Kiedy kobiety były smokami

Kelly Barnhill
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Kiedy kobiety były smokami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Droga czytelniczko, jeśli wydaje ci się, że górujesz nad otoczeniem, a twoje ciało wypełnia ogień, to najpewniej zaledwie krok dzieli cię od przemiany w… smoczycę! Nowa książka autorki bestsellerowej Dziewczynki, która wypiła księżyc to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest w fantastycznym przebraniu.

Alex miała zaledwie kilka lat, kiedy jej świat po raz drugi stanął na głowie. Pewnego dnia jej ukochana ciotka Marla zniknęła, pozostawiając za sobą płonący dom i maleńką Beatrice, którą od teraz dziewczynka miała nazywać siostrą. Wszyscy wokół – rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, dziennikarze, politycy – zdawali się wierzyć, że rzeczywistość wyglądała tak od zawsze. Z czasem uwierzyła w to sama Alex.

A jednak czuła, że coś jest nie w porządku – wstyd zaciska usta ludziom, otacza ją zakłamanie. Z czasem zaczęła dochodzić do trudniej prawdy, z którą amerykańskie społeczeństwo nie umiało się pogodzić przez lata…

Dwudziestego piątego kwietnia 1955 roku pomiędzy godziną 11.45 a 14.30 czasu centralnego 642 987 Amerykanek — żon i matek — przeistoczyło się w smoki. Jednocześnie. Masowe przesmoczenie. Największe w dziejach. Wśród kobiet, które przemieniły się tego dnia, nie było mojej matki. Była za to ciotka Marla – wyznaje na kartach książki dorosła już Alex.

Sama Kelly Barnhill dodaje zaś w posłowiu…

To opowieść o świecie postawionym na głowie przez traumę i zmuszonym przez wstyd do milczenia. A kiedy to milczenie narasta, staje się toksyczne i zatruwa każdy aspekt życia. Brzmi znajomo? Cóż, czasy są, jakie są.

Impulsem do napisania powieści Kiedy kobiety były smokami stało się dla pisarki wystąpienie amerykańskiej psycholożki prof. Christine Blasey Ford, która we wrześniu 2018 roku opowiedziała publicznie o napaści seksualnej, jakiej dopuścił się na niej przed laty Brett Kavanaugh; błagała Senat o wycofanie jego nominacji do Sądu Najwyższego.

Tytuł oryginalny: When Women Were Dragons
Data wydania: 2023-02-22
ISBN: 978-83-08-08053-5, 9788308080535
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 424
dodana przez: janusz.szewczyk

Autor

Kelly Barnhill Kelly Barnhill
Urodzona 7 grudnia 1973 roku w USA (Minneapolis, Minnesota)
Kelly Barnhill – amerykańska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantasy i sciance fiction dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich, m.in. World Fantasy Award otrzymanej w 2016 r. za nowelę The Unlicensed Magician oraz Medalu Joh...

Pozostałe książki:

Dziewczynka, która wypiła księżyc Ogrzyca i dzieci Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie Kiedy kobiety były smokami Syn wiedźmy
Wszystkie książki Kelly Barnhill

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O kobiecym gniewie

WYBÓR REDAKCJI
26.02.2023

O kobietach, które muszą słuchać, że zabrały „miejsce na uniwersytecie jakiemuś bystremu chłopa­kowi, którego czekałaby świetlana przyszłość“, jako że ich życie widziane jest jedynie w domu u boku męża i dzieci. Rezygnują z kariery naukowej, a nawet te najzdolniejsze mogą rozwijać się jedynie do pewnego momentu, który to mężczyźni uznają za stosow... Recenzja książki Kiedy kobiety były smokami

@mewaczyta@mewaczyta × 13

When Women Were Dragons

WYBÓR REDAKCJI
2.05.2023

Sześćdziesiąt osiem lat temu w Ameryce, 25 kwietnia 1955 roku miało miejsce pewne wydarzenie – masowa transformacja kobiet. Zjawisko niezrozumiane, nierozpoznawalne, bezprecedensowe. Tego dnia 642 987 Amerykanek jednocześnie przeistoczyło się w… smoki. „Kiedy kobiety były smokami” Kelly Barnhill opowiada historię Alex i jej rodziny. Matka Alex ni... Recenzja książki Kiedy kobiety były smokami

@justyna_@justyna_ × 11

Niesprawiedliwość i milczenie

22.03.2023

"Kiedy kobiety były smokami" to kolejna książka amerykańskiej pisarki Kelly Barnhill, w której autorka wykorzystała motywy fantastyczne. Pisarka ma w swoim dorobku utwory dla dorosłych i dzieci, a te drugie zawsze wywierają na mnie ogromne wrażenie. Jej ostatnia powieść wpisuje się w kategorię utworów skierowanych do dojrzałego czytelnika, a zaraz... Recenzja książki Kiedy kobiety były smokami

@LiterAnka@LiterAnka × 19

Kiedy kobiety były smokami

28.02.2023

Kiedy kobiety były smokami” Kelly Barnhill to książka inna od wszystkich z jakimi się do tej pory spotkałam. Jest mieszanką magicznego realizmu, historii alternatywnej i pamiętnika, ze wstawkami z artykułów/książek/przesłuchań. Tytuł jest interesujący i razem z piękną okładką przykuwa uwagę, jednak na ich podstawie nigdy nie zgadłabym, co tak właś... Recenzja książki Kiedy kobiety były smokami

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@marta582_82
2023-02-19
10 /10

" - Gniew to osobliwe uczucie. I jeśli trzymamy go w środku, sprawia, że dzieją się z nami dziwne rzeczy. Zachęcam cię, moja droga, żebyś się zastanowiła, kto korzysta na tym, że zmuszasz się, by go nie czuć. - Przechyliła głowę i popatrzyła na mnie tak twardo, jakby prześwietlała mnie na wylot. Uniosła brwi. - Bo na pewno nie ty."
••
"Czy byłam obiektem, którego nie ruszy żadna siła, czy niepowstrzymanym żywiołem? Może jednym i drugim. Może własnie tego uczymy się od swoich matek."
▪︎▪︎
Naprawdę trudno jest mi wyrazić słowami, jak fenomenalna jest ta książka. Baśniowa otoczka kryje w sobie piękne wnętrze, z na wskroś uniwersalnym i ponadczasowym przekazem.

Na pierwszy rzut oka jest to bardzo kobieca opowieść z mocnym feministycznym akcentem, ale jeśli wczytamy się odrobinę głę­biej, dostrzeżemy w niej o wiele więcej.
"Kiedy kobiety były smokami" to przenikliwa historia o niesprawiedliwości, o tym o ile łatwiej jest zapomnieć o przeszłości, niż o niej pamiętać i wyciągać wnioski. O wstydzie, który zmusza nas do milczenia, gdy powinniśmy krzyczeć i wspomnieniach, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dopóki nie zobaczymy ich w szerszym kontekście. O sile i odwadze w pożądaniu za własnym głosem, ale także o poświęceniu własnego ja dla innych.
Pomijając natomiast cały jej wydźwięk, na poziome fabularnym, dostaniemy przejmującą i wzruszającą opowieść o młodej dziewczynie mierzącej się ze światem.
Niesamowicie ważna, emocjonalna i dając...

× 1 | link |
HA
@habrych.ewa
2024-01-27
7 /10
Przeczytane
DO
@donka
2023-07-18
4 /10
Przeczytane
@justyna_
2023-05-02
5 /10
Przeczytane
@zaczytanababka
2023-03-03
9 /10
@booksbybookaholic
2023-03-01
9 /10
@kika160295
2023-02-28
8 /10
Przeczytane
@potworek.czyta
2023-02-22
6 /10
@MLB
2023-03-15
8 /10
Przeczytane EbM
@LiterAnka
2023-03-07
7 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2023-02-26
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

Być może właśnie tak uczymy się milczeć — brakuje nam słów, kontekstu, a w miejscu, gdzie powinna być prawda, zieje czarna dziura.
Czy byłam obiektem, którego nie ruszy żadna siła, czy niepowstrzymanym żywiołem? Może jednym i drugim. Może własnie tego uczymy się od swoich matek.
Skrępowanie okazuje się siłą potężniejszą od chęci poznania. A wstyd jest wrogiem prawdy.
Część osób ma problem z kobietami i niestety, jest w tej grupie wiele kobiet. To wynik czegoś, co nazywamy patriarchatem.
(...) zamykanie oczu i powstrzymywanie się od myślenia nikomu nie służy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl