Dziewczynka, która wypiła księżyc

Kelly Barnhill
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Dziewczynka, która wypiła księżyc
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Co roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, licząc na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta.
Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona porzucone dzieci i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o niewyobrażalnej mocy. Xan postanawia sama wychować tę niezwykłą dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile..
Mnożące się dokoła złowrogie znaki wzmagają strach mieszkańców Protektoratu. Jeden z nich postanawia zabić wiedźmę, by uwolnić swój lud od trwającego od lat terroru. Do czego doprowadzić może wiara w zabobony? Jak niebezpieczna jest moc, którą posiadła Luna i jak potoczą się losy Xan, Glerka oraz Fyriana, którzy stali się rodziną dziewczynki?
Tytuł oryginalny: The Girl Who Drank the Moon
Data wydania: 2018-05-09
ISBN: 978-83-08-06503-7, 9788308065037
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 360
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Kelly Barnhill Kelly Barnhill
Urodzona 7 grudnia 1973 roku w USA (Minneapolis, Minnesota)
Kelly Barnhill – amerykańska pisarka, autorka powieści i opowiadań fantasy i sciance fiction dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich, m.in. World Fantasy Award otrzymanej w 2016 r. za nowelę The Unlicensed Magician oraz Medalu Joh...

Pozostałe książki:

Dziewczynka, która wypiła księżyc Ogrzyca i dzieci Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie Kiedy kobiety były smokami Syn wiedźmy
Wszystkie książki Kelly Barnhill

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy zło i gusła są niezaprzeczalną prawdą?

25.03.2020

Niebywła podróż przez ciemny las u boku złej czarownicy, która ani nie mieszka w ciemnym lesie ani nie jest złą. Ludzie z miasteczka stworzyli sobie taki obraz i takie przekonanie, błędnie oceniając kogoś, z kim nie mieli nigdy do czynienia, ani kogo nigdy nie widzieli. Oto bowiem mieszkańcy pewnego ciemnego zakątka co roku oddają najmłodsze dziec... Recenzja książki Dziewczynka, która wypiła księżyc

Luna, Luna, Luna

21.07.2021

"Nawet jeśli czegoś nie widzisz, nie znaczy to jeszcze, że nie istnieje. Wiele największych cudów tego świata pozostaje niewidzialnych dla oka. Ufając w rzeczy niewidzialne, sprawiasz, że stają się jeszcze bardziej potężne i cudowne." ~~~ Mimo upływających lat, które już dosyć mocno dzielą mnie od okresu swojego dzieciństwa, nadal często i z wielk... Recenzja książki Dziewczynka, która wypiła księżyc

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Baśnie rządzą się swoimi prawami i jeśli czytamy że jakiś zły osobnik nęka kogoś dobrego, to możemy mieć pewność że złego czeka kara, a tego świętego nagroda. Oczywiście są wyjątki od reguły jak wszędzie. Podobne zasady panują w książkach fantasy, które są tak jakby rozbudowanymi baśniami. A rozbudowane krainy, są tym co sprawia że sięgam po daną historie.

Tym razem trafiłem na bestseller „New York Timesa", a jak nauczyło mnie doświadczenie, w tych bestsellerach, niektóre tytuły nie powinny się w ogóle znaleźć.
Na szczęście”Dziewczynka która wypiła Księżyc” należy do tej drugiej kategorii. Historia, która wciąga i zapada w pamięć.
Mieszkańcy Protektoratu od wieków wierzą, że pobliski las i bagna zamieszkuje okrutna wiedźma, którą może udobruchać jedynie ofiara złożona z najmłodszej osoby w osadzie. Pozostawiają w lesie niemowlę, licząc że ta ofiara zapewni im nie tyle bezpieczeństwo ale i dobrobyt.
Nie wiedzą o tym, że Xan wszystkie te dzieci ratuje od okrutnego losu i oddaje na wychowanie ludziom po drugiej stronie lasów. Pewnego razu trafia jednak do niej dziewczynka, która przypadkowo nakarmiona blaskiem księżycowym zyskuje niewyobrażalną moc, a Xan postanawia się zaopiekować dziewczynką. Jej moc zaczyna wzrastać, a kiedy mieszkańcy zaczynają doświadczać złowrogich znaków, postanawiają rozprawić się z wiedźmą. Pewien młodzieniec postanawia ją zabić i uratować swoją osadę. Zachęcam do lektury/

Pełna magii opowieść, o poświęceniu i nietolerancji...

× 1 | link |
@Perlasbooks
2022-03-03
8 /10
Przeczytane

,,Dziewczynka, która wypiła księżyc" Kelly Barnhill.

Opowieść snuta z nutką tajemnicy i niepokoju. Piękna, niezwykła, pełna humoru oraz prawdy. Historia, która pochłonęła mnie od pierwszej strony. Pokazała mi piękno przyjaźni, miłości, a także to - jak trudno odnaleźć siebie, własne ja.

Po powieść sięgnęłam przypadkiem, dowiedziałam się o jej istnieniu z rok temu. A teraz po roku przeczytałam. Znalazłam ją między książkami w bibliotece i wypożyczyłam w styczniu. Leżała długo na półce, czekała na swój czas i w końcu się za nią wzięłam. Styl pisania autorki od razu przypadł mi do gustu, był lekki oraz przyjemny. Cała historia została utrzymana w niezwykłych baśniowych klimatach, co mi się niezwykle podobało. Przez historię Luny wprost się płynie, autorka zachwyca coraz to nowymi pomysłami, dowiadujemy się coraz więcej o mieście pełnym smutków - Protektoriatu. Główna zagadka trochę mnie zaskoczyła, a trochę nie. Po części spodziewałam się tego, ale nie byłam pewna. To jest jedna z tych książek, przy których siada się i czyta by czerpać z tego przyjemność oraz wartości dla starszych i tych młodszych. Myślę, że zachwyci każdego bez względu na wiek.

Mamy wielu bohaterów, ja najbardziej polubiłam Antaina, który przeszedł wiele życiowych wyborów, wiele musiał zrozumieć i mimo otaczającego go zła - chciał czynić dobro. To właśnie była powieść, w której dobro musiało zwyciężyć nad złem. Piękna, mądra i warta waszej uwagi. Ze swojej stronę mogę was z...

× 1 | link |
@mara89
2022-01-13
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 roku

Baśnie rządzą się swoimi prawami, a ta sprawiła, że przez moment wróciłam do swojego dzieciństwa. Na chwilę zapomniałam, że jestem dorosła i znów z wypiekami na twarzy czekałam na kolejny rozdział książki. Słuchałam ją w audiobooku podczas układania puzzli, po angielsku. Lektorka skutecznie uprzyjemniła mi czas. To było tak, jakby czytała mi poczciwa babcia do snu.
Sama książka opowiada o porzuconej w lesie dziewczynce, którą znajduje wiedźma i na skutek pewnych zdarzeń postanawia ją wychować. Tak poznajemy Lunę, która jest jak każde dziecko, żywa, chętna do zabawy i lubi psocić. Poza tym mamy zmagającego się chłopaka (a później mężczyznę) z zasadami rządzącymi jego miasteczkiem. Zasadami, które nie zgadzają się z jego własnymi przekonaniami. Poznajemy wiedźmę, która okazuje się poczciwą babinką i wiele innych.
Baśń przekazuje wiele wartości, ukazuje śmierć, miłość oraz niesprawiedliwości losu. A wszystko to w formie cudownej opowieści, która wzrusza i bawi.

× 1 | link |
@tea.books.lover
2021-01-18
8 /10
Przeczytane Audiobook

Pięknie napisana, złożona, lekko mroczna baśń, która powinna spodobać się zarówno starszym dzieciom, jak i dorosłym.

× 1 | link |
@milla
2022-07-01
Przeczytane

Piękna i mądra baśń, która pokochają dzieci i dorośli. "Dziewczynak, która wypiła księżyc" to wzruszająca opowieśc o miłości, rodzinie i walce ze złem, które potrafi się po mistrzowsku kamuflować.

| link |
@MLB
2023-03-13
9 /10
Przeczytane EbM
@melodie_liter
2022-08-04
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2022-06-28
7 /10
Przeczytane 2022
@mishi22
@mishi22
2022-05-07
9 /10
Przeczytane
@inmybook
2022-04-21
8 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2022-04-16
7 /10
Przeczytane 📚 posiadam
@ruficzek
@ruficzek
2022-03-14
6 /10
Przeczytane
@zkotemczytane
2022-01-31
8 /10
Przeczytane
@Caaroline25
2021-11-24
8 /10
Przeczytane
@cafeetlivre
2021-07-21
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Ścieżka ku prawdzie przez serce marzyciela wiedzie.
- Mnie nie pytaj. Nie mam pojęcia, czemu ktoś cię tu porzucił w samym środku lasu. Nie rozumiem połowy ludzkich czynów, a na drugą kręcę głową.
Tchnąć magię w dziecko to jak dać niemowlęciu obnażony miecz do ręki. Ileż w tym mocy, a jak niewiele sensu. Nie widzisz dziewczyno, że przez Ciebie siwieję?
Ciekawość to przekleństwo dobroci. A może mądrość to przekleństwo ciekawości?
Death is always sudden... You are ever so much more....
Dodaj cytat