Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty

Marek Bieńczyk
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty
Książka Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?" - dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de Nerval, twórcy najsłynniejszego sonetu o melancholii, lunatykowi, którego utrzymał powróz zawieszony nocą na paryskiej latarni. Antoniemu Malczewskiemu, jednemu z pierwszych zdobywców Mont-Blanc, magnetyzerowi kobiet, autorowi najsmutniejszej powieści poetyckiej w polskiej literaturze i najlepszego życiorysu, gdy ktoś chce mówić o klęsce. I Tobie, przechodniu, który idziesz ulicą, nie patrząc na ludzi, i w kałużach po porannym deszczu oglądasz swe zmącone oblicze. I wielu innym jeszcze.  
Data wydania: 2012-02-01
ISBN: 978-83-7799-672-0, 9788377996720
Wydawnictwo: Świat Książki
Serie: Kolekcja 20-lecia, Sfery
Kategoria: Filozofia
Stron: 142
dodana przez: Mirko
Mamy 3 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nic, które boli...

11.04.2012

Autor: Marek Bieńczyk Tytuł: "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" Wydawnictwo: Świat Książki Stron: 144 Ta książka chodziła za mną już od czasu studiów i aktualne wznowienie sprawiło, że wreszcie ją mam. Przekonał mnie sam podtytuł: „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty”. Wers ten jest zapożyczeniem z wiersza „Łabędź” C... {} Recenzja książki Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty

Moja opinia o książce

Opinie

@keskese87
2012-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

O historii melancholii, początkowo kojarzonej z „czarną żółcią”, odkładającą się w śledzionie, o bohaterach melancholijnych, o przejawach melancholii odkrywanych w literaturze i malarstwie, o jej cechach, właściwościach, sposobach leczenia i następstwach rozwijania się, o wyobrażeniach, interpretacjach i badaniach… O tym wszystkim jest ta książka, ale - uwaga. Książeczka ta nie jest rozprawą naukową, jest – zgodnie z zapowiedzią, esejem, a więc formą literacko-naukową, subiektywną i refleksyjną. Autor jest niesystematyczny, choć stara się ubrać całość w uporządkowaną formę, określając tematykę kolejnych rozdziałów – ale jego wywody to często ciąg luźnych asocjacji. Przede wszystkim jednak esej jest popisem kunsztu literackiego autora, pojawiają się tu środki artystyczne, a rozległa wiedza potwierdza erudycję pisarza. I choć przy okazji wiele się o istocie melancholii dowiadujemy, jeżeli interesują nas dociekliwe badania, trzeba sięgnąć po jakieś uzupełnienie – i tu Bieńczyk podsuwa nam parę naprawdę dobrych tytułów. Ja na pewno skuszę się na kolejne książki dotykające tego zagadnienia, gdyż niezwykle mnie zafascynowało. Książka Bieńczyka jest raczej pretekstem do dalszych poszukiwań – pierwszym szkicem tematu.

{} | link |
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

A jak już przeczytacie, bo warto, to na końcu czeka cudowne zakończenie. Melancholijno-winne zakończenie-zaproszenie. Dla tego akapitu warto przeczytać niełatwą w końcu, i na pewno nie tak pogodną całość.

{} | link |
@Sun.shine
2015-07-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Najważniejsze... Filologia polska Filologia polska
MI
2014-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@wyciszka
2008-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane to co mam

Cytaty z książki

O nie! Książka Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe