Astrofizyka dla zabieganych

Neil de Grasse Tyson
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Astrofizyka dla zabieganych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu?

Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse'a Tysona.

Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia.

Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!
Tytuł oryginalny: Astrophysics for People in a Hurry
Data wydania: 2017-11-08
ISBN: 978-83-65743-53-4, 9788365743534
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 208
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Neil de Grasse Tyson Neil de Grasse Tyson
Urodzony 5 października 1958 roku w USA (Nowy Jork)
Neil deGrasse Tyson to astrofizyk i autor kilkunastu książek popularnonaukowych, w których tłumaczy m.in. zagadki kosmosu i odpowiada na często zadawane pytania z zakresu fizyki oraz astronomii. Prowadził programy popularnonaukowe w telewizji oraz r...

Pozostałe książki:

Kosmiczne zachwyty Kosmiczne rozterki Listy od astrofizyka Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy Kosmiczne zachwyty i rozterki
Wszystkie książki Neil de Grasse Tyson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wszechświat nie ma obowiązku być dla ciebie zrozumiały.

WYBÓR REDAKCJI
29.04.2022

Człowiek jednak pragnie zrozumieć otaczający go świat. Sokrates mógł powiedzieć „wiem, że nic nie wiem”. On jeszcze potrafił poznać i pojąć zgromadzoną w tych czasach całą wiedzę o świecie. W dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie pojąć całej wiedzy, którą ludzkość zgromadziła przez 20 wieków swojego poznawania świata i praw nim rządzących. N... Recenzja książki Astrofizyka dla zabieganych

@jatymyoni@jatymyoni × 38

,,Fizyka to domena ludzi zakochanych.'' A astrofizyka?

WYBÓR REDAKCJI
10.04.2020

Zacznijmy od tego, że dość długo zastanawiałam się nad tym czy jestem godna oceniać książkę traktującą o tak niesamowitym i fascynującym kawałku wiedzy, jakim jest astrofizyka. W końcu uznałam, że tak, w sumie jestem. W końcu Neil de Grasse Tyson nie napisał ,,Astrofizyki dla zabieganych'' jako podręcznika akademickiego, ale jako książkę skierowan... Recenzja książki Astrofizyka dla zabieganych

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-05
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Eksperymenty czytelnicze Nauka

"Świat nie ma obowiązku być dla Ciebie zrozumiałym"
Ponieważ namiętnie oglądam serial "Teoria wielkiego podrywu" kwestia bozonów, kwarków i ogólnie ścisłych nazw jest mi na tyle przystępna, że z zaciekawieniem przeczytałam tę pozycję. Serial mimo, że traktuje wszystko w sposób rozrywkowy przemyca ogrom wiedzy, a naszą Skłodowską czy Kopernika często cytuje.
Powstanie ziemi pod względem fizycznym, prawa fizyki ( śmietana doniesiona przez kelnera, który uparcie twierdził, że sama upadła na dno kakao). momenty kiedy ziemia miała spotkania bliskiego stopnia z obiektami kosmicznymi, grawitacja z Newtonem na czele.
Zgadza się pozycja dobra dla laików, ale takich, których nie zrazi trudne słownictwo, osobom, mało mającym kontakt z naukami ścisłymi radzę, aby się nie zrażały, dość dużo specjalistycznego słownictwa, ale można ze słownikiem w ręku ogarnąć. Nie podejmuję się jednak roli nauczyciela. Nie oceniam książki, ja pochłaniam wiedzę naukową, lubię czytać takie pozycje, nie umiem nigdy napisać, czy się mi podobały czy nie, jedynie czy zainteresowały – ta zainteresowała.

× 3 | link |
@Vemona
2019-11-07
9 /10
Przeczytane 2018 Popularnonaukowe Fizyka/astronomia Mam

Bardzo przystępnie i przyjaźnie prowadzony wykład o zjawiskach fizycznych, począwszy od Wielkiego Wybuchu, odkrycia często przedstawiane w sposób wręcz gawędziarski, pozwala rzeczywiście komuś kompletnie nie obeznanemu z tematem pojąć skomplikowany świat kosmosu.
To by wystarczyło na ocenę dobrą, lub więcej niż dobrą, ale jest jeszcze ostatni rozdział, który winduje książkę wyżej - rozdział uświadamiający, jak niewielkim pyłkiem jest człowiek w obliczu kosmosu i czasu, oraz proponujący zmianę postrzegania ludzkości, opanowanie ego.
Ten rozdział powinno przeczytać wielu ludzi, którym wydaje się, że człowiek jest panem stworzenia i brzmi dumnie.

× 3 | link |
@mhennels
2021-03-12
10 /10
Przeczytane Kosmos

Trafiłam na tę książkę tuż po zainteresowaniu się astronomią. Niekoniecznie jako osoba zabiegana sięgnęłam po nią. Całkowite oczarowanie to za mało by opisać, jak wciągająca jest lektura od Tysona. Oprócz tego napisana bardzo przystępnym językiem, co tylko zachęca, by zagłębić się w teorię astrofizyki.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Wszechświat jest ogromny, a teorii o jego powstaniu jest tyle, ilu naukowców się tym zajmuje. Mamy więc teorię że się rozszerza, kurczy, jest tylko wirtualną symulacją, w ogóle nie istnieje i inne. Oczywiście niektóre trzeba traktować ze sporym przymrużeniem oka, bo wiadomo, nie wszystkie można brać na poważnie. Jedno jest pewne, od dawna fascynuje wszystkich i trzeba naprawdę sporej wiedzy, żeby zrozumieć cokolwiek z niektórych rozważań naukowych. Na szczęście są tacy, którzy swoją wiedzę przekazują w sposób zwięzły i zrozumiały.

Takim przykładem może być książka”Astrofizyka dla zabieganych”. Autor jest uznanym autorytetem w tym temacie, a swoją wiedzę przekazuje w sposób niezwykle interesujący a przede wszystkim zrozumiały. Nie językiem naukowym, ale takim, który trafia do wszystkich. W swoim dziele przedstawia wszechświat, który po Wielkim Wybuchy wyłonił się z niebytu i od tego czasu nic już nie było takie jak dawniej. Z humorem i interesująco przedstawione tu są różne teorie na temat otaczającego nas świata. Wszystko to czyta się niezwykle szybko i ani się nie obejrzymy a dochodzimy do końca.

Krótkim podsumowaniem, ta niewielka rozmiarowo książeczka stanowi niezłe kompendium wiedzy na temat wszechświata. Co istotne przedstawione tu informacje trafią do każdego. A to ze względu na to, że nie jest to pseudo bełkot, ale jasno wyłożone informacje które powinny trafić do każdego, kto choćby minimalnie interesuje się tym tematem. Polecam wszystkim.

× 1 | link |
@zooba
2019-11-28
9 /10
Przeczytane Audiobooki Inspiracje/idee Popularnonaukowe 2017 Top 10 Non-Fiction

Wyjątkowo dobra książka popularnonaukowa dla laików, tym lepsza, że dotyczy trudnej dyscypliny nauki - astrofizyki. Moja wiedza w tej dziedzinie nie powala na kolana, strzępy informacji. A tutaj w ręce wpadła mi zupełna świeżynka, wydana zaledwie miesiąc temu, w maju 2017, "Astrofizyka dla ludzi, którzy się spieszą".

Spieszę donieść, że jeszcze nie jest przetłumaczona na język polski i jeśli czyta to potencjalny wydawca, apeluję: rewelacyjna pozycja, koniecznie trzeba ją opublikować na polskim rynku.

Autor kocha to, o czym mówi, czuć fascynację i umiejętność przekazywania skomplikowanych treści szerokiemu odbiorcy. Nawet kiedy gubiłam się w opisach różnych subatomowych cząstek, albo odkryciach ciemnej materii i energii (nie wystarczy, że są czarne dziury w kosmosie?), ani chwili nie nudziłam się. Neil deGrasse Tyson mówi o Wielkim Wybuchu, powstawaniu galaktyk, pierwiastków, poszukiwaniach życia w kosmosie, a nawet o teorii względności i fizyce kwantowej po prostu ciekawie. Skojarzyła mi się ta książka z "Błękitną kropką" Carla Sagana, moim zdaniem deGrasse Tyson jest bardziej przystępny.

"Astrofizyka..." kończy się rozdziałem pisanym w duchu humanizmu i ten fragment wręcz mnie wzruszył, a w literaturze popularnonaukowej to przecież rzadkość.

I w końcu - okładka jest piękna. Przepiękna.

× 1 | link |
@krysztyna
2021-12-21
8 /10
Przeczytane

Super książka dla laików! W przystępny sposób przybliża najważniejsze zagadnienia z zakresu kosmologii. Atutem jest także jej kieszonkowy format, dzięki czemu łatwo zabrać ją ze sobą i czytać w drodze do pracy/szkoły. Polecam serdecznie!

× 1 | link |
@Eksi
2021-10-31
8 /10

Dobra książka na początek, oraz dla osób które nie chcą zagłębiać mocno w astrofizykę, tylko wiedzieć jakieś podstawy.

× 1 | link |
@jatymyoni
2022-04-29
8 /10
Przeczytane 22 z mojej półki Bardzo dobra książka L. amerykańska Popularnonaukowe Wyzwanie czeskie 2022
@wiktoriatragarz1eg
2021-05-06
8 /10
Przeczytane Wiktoria 2021
@nikaa7
2021-03-09
8 /10
Przeczytane 2021 Ebook Literatura - USA Popularnonaukowe
@autodydaktyczna
2020-11-01
6 /10
Przeczytane
@Velth
2020-08-07
6 /10
Przeczytane
@izvbelv
2020-03-30
7 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
2020-01-27
6 /10
Przeczytane
@temptershell
2019-12-16
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Świat nie ma obowiązku być dla ciebie zrozumiałym.”
× 4
#
“Jesteśmy gwiezdnym pyłem, w który tchnięto życie i który został upełnomocniony przez wszechświat do jego zrozumienia - i zaledwie zaczęliśmy z tego korzystać.”
× 1
#
“Ludzie, którzy uważają, że wszystko wiedzą, nigdy nie potknęli się o granicę pomiędzy tym, co we wszechświecie znane i nieznane. Nawet jej nie szukali. ”
× 1
#
“Prawa fizyczne obowiązują wszędzie, niezależnie od tego, czy się w nie wierzy czy nie - na tym właśnie polega ich siła i piękno. ”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl