zaproponował czytelnikowi ideologiczną ucztę dla podatnych umysłów, w której wyr...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Diviana
2024-05-31
9 /10

Uwielbiam „Astrofizykę dla zabieganych”, musiałam więc przeczytać „Gwiezdnego posłańca”. Muszę przyznać, że bliskie mi są programy jakie prowadzi Neil de Grasse Tyson. Myślę, że ma on niesamowity dar opisywać zawiłe tematy w bardzo prosty sposób, często odnosząc się do skojarzeń i porównań. W tej książce nie znajdziemy jednak wyjaśnienia zawiłych wzorów, czy astronomicznych zjawisk. Tym razem Neil pokazuje jak byśmy mogli być postrzegani przez kosmitów. Okazuje się, że dla nich nie miałyby znaczenia płeć, kolor skóry czy polityka. Bylibyśmy odbierani jako ludzie, stwory - o pewnym kształcie. Idąc dalej okazuje się, że to właśnie nauka i racjonalne spojrzenie mogłyby zażegnać wszelkie konflikty na Ziemi. W książce tej dostajemy sporą dozę historii. Dostaniemy też mnóstwo ciekawostek, jak choćby czemu kasyno w Las Vegas zarobiło najmniej gdy do miasta przyjechali fizycy, co jest największym organizmem na ziemi, czy sroka może pić z butelki podnosząc poziom wody, czy mistrzem koszykówki może być osoba niskorosła? Uwielbiam te czysto naukowe spojrzenie na życie, mówiące prawdę bez zbędnych emocji, skupiających silę na sile dowodów. To naprawdę bardzo przyjemna pozycja dla każdego.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Gwiezdny posłaniec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl