Kontener

Marek Bieńczyk
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kontener
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Najpierw był pomysł by napisać książkę o oddechu. O zadyszce od natłoku zdarzeń, o nerwowym a może smogowym kaszlu. Tez o miarowym oddychaniu. W końcu o sztucznym oddychaniu, wstrzymywaniu oddechu, o ostatnim tchnieniu.

Czy w to miejsce powstała książka o pamięci? O podróży? Uciekaniu od siebie, przez Kanadę i podwarszawski las? O pożegnaniach? Czy może jednak o oddechu? Czyli o tym jak niewiele oddziela nas od nieistnienia.

W swojej najbardziej osobistej i być może najwspanialszej książce Marek Bieńczyk dochodzi do literackiej perfekcji. Zarówno gdy pisze o Canettim, Faulknerze czy Camusie, jak wtedy gdy przywołuje po imieniu bliskie mu osoby. Bo do „Kontenera” włożył autor to co mu najbliższe. To czym żył ale oddaliło się, zniknęło i to czym nadal żyje i się zachwyca.

Udało się Bieńczykowi wszystkie te zdarzenia, osoby, myśli, uczucia powiązać najdelikatniejszymi nićmi. Udało mu się nazywać najtrudniejsze rzeczy najprostszymi słowami, „zacieśnić mówienie tak, aż zostanie nic, słowo widmo”. I stworzył książkę pełną życia, bo „Kontener” oświetla, prześwietla nasze zmysły: smak, zapach, dotyk, spojrzenie. Zarazem nadzwyczajna książkę ponad tym życiem zawieszona. Jak powietrze.

Weź głęboki wdech.
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-8032-281-3, 9788380322813
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 304
dodana przez: panzksiazka

Autor

Marek Bieńczyk Marek Bieńczyk
Urodzony 6 lipca 1956 roku w Polsce (Milanówek)
Marek Bieńczyk – polski pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań L...

Pozostałe książki:

Nieśmiertelność Tożsamość Niewiedza Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty Fragmenty dyskursu miłosnego - Roland Barthes Książka twarzy Książę w cukierni (alonże) Tworki Kontener Terminal Dryblując przez granicę. Polsko - ukraińskie euro 2012 Historia i utopia Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Jabłko Olgi, stopy Dawida. Eseje i jesienie Kroniki wina Książki. Magazyn do czytania, nr 6 / wrzesień 2012 Nowe kroniki wina Nussi i coś więcej Oczy Dürera : o melancholii romantycznej Spotkanie Transgresje. Antologia opowiadań Zdradzone testamenty Czarny człowiek Czarny człowiek : Krasiński wobec śmierci Fragmenty dyskursu miłosnego Katastrofy i wypadki w czasach romantyków Literatura na świecie 3-4/2019 (572-573) Literatura na świecie 5-6/2021 (598-599) Literatura na świecie 7-8/2018 Literatura na świecie 9-10/2021 (602-603) Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (30) / maj 2020 Przezroczystość Wina Europy Wina Europy 2003 Wina Europy 2005 Wszystkie kroniki wina Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej
Wszystkie książki Marek Bieńczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

To, co najważniejsze

19.11.2019

Marek Bieńczyk – „Kontener” „Normalne, miłość to nieprzejmowanie się brzydotą tych, których kochamy. Albo coś więcej i to więcej niosło w tamtym korytarzu i takie potwierdzenie: miłość to bezwarunkowa, fizyczna, zmysłowa niezdolność (ślepe oko przecież nie widzi, głuche ucho nie słyszy) dostrzeżenia ohydztwa i brzydoty tych, których kochamy”. Dziś... Recenzja książki Kontener

@panzksiazka@panzksiazka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2019-11-22
10 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
@panzksiazka
@panzksiazka
2019-11-19
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

„Normalne, miłość to nieprzejmowanie się brzydotą tych, których kochamy. Albo coś więcej i to więcej niosło w tamtym korytarzu i takie potwierdzenie: miłość to bezwarunkowa, fizyczna, zmysłowa niezdolność (ślepe oko przecież nie widzi, głuche ucho nie słyszy) dostrzeżenia ohydztwa i brzydoty tych, których kochamy”.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl