Imię i znamię

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Imię i znamię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Znamię sytuuje się po stronie milczenia, a tego też, pomimo rozgadania tej poezji, w niej nie brakuje. Imię ma zatem w sobie coś ze śmierci, o której można mówić, znamię, coś z życia, które – nie wiem jak to lepiej powiedzieć – trzeba wypatrzeć. Być może w tym tkwi „dar” poezji Dyckiego zawarty w słowie „nadaremność”.
Krzysztof Hoffmann

Wiersze Dyckiego poruszają się nie tylko na pograniczu „ja” i „nie-ja”, samopoczucia i poczucia obcości względem siebie, nie tylko między doświadczeniem a wyrażeniem, lecz i – jeśli potraktować je jako opowieść o pewnym nieistniejącym już, czy też istniejącym tylko w strzępach pamięci świecie, o pograniczu Polski, Ukrainy, Łemkowszczyzny, a także zbiegnięciu się języków – polskiego, ukraińskiego, chachłackiego. Jest to świat zaskakujący, ontologicznie nie do pomyślenia – i nie do odrzucenia.
Piotr Śliwiński

Dycki z jednej strony opisuje arkadyjskie elementy swojego dzieciństwa, z drugiej ani na chwilę nie może zapomnieć o jego tragizmie: szykanach za ukraińskie pochodzenie i język chachłacki, chorobie matki, śmierci przyjaciół. Jako pastuszek-poeta pielęgnuje nie tyle zwierzęta, ile obrazy z przeszłości, ślady własnej tożsamości, które jeden po drugim uciekają. W końcu pozostają mu tylko nieliczne, chaotycznie ułożone wspomnienia: owoców, imion, pojedynczych scen. Ich miejscem, mimo nieustannie podkreślanych w Imieniu i znamieniu ograniczeń i nieprzydatności, staje się poezja.
Paweł Bernacki
Data wydania: 2011-09-30
ISBN: 978-83-62006-83-0, 9788362006830
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Nagrody: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius (Zwycięzca)
Kategoria: Poezja polska
Stron: 56

Autor

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
Urodzony 12 listopada 1962 roku w Polsce (Wólka Krowicka)
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – polski poeta. Absolwent filologii polskiej na UMCS. Debiutował w „Akcencie” nr 4 z 1989 roku. W latach 1990-2003 współpracował z kwartalnikiem literackim "Kresy". Od 1991 mieszka w Warszawie, od 1993 jest członkiem St...

Pozostałe książki:

Dzieje rodzin polskich Ciało wiersza Dwie główne rzeki Gdyby ktoś o mnie pytał Imię i znamię Kochanka Norwida Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania Przyczynek do nauki o nieistnieniu Zaplecze Zeszyty Literackie nr 143 Antologia Daleko stąd zostawiłem swoje dawne i niedawne ciało Inaczej nie będzie Kamień pełen pokarmu : księga wierszy z lat 1987-1999 Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy My się chyba znamy. 111 wierszy Nenia i inne wiersze Nie dam ci siebie w żadnej postaci Oddam wiersze w dobre ręce Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Podaj dalej Poezja jako miejsce na ziemi 1988-2003 Przeszłość zagarnia swoje piękne dzieci Rita Baum, nr 10, lato 2006 Rzeczywiste i nierzeczywiste staje sie jednym ciałem. 111 wierszy Zeszyty Literackie nr 142
Wszystkie książki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Imię i znamię nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2019-11-22
10 /10
Przeczytane #poezja i okolice Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Imię i znamię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat