Kobieta z wydm

Kimifusa Abe "Kōbō Abe"
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów
Kobieta z wydm
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów

Opis

Stąd nie można uciec.Entomolog z Tokio wyrusza na krótką wyprawę w poszukiwaniu piaskowych owadów. Nie spodziewa się, że na nadmorskich wydmach przydarzy mu się coś niewytłumaczalnego. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata?Niepokojąca Kobieta z wydm, wybitna powieść japońska, należy do kanonu arcydzieł literatury światowej.
Data wydania: 2010-11-15
ISBN: 978-83-240-1486-6, 9788324014866
Wydawnictwo: Znak
Serie: Współczesna Proza Światowa, 50 na 50
Stron: 224
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Kimifusa Abe "Kōbō Abe" Kimifusa Abe "Kōbō Abe"
Urodzony 7 marca 1924 roku w Japonii (Tokio)
Kōbō Abe (jap. 安部 公房 Abe Kōbō, właśc. Kimifusa Abe) – japoński prozaik, dramaturg i autor scenariuszy. Jeden z najbardziej innowacyjnych autorów Japonii po 1945 roku. Abe urodził się w tokijskiej dzielnicy Takanogawa (obecnie dzielnica Kita). Doras...

Pozostałe książki:

Schadzka Urwisko czasu Czwarta epoka The Ruined Map Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975
Wszystkie książki Kimifusa Abe "Kōbō Abe"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piasek, piasek, piasek...

14.02.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tak się jakoś złożyło, że do tej pory nie był mi dany kontakt z literaturą japońską. Ponieważ na wszystkich serwisach książkowych i na większości blogów triumfy święci Haruki Murakami, logiczne wydawało się, ze pierwszym spotkaniem z pisarstwem Dalekiego Wschodu będzie któraś z jego książek. Tymczasem stało się inaczej. Abe Kōbō to nieżyjący od pr... {} Recenzja książki Kobieta z wydm

@anek7@anek7 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ta książka może być o wszystkim.
Do czego zdolny jest człowiek, który za chwilę straci życie (a może nie straci)? Jakie decyzje podejmie? Jak szybko?
Czy to książka o nadziei? Ale jakiej? O takiej, jaką się ma, czy o jej utracie?
A może o prawdziwym życiu? O życiu w lustrze?
Prawdę mówiąc cały czas podczas czytania chodziło mi po głowie, czy to nie będzie przypadkiem zupełnie coś innego niż jest pokazane...
A czy będzie, czy nie będzie, myślę, że dużo zależy od czytającego.
W każdym razie jest to książka inna. I na pewno ciekawa.

{}× 16 | Komentarze (1) | link |
@bea-ta
2020-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane nie ta ulica, nie ta dziewczyna przeczytane 2020

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Pierwsze skrzypce w tej powieści gra mistrzowsko stworzony przez autora nastrój beznadziei i absurdu.

Walka z piaskiem przysypującym wszystko. Kobieta i mężczyzna. Pierwotne potrzeby. Przemoc.

Ładnie opowiadana nieciekawa historia z ważnym przesłaniem.

Klimatyczna. Przygnębiająca. Ale bez poruszenia. Na odległość.

Mimo nastrojowości, którą lubię i łatwości wciągania w powieść, mam wrażenie, że literatura japońska jest nie dla mnie, nie porusza moich emocji. Zawsze mam wrażenie stania z boku, obserwowania przez szybę...

{}× 12 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Niech was nie zmyli tytuł, to nie jest książka o kobiecie. Nie jest też o głównym bohaterze, który nieszczęśliwie trafia do jamy w piasku, gdzie będzie zmuszony co noc usuwać jego nadmiar, nie wiadomo jak długo, nie wiadomo po co. Sytuacja absurdalna, ucieczka niemożliwa, beznadzieja. Oboje bohaterowie mają około 30 lat a nie mogłam pozbyć się wrażenie, że życie z nich uszło. Są bezbarwni, bez wyrazu, nie mieli dla mnie twarzy i kształtu.
Nie wiem, czy to był świadomy zamysł autora, ale przez „Kobietę z wydm” brnęłam z trudem. Niby przesuwałam strony a miałam wrażenie jakbym stała w miejscu. Jak bohater podchodzący w górę wydmy. Za dużo słów i piasku. Ale może tak miało być.
Polecam tym, którzy doceniają warstwę językową i nastrój budowany słowami.
Miłośników akcji i konkretnej fabuły przestrzegam przed „Kobietą z wydm”, wpadniecie do tej piaskowej dziury i pozamiatane.

{}× 4 | link |
@ziellona
2020-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane W - W 80 książek dookoła świata 80 - Beletrystyka

Dziwna i smutna to powieść. Dziwna i smutna, ale wciągająca i dotykająca egzystencji człowieka. Dość wyraźnie pokazana jest przemiana wewnętrzna bohatera - od buntu i walki, próby zmiany losu aż w końcu poddanie się i ostatecznie pogodzenie się z losem.
Na pytanie "o czym jest ta książka?" nie potrafię odpowiedzieć.

W jednym komentarzu wyczytałam "jedna z najpiękniejszych metafor literackich ludzkiego losu, jednocześnie mroczna i głęboka. Niezwykle celnie przedstawia to jak pułapka egzystencjalna, w której tkwimy przeradza się w nasze przeznaczenie i zyskuje sens." i właściwie tu mogłabym zakończyć, ale...

dodam jeszcze dla "co młodszych" czytelników i tych, którzy z metaforami są na bakier (jak ja: nigdy nie wiem, co autor miał na myśli...).
Tak - piasek jest wszędzie. Zasypuje, dusi, przygniata. Ale można z tym żyć, a ostatecznie okazuje się, że nie można się bez niego obejść.

I jeszcze dopiszę, że nie przepadam za kulturą kraju Wiśni Kwitnącej (Chiny i Wietnam też do mnie nie przemawiają). Być może dlatego, że tej kultury nie znam, ale to co poznaję do mnie nie przemawia. Przykro mi.

I starając się nadal być sprawiedliwa w ocenie. Uważam tą książkę za wyśmienitą, acz raczej nie mogę powiedzieć, żeby mi się podobała. Podobnie jak Proces Kafki. Wyśmienita, wybitna, ale... Zresztą podobnie jak w Procesie Kafki - głowni bohaterowie są wyblakli. Kobieta i mężczyzna. Mogliby być dosłownie każdym z nas...

{}× 3 | link |
@katapika
2018-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

"Kobieta z wydm" urzeka nas niesamowitą historią. Autor miał niesamowitą wyobraźnię. Trudno oderwać się od niej. Zawiera ciekawe, surrealistyczne opisy, które wprowadzają nas w stan dziwnego niepokoju. Przeczytałam ją jednym tchem.

{}× 3 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ❤ 2012 ❤ Odwiedzamy Japonię

„Kobieta z wydm” Abe Kobo to szokująca opowieść o japońskim mężczyźnie - nauczycielu z zawodu i entomologu z zamiłowania, który udaje się na wydmy w poszukiwaniu nowych okazów owadów do swoich badań i swojej kolekcji. Niespodziewanie trafia na wioskę położoną wśród „piaskowych gór”, w której postanawia zatrzymać się na nocleg. Od tej pory jego życie dosłownie „wywraca się do góry nogami”, a to co dotąd było ważne traci całkowicie swój sens...

Mężczyzna korzysta z gościny samotnej kobiety, której dom zbudowany z drewna i piasku usytuowany jest w głębokim zagłębieniu terenu, podobnie jak wiele sąsiednich siedzib należących do mieszkających tu ludzi. Domy oddzielone są od siebie piaszczystymi wałami. Wspomniane siedziby przypominają wydrążone w wydmach głębokie jamy, które służą mieszkańcom za schronienie i które trzeba systematycznie oczyszczać z nadmiaru piasku. Bohater zatrzymuje się u kobiety tylko na jedną noc, a jak długo przyjdzie mu tu zostać?...

Ludzie należący do wioski to konserwatywna społeczność żyjąca na usługach zarządców, wykonująca z góry ustalone prace na rzecz wsi i wypełniająca określone obowiązki. W zamian za swą sumienność i oddanie sprawie otrzymują żywność i inne produkty niezbędne im do przeżycia. To swoisty kołchoz, do którego prowadzi droga tylko w jedną stronę i jeśli ktoś tam trafi to spędzi na wydmach całe swoje życie. Jedni żyją tu od pokoleń, inni trafili przypadkiem, ale nikomu nie udało się stąd wydostać.

Abe Kobo nakr...

{}× 1 | link |
@Da-Nutka
2012-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Niby dziwna, nienormalna sytuacja, a wciąga nieprawdopodobnie. Fascynująca książka

{}× 1 | link |
@jacex
2021-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@portana36
2021-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Grzegorz
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Airain
2020-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Mroki, lochy, zgrzyt zębów i szlochy
KR
2020-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane obyczajowe proza
@jatymyoni
2020-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane L. japońska Fascynująca Dawno temu przeczytane
@vonHuuss
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2015 Literatura japońska
@Kobaltowa
2012-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dwudziestoletni mężczyzna podnieca się w myśli. Czterdziestoletni zaś – na powierzchni skóry. Lecz dla trzydziestoletniego mężczyzny najniebezpieczniejsza jest kobieta widziana jako zarys kszt...”
{}
#
“Tylko rozbitek, który uniknął śmierci na tonącym okręcie, może pojąć psychikę człowieka, który śmieje się wyłącznie dlatego, że może oddychać.”
{}× 1
#
“Życie ludzkie nie powinno być rozerwaną na części księgą, lecz solidnie oprawionym tomem.”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe