Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia

Tadeusz Konwicki, Danuta Konwicka
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Najsłynniejszy kot wśród celebrytów, największy celebryta wśród kotów. Trudno uwierzyć, że charakterny i złośliwy kot Iwan nie jest wytworem literackiej fantazji Tadeusza Konwickiego, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Konwickich, przez osiemnaście lat zamieszkałym przy ulicy Górskiego w Warszawie. O jego względy zabiegali Dygat i Holoubek, w stanie wojennym dostawał zagraniczne paczki ze smakołykami, a całkiem niedawno jego życie stało się podstawą musicalu-horroru Zwierzoczłekoupiory. „Ja się o niego troszczyłem, a on się troszczył o mnie. Jakaś jego obecność nadal trwa. I w tym nie ma żadnej bujdy". Kultowe teksty Tadeusza Konwickiego i ilustracje Danuty Konwickiej układają się w zupełnie nową książkę, ukrytą przez Tadeusza Konwickiego w jego najsłynniejszych powieściach. Genealogię Iwana rekonstruuje prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza Ludwika Włodek, a o tym, jak Iwan sprawił, by jego biografia wreszcie ujrzała światło dzienne, opowiada córka autorów Maria Konwicka.  
Data wydania: 2019-10-14
ISBN: 978-83-240-5953-9, 9788324059539
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Biografia
Stron: 144
dodana przez: Mirko

Autor

Tadeusz Konwicki Tadeusz Konwicki
Urodzony 22 czerwca 1926 roku na Litwie (Nowa Wilejka)
Syn Michała Konwickiego i Jadwigi z domu Kieżun. W młodości mieszkał w Kolonii Wileńskiej. Uczył się w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie (1938−1939, później, aż do okupacji niemieckiej, tj. 1941 roku, gimnazjum istniało i młodzież mogła uczyć s...

Pozostałe książki:

Mała apokalipsa Kronika wypadków miłosnych Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia Kalendarz i klepsydra Sennik współczesny Kompleks polski Rzeka podziemna, podziemne ptaki Wniebowstąpienie Zwierzoczłekoupiór Czytadło Dziura w niebie Dlaczego kot jest kotem? Kompleks Polski. Mała Apokalipsa Rojsty Wschody i zachody księżyca Zorze wieczorne "Ostatni dzień lata" Tadeusz Konwicki - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 12 Kilka dni wojny, o której nie wiadomo, czy była Książki wybrane. Tom 11. Zorze Wieczorne. Czytadło Książki wybrane. Tom 8. Rzeka podziemna, Podziemne ptaki. Nowy świat i okolice Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim Nic albo nic Nic albo nic. Kronika wypadków miłosnych Pamflet na siebie Pamflet na siebie Rojsty Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim Wiatr i pył Wilno w starej fotografii Władza Z oblężonego miasta
Wszystkie książki Tadeusz Konwicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jego wysokość - kot Iwan Konwicki

24.10.2019

Gdy w domu pojawia się kot, wszystko się zmienia. Musisz mu służyć. Znosisz cierpienie spowodowane przez ostre pazury. Obojętność. Uznajesz jego wyższość. I ta mała futrzana kulka (z biegiem czasu powiększająca swoje wymiary) staje się centrum świata domowników. Na punkcie kota oszalał również Tadeusz Konwicki. Gdy okazało się, że wydawnictwo ... Recenzja książki Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia

@Zaneta@Zaneta × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@almos
2023-01-13
7 /10
Przeczytane papier biografia/autobiografia

Biografia kota, który przez 19 lat żył w domu pisarza Tadeusza Konwickiego i jego żony Danuty, ilustratorki książek dla dzieci. Mało powiedzieć żył, on rządził tym domem, bo Iwan był kotem o bardzo mocnym i trudnym charakterze.

Na książkę składają się fragmenty dzieł Konwickiego, w których pisał o Iwanie, głównie 'Kalendarza i klepsydry'. Tak się składa, że tę pozycję czytałem całkiem niedawno, siłą rzeczy zatem biografia kota była dla mnie mało oryginalna, ale dla kogoś, kto nie zna Konwickiego i przy okazji jest miłośnikiem kotów, książka może być pięknym odkryciem.

Myślę sobie, że Konwicki trochę przesadza i podkolorowuje w opisach brewerii i skandale będących udziałem kota Iwana, ale taki już jego styl. Z drugiej strony książka jest pięknym świadectwem miłości do zwierząt domowych.

Dla mnie największą wartością tej pozycji są wspaniałe ilustracje Danuty Konwickiej, jeśli wiernie przedstawiają Iwana, to był rzeczywiście wspaniały kot.

Książka jest pięknie wydana, to prawdziwe cacko.

× 30 | Komentarze (3) | link |
@wez_przeczytaj
@wez_przeczytaj
2020-04-02
8 /10
Przeczytane

"Najsłynniejszy kot wśród celebrytów, największy celebryta wśród kotów"

Kot Iwan niewątpliwie nie był zwykłym kotem. Był panem i władcą. Wydawał rozkazy kiedy czegoś potrzebował. A gdy się złościł potrafił wymierzyć srogą karę. Pewny siebie, dostojnie przechadzał się po mieszkaniu udowadniając, że to on jest tu najważniejszy.

Bardzo fajnie spędziłam czas z tą książką. Napisana z wielką dawką humoru i jeszcze większą dawką miłości. Nie jest to długa historia, bo ma zaledwie 170 stron, ale uwierzcie mi będziecie się śmiać nie raz. Biografia kota Iwana po prostu mnie urzekła. Możecie dowiedzieć się między innymi jakie zwyczaje panowały w domu Państwa Konwickich i dlaczego nigdy nie planowali wakacji :) Idealna lektura dla wszystkich osób kochających koty, ale odnajdą się w niej również Ci, którzy kotów nie posiadają. Było mi bardzo miło móc poznać wspaniałe życie kota Iwana Konwickiego :)

× 3 | link |
@daka_portal
2020-01-06
9 /10
Przeczytane

 Dla miłośników prozy Tadeusza Konwickiego ta książka nie będzie niczym odkrywczym. To taki zbiór, varia albo może „felisaria” 😊 
 Wszystkie teksty o kocie Iwanie wcześniej zaistniały w książkach Konwickiego i mogliśmy się nimi cieszyć. 
 Jednak tutaj, przez to, że są razem, nabierają jednak innego wymiaru. Mocniej widać jak ważną personą był ten kot w domu Konwickich. Ponadto wartością samą w sobie są zebrane w jednym miejscu, znakomite ilustracje Danuty Konwickiej. No i nie bez znaczenia jest mrówcza praca Ludwiki Włodek – dogrzebania się historii pochodzenia Iwana. Czyta się to naprawdę z dużym zainteresowaniem. 
 Myślę, że inne koty zazdrościć mogą Iwanowi takiej literackiej biografii… 

× 2 | link |
GO
@gkociubowska
2024-01-29
8 /10
Przeczytane
@Kamik
2023-02-17
7 /10
Przeczytane
@MLB
2023-05-03
6 /10
Przeczytane EbM
CA
@captaindrown
2022-09-06
8 /10
Przeczytane
@Danuta_Chodkowska
2020-11-15
5 /10
Przeczytane
@Evita
2020-06-19
6 /10
Przeczytane Biografie/dzienniki/wspomnienia 2020
@rafalsocha
@rafalsocha
2020-03-02
6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-30
8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2019-10-21
10 /10
Przeczytane Październik 2019 O KOTACH ULUBIONE

Cytaty z książki

O nie! Książka Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl