Kosmiczne rozterki

Neil de Grasse Tyson
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kosmiczne rozterki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

 
Jak będzie wyglądał kosmiczny koniec świata? Czy obce formy życia są takie, jak wyobraża je sobie Hollywood? I czy w ogóle istnieją?

Co wspólnego z astrofizyką ma Złotowłosa z bajki o trzech niedźwiadkach? Woda w kosmosie, chaos w Układzie Słonecznym, niesamowite silniki galaktyk, spektakularna śmierć w czarnej dziurze… Oto próbka Kosmicznych rozterek, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w nowej, przystępnej i napisanej barwnym językiem książce Tysona.

Kosmiczne rozterki to także inspirująca lektura o znaczeniu życia i o wpływie nauki na naszą kulturę (oraz vice versa).

Pełne pasji, porównań, obrazowych zestawień i intrygujących anegdot opowieści o wszechświecie, a także o historii jego odkrywania, rozpalają wyobraźnię. Dzięki nim za każdym razem, gdy spojrzymy w migoczące milionami gwiazd nocne niebo, poczujemy dreszcz emocji oraz zachwyt pięknem i bezmiarem kosmosu. 
Tytuł oryginalny: Death by Black Hole: And Other Cosmic Quandaries (Sections 4–7)
Data wydania: 2019-11-13
ISBN: 978-83-66360-46-4, 9788366360464
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 352
dodana przez: Chassefierre

Autor

Neil de Grasse Tyson Neil de Grasse Tyson
Urodzony 5 października 1958 roku w USA (Nowy Jork)
Neil deGrasse Tyson to astrofizyk i autor kilkunastu książek popularnonaukowych, w których tłumaczy m.in. zagadki kosmosu i odpowiada na często zadawane pytania z zakresu fizyki oraz astronomii. Prowadził programy popularnonaukowe w telewizji oraz r...

Pozostałe książki:

Astrofizyka dla zabieganych Kosmiczne zachwyty Listy od astrofizyka Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy Kosmiczne zachwyty i rozterki
Wszystkie książki Neil de Grasse Tyson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kosmiczne rozterki aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2020-03-31
8 /10
Przeczytane Fizyka/astronomia 2020 Mam Popularnonaukowe

Nie jestem astrofizykiem. Nie jestem nawet umysłem ścisłym, więc wszystko, co dotyczy astronomii, fizyki, cząstek elementarnych i innych takich jest mi z natury rzeczy całkowicie obce. Przedziwne pojęcia, niezwykłe nazwy - dla mnie bozon brzmi jak fajne imię dla psa - wydawałoby się, że nie mam po co w ogóle brać do ręki książek o podobnej tematyce, tymczasem są fascynujące!
Tego akurat autora już poznałam z innych publikacji i odpowiada mi jego styl, sposób prowadzenia narracji, opowiadania o historii wszechświata, powstaniu wszechświata, o mgławicach kosmicznego pyłu, czarnych dziurach i sposobie, w jaki z resztek gwiazd tworzą się planety, a potem też istoty żyjące - wciąga.
W tej książce mamy zbiór felietonów, może już nie najnowszych, ale zgrupowanych w ciekawy sposób - część dotyczy sensu życia (w nich właśnie jest najwięcej informacji o powstaniu świata i wszechświata), część mówi o tym, jak wszechświat chce nas zabić i autor opowiada o zmianach, które nadejdą w Układzie Słonecznym, o zagrożeniu ze strony komet i meteorów, opisuje nawet jak wyglądałaby śmierć w czarnej dziurze, w kolejnej części - zestawia naukę i kulturę, uświadamia, że przekonania powszechnie uznane za prawdziwe wcale takie nie są. Rozbawiło mnie, że w amerykańskich wieżowcach nie ma 13 piętra, a w samolotach - 13 rzędu foteli. ;) W ostatniej części autor odnosi się do nauki i boga - uświadamiając czytelnikowi, że nie można dopuścić do uznania, że to, czego nie wiemy jest nam niedostępn...

× 6 | link |
@the.bookking
2020-05-04
Przeczytane

Autor jest jedną z ikonicznych postaci w temacie popularyzacji nauki o fizyce i kosmosie. Rozpoznawalny i lubiany, często udziela się w mediach, gra gościnnie w serialach. Czasami nawet można zapomnieć, że za tym wąsem chowa się ogrom wiedzy. I to w dziedzinie, która dla większości jest czarną magią.

Mnie kosmos fascynował od dziecka: bezkresna przestrzeń, pełna tajemnic i zagrożeń. Pytania jak i dlaczego. Niestety, z nauk ścisłych noga. Tym bardziej cieszę się na takie książki, w których ktoś łopatologicznie wyjaśnia najbardziej skomplikowane i zaawansowane zagadnienia. Tyson naprawdę to potrafi. Zaciekawia, wciąga, jednocześnie bawi i uczy. Uczy, bo przepaść między rozumieniem świata przez astrofizyków, a szarych zjadaczy chleba, jest porażająca. Między wierszami można nieco wyczuć irytację łebskiego faceta, który rozkłada ręce nad smutną ignorancją tak wielu środowisk.

Zirytował mnie tylko jeden rozdział, w którym Tyson wytyka nieścisłości filmowcom z Hollywood. Tu chyba przekroczył granicę czepialstwa. Gwiazdozbiory nad głowami bohaterów filmu akcji niekoniecznie muszą oddawać obraz nieba na właściwej półkuli o konkretnej porze roku.

Niemniej, tym, którzy w zadumie spoglądają w niebo, książkę absolutnie polecam.

× 1 | link |
@pardobicka
2021-03-01
8 /10
Przeczytane
ST
2021-01-12
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Wywodzę się z powybuchowych szczątków gwiazd o dużych masach, które dokonały żywota pięć miliardów lat temu.”
× 2
#
“Tak jest, nie tylko ludzie, lecz także wszystkie organizmy w całym kosmosie, jak również ich macierzyste planety i księżyce, nie istniałyby, gdyby nie okruchy zużytych gwiazd. Tak, jesteś zrob...”
× 1
#
“Po pięćdziesięciu latach oglądania ziemskiej telewizji jedyną konkluzją, do jakiej może dojść obca cywilizacja, będzie stwierdzenie, że większość ludzi to neurotyczni, żądni śmierci, dysfunkcj...”
× 1
#
“Nauka jest filozofią odkryć. Inteligentny projekt jest filozofią ignorancji.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl