Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym

Milena Rachid Chehab
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

BRYTYJCZYKÓW PORTRET WŁASNY Wydawałoby się, że Polacy całkiem nieźle znają Wielką Brytanię – Królowa, czarne taksówki, angielski humor, Brexit – wiadomo. O tym, jak niewiele ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością można się przekonać w książce Mileny Rachid Chehab. Arystokratka, która w dawnym kościele prowadzi B&B, kamerdyner, który uczy Chińczyków trudnej sztuki pakowania walizki czy nauczyciel wychowania seksualnego z Londynu. To tylko kilkoro postaci, spośród tych, którym oddaje głos reporterka Gazety Wyborczej w swojej książce. Spotkania z bohaterami tej książki czasem zaskakują, czasem śmieszą, a czasem zasmucają. A jednocześnie każą czytelnikowi przypuszczać, że Wielka Brytania to najbardziej egzotyczny kraj, jeśli nie świata, to z pewnością Europy.
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-268-2530-9, 9788326825309
Wydawnictwo: Agora
Stron: 320

Autor

Milena Rachid Chehab Milena Rachid Chehab
Urodzona w 1983 roku
Urodzona w 1983. Dziennikarka dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii wywiad, od niedawna redaktorka. Ukończyła MISH na Uniwersytecie Warszawskim, przez rok studiowała również na Kingston University w Londynie. Od kilkunastu lat pis...

Pozostałe książki:

Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym
Wszystkie książki Milena Rachid Chehab

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2020-08-01
7 /10
Przeczytane 2020 zakupy Publicystyka/eseje Mam 2020

Bardzo dobra książka, pokazująca z wielu stron, jacy właściwie są Brytyjczycy. Niektóre rozdziały nie do końca do mnie przemawiały, niektóre dziwiły, zachwycały lub przerażały (jak ten, w którym autorka rozmawia z człowiekiem, chcącym zaprowadzić w Wielkiej Brytanii kalifat).
Dowiedziałam się mnóstwo o mieszkańcach Zjednoczonego Królestwa, takich rzeczy, o których nie miałam pojęcia, jak choćby o walkach o niepodległość Walii, w czasie których podkładano bomby, prawie jak IRA, ale w taki sposób, by nikogo nie zabić i o tym, że Waliczycy nie zapomnieli o swojej odrębności, choć ostatniego prawdziwego księcia Walii zabito w 1416 roku, o wyzysku stosowanym przez firmy zatrudniające ludzi na umowach zerogodzinowych, o telefonie zaufania dla młodych muzułmanów i prowadzonej w biednej dzielnicy seksedukacji, dzięki której drastycznie spadł wskaźnik nastoletnich ciąż.
Każdy rozdział, to rozmowa z kimś ciekawym, kto odsłania jakiś aspekt ich życia, podejścia do świata, historii.

× 9 | link |
@daka_portal
2020-02-02
8 /10
Przeczytane

 Bardzo dobra książka. Kończyłam ją w momencie, gdy WB opuszczała Unię Europejską. W książce jest też ten wątek, ale nie tylko. Autorka porusza bardzo wiele aspektów i większość w sposób interesujący.To dosyć szerokie spojrzenie na temat brytyjskości, ich szczególnej odmienności. Wiem jedno, jestem z tych co nie chcieliby mieszkać tam na stałe :-) 

× 2 | link |
@zgrajaksiazek
@zgrajaksiazek
2020-08-02
6 /10
Przeczytane

Dobra, ale bardzo nierówna. Część rozdziałów była niezwykle pogłębiona, dokładna, za to inne stanowiły krótki opis, z którego raczej nie można było się dowiedzieć niczego więcej. Tematyka bardzo ciekawa, wykonanie trochę zawodzi.

| link |
@stalowamagnolia
2022-06-24
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka, która pokazuje jak różni są mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Minusem jest brak zwolennika Brexitu, który pojawił się gdzieś z boku przy omawianiu innej osoby.

| link |
@MLB
2021-06-23
6 /10
Przeczytane Papier

Cytaty z książki

- A jak długa jest w waszej rodzinie tradycja posyłania dzieci do szkoły z internatem? - pyta Nick.
- Sporo ponad 700 lat.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl