Hurra, nie jestem Bogiem!

ks. Tomáš Halík
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Hurra, nie jestem Bogiem!
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Uczę się radośnie wypuszczać sprawy z rąk, mając świadomość, że człowiek nie może być wszystkim. Czynię to, czego nie mogę zwalić na kogoś innego; być po prostu Tomášem Halíkiem" Książka Tomáša Halíka to zbiór trzynastu niezwykłych opowieści o wierze, nadziei i miłości. Próba odpowiedzi na pytania, jak ocalić siebie w czasach kryzysu, jak znaleźć sens w cierpieniu, gdzie szukać prawdy, jak żyć z wątpliwościami i jak wahać się mądrze. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy poszukują swojego miejsca w świecie. "Czeski ksiądz Tomáš Halík jest jedynym księdzem, którego słucham z uwagą. Mam wrażenie, że jest to także jedyny ksiądz, którego chętnie słuchają zsekularyzowani Czesi. „Mówi tak pięknie, że nic przeciwko niemu się we mnie nie buntuje” – powiedziała mi pewna Czeszka, która jest ateistką od 78 lat.Od dawna zastanawiam się, czy ksiądz Halík na pewno wierzy w tego samego Boga, w jakiego wierzy się w Polsce." (Mariusz Szczygieł)
Data wydania: 2013-04-25
ISBN: 978-83-268-1240-8, 9788326812408
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 176

Autor

ks. Tomáš Halík ks. Tomáš Halík
Urodzony 1 czerwca 1948 roku w Czechach (Praga)
Czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, profesor doktor habilitowany socjologii, doktor habilitowany teologii, doktor filozofii, prałat honorowy Jego Świętobliwości. Pracujący między innymi jako duszpasterz akademicki i wykładowca Uniwersytetu...

Pozostałe książki:

Hurra, nie jestem Bogiem! Bóg zagubiony Chcę, abyś był Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe : labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami Czas pustych kościołów Dotknij ran Drzewo ma jeszcze nadzieję Dylematy z mojego okna Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia Popołudnie chrześcijaństwa Przebudzenie aniołów Przemówić do Zacheusza Przenikanie światów. Z życia pięciu wielkich religii Radziłem się dróg: Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek Różnorodność pojednana. Rozmowy Teatr dla aniołów Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi. Europejskie wykłady z filozofii i socjologii dziejów chrześcijaństwa Zacheuszu Zacheuszu! 44 kazania o sensie życia Zamyślenia na Wielki Tydzień Żyć w dialogu Żyć z tajemnicą Impulsy do rozmyślań nad wiarą
Wszystkie książki ks. Tomáš Halík

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziwny ksiądz, dziwny katolik, zwyczajny Czech

19.07.2020

Książek napisanych przez katolickich księży jest mnóstwo. Książek napisanych przez katolickich księży, które warte są przeczytania i uwagi… nieco mniej. Książki czeskiego księdza, Tomáša Halíka polecam szczególnie i z pełnym przekonaniem. Na okładce „Hurra, nie jestem Bogiem!” znaleźć można krótką, jednozdaniową uwagę reportera Mariusza Szczygła:... Recenzja książki Hurra, nie jestem Bogiem!

@Meszuge@Meszuge × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-19
9 /10

Cytaty z książki

Wiara w odróżnieniu od religii, która jest dziedziczona, związana z tradycją i autorytetem, rodzi się przez nawrócenie. Czasami jest to nawrócenie z ateizmu albo w dzisiejszych czasach przeważnie z bezrefleksyjnej bezbożności, z ignorowania tych pytań, które ludzie automatycznie (konformistycznie, mimo woli, bezkrytycznie) wchłonęli już wcześniej z otaczającego ich środowiska. Innym rodzajem jest to nawrócenie z pewnego rodzaju neopogańskiej religijności, jakiej jest wokół nas mnóstwo, albo wyjście z tradycyjnej, odziedziczonej ludowej (raczej folklorystycznej) religijności chrześcijańskiej własnego dzieciństwa.
Prawdziwa wiara jest nieustannym zmaganiem się z naszym ja, które nawet jeśli kiedyś w jakimś momencie zostało odsunięte „z pozycji Boga”, to jednak ciągle na nowo usiłuje na tę pozycję powrócić.
Jeśli zwycięży egocentryzm, wtedy rzeczywiście jestem sam dla siebie Bogiem (niezależnie od moich poglądów na Boga).
A jeśli może niektóre rzeczy dostrzegam trochę wcześniej, niż stają się powszechnie widoczne nie ma w tym zgoła niczego nadprzyrodzonego ani niczego, czym mógłbym się pochwalić. Po tym wszystkim, co w ostatnim półwieczu dane mi było przeżyć i przeczytać, przewędrować, zobaczyć i wysłuchać, przemyśleć i przemodlić, byłoby – na opak – czymś nienaturalnym, dziwnym i zawstydzającym, gdyby nie przyniosło to żadnych owoców.
Boję się ludzi o niezachwianych przekonaniach, ponieważ czuję od nich chłód śmierci i wrogość wobec życia, wobec jego dynamiki, ciepła i różnorodności…
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl