Klechdy polskie

Bolesław Leśmian
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Klechdy polskie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Ta pięknie ilustrowana książka zawiera wspaniałe opowieści m.in. o świętej Kindze, królowej Jadwidze czy śpiących rycerzach w Tatrach.
Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-7052-844-7, 9788370528447
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 247
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Bolesław Leśmian Bolesław Leśmian
Urodzony 22 stycznia 1877 roku w Polsce (Warszawa)
Bolesław Leśmian, pierwotnie Bolesław Lesman – polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego, krytyk literacki.

Pozostałe książki:

Opowieści niesamowite Przygody Sindbada Żeglarza Berenice Klechdy sezamowe Maska śmierci szkarłatnej Poezja naszego wieku Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Klechdy polskie Portret owalny Ali Baba i czterdziestu zbójców. Wydanie z opracowaniem i streszczeniem Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz ... Kruk Liryki najpiękniejsze LEŚMIAN SPOJRZYSTOŚĆ O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Poezje wybrane Słowik, Kopciuszek i inne najpiękniejsze bajki W malinowym chruśniaku / Trzy róże / Ballady Zwiedzam wszechświat Złota księga wierszy polskich Baśnie z całego świata Baśń o Aladynie i o lampie cudownej Cudotwory miłosne Dziejba Leśna Gad i inne wiersze Muzyka płynąca z wierszy O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze Opowieści niesamowite z języka polskiego. Tom 5 Poezje Recepta na miliony: z dziejów rodu Konów WYBÓR POEZJI-LEŚMIAN/ZŁOTA Wielka księga bajek Wiersze Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Wybór opowiadań Zwiedzam wszechświat; Wybór wierszy "Lecz nie było już świata..." Miłość i śmierć Ali Baba i czterdziestu zbójców. Baśń o Aladynie i o lampie cudownej. Antologia Antologia lubelskich poetów dwudziestolecia międzywojennego Ballady polskie Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dusiołek Dzieła wszystkie Utwory dramatyczne Listy Dzieła wszystkie. Tom 2. Szkice literackie Klasyka mistrzów. Bolesław Leśmian. Wybór poezji Księżycowy żebrak i inne wiersze rosyjskie Leśmian. Poezje Liryki Leśmian Najpiękniejsze wiersze Napój cienisty Nieskończoność róży Ogrody... erotyki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (30) / maj 2020 Poezje Poezje Sad rozstajny Poezje zebrane Leśmian Polska poezja XXw. Poezje. Łąka Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku Sen miałem Skrzypek opętany Spojrzystość W nicość śniąca się droga Wiersze wybrane Wskrzeszanie pamięci. Antologia poetów lubelskich Z tamtej strony ciszy Łąka Źdźbło czasu Lo stelo del tempo
Wszystkie książki Bolesław Leśmian

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Klechdy polskie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
6 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

Nowy rok postanowiłam rozpocząć z Leśmianem. Wspaniale było zanurzyć się w cudną melodię słów pięknie brzmiących leśmianowskimi skojarzeniami, w leśmianowskie światy… Wspaniale było przypomnieć sobie moją dawną fascynację poezją Leśmiana. Wspaniale było odnaleźć echa tej fascynacji w „Klechdach…” No, właśnie: echa. Bo nie opuszczało mnie wrażenie, że te teksty to nie cały Leśmian, tylko, hm, jakby muśnięcie Leśmianem:).

Zbiór klechd, wydany w 1959 roku (pierwsze wydanie krajowe, oparte na pierwszym wydaniu emigracyjnym z 1956 roku), zawiera opowieści o Janie Tajemniku i jego pragnieniu posiadania butów, o perypetiach Marcina z rusałką Majką, o wójcie i nieszczęśliwej wiedźmie, o czarnym koźle i o kulawcu, jednorękim i Podlasiaku. Leśmian zmarł w 1937 roku. I, jak zawsze, w przypadku wydań pośmiertnych, zastanawiam się, ile jest w nich gotowego dzieła, a ile wprawek, próbek, zabaw odłożonych, na kiedyś lub na zawsze, do szuflady. A nawet, ile jest w nich Autora, a ile Jego otoczenia...
Treść tych opowieści nie porwała mnie, ale dla tego „muśnięcia Leśmianem” – było warto.

× 1 | link |
@jatymyoni
2020-09-10
8 /10
Przeczytane Lata młode L. polska
AL
@Alicja_W
2008-10-19
8 /10
Przeczytane
PA
@Patulenka
2010-01-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Klechdy polskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl