Kręgi albo kolejność zdarzeń

Jan Antoni Homa
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kręgi albo kolejność zdarzeń
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W trakcie wakacyjnej wędrówki po górach młody nauczyciel Marcin staje się świadkiem irracjonalnych ludzkich zachowań. Nie przypuszcza, że stoi na początku drogi, która zawiedzie go w rejony odległe od codzienności. Krótko przedtem atrakcyjna kobieta zabroniła mu wstępu do swojego życia. Rozczarowany miastem, z jego prawami asfaltowej i uczuciowej dżungli, postanawia wyruszyć tam, gdzie inni się nie odważą. Zabijany Krochmalne to prowincja prowincji, zarazem jednak miejsce, którego mieszkańcy ? nawet ci nieznani z imienia i nazwiska ? budzą zaciekawienie. Tutaj krzyżują się drogi Genowefy ? kobiety o urodzie greckiej płaczki, Zenobiusza ? matematyka, który próbuje opracować uniwersalną teorię wypadków drogowych, Biegacza uciekającego przed wspomnieniami lub goniącego zanikający miraż, czy Starego Gospodarza ? człowieka otoczonego niechęcią współmieszkańców i... przyboczną gwardią kotów.
Kuba, chłopiec o włosach i oczach nieokreślonej barwy, jest ulubionym uczniem polonisty. Dziecięca wrażliwość otwiera oczy nauczyciela, który zaczyna dostrzegać zjawiska niewytłumaczalne i niepokojące. Właścicielka Starej Stadniny fascynuje Marcina, ale jej uroda go onieśmiela... Aurelia znika, by po dłuższej nieobecności powrócić w towarzystwie miedzianolicej dziewczynki o imieniu Nuttah. Marcin nie wie, że o wdzięki Aurelii zabiega Versace, mężczyzna kompletujący swoją garderobę w nowojorskiej Piątej Alei. Oto idealny kandydat na miłość Anety, obdarzonej nieprzeciętną urodą i ambicją dyrektorki szkoły, w której polonista kiedyś pracował.
Rafał jest z wykształcenia filozofem, z zamiłowania kajakarzem rzecznym, a z zawodu dziennikarzem. To na płaszczyźnie literackich fascynacji poznali się kiedyś z Marcinem. Dziennikarz publikuje swoje opowiadania, natomiast prozatorskie wprawki polonisty zaczynają przenikać do rzeczywistości. Dzięki sąsiedztwu Szpitala Położniczego i Teatru Dużego, w którym odbywa się sylwestrowy bal, przyjaciele spotykają się ponownie.
Listy Marcina zaczynają niepokoić dziennikarza. Postanawia wybrać się do Zabijan. Któregoś ranka o świcie, piątka bohaterów udaje się na Białe Bagna ? miejsce przeklęte, jak mówią miejscowi, ale wydaje się, że właśnie tam pulsuje jądro tajemnicy. Po tym, co przyjdzie im ujrzeć i przeżyć, ich obraz świata zmieni się na zawsze.
Data wydania: 2010-05-06
ISBN: 978-83-62405-02-2, 9788362405022
Wydawnictwo: SOL
Seria: Autorska
Stron: 368

Autor

Jan Antoni Homa Jan Antoni Homa Jan Antoni Homa ­– skrzypek i pisarz, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Solista, kameralista, symfonik. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową, Zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Barokową Concerto ...

Pozostałe książki:

Ostatni koncert Szkice z życia Niebieska nuta Altowiolista
Wszystkie książki Jan Antoni Homa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Recenzja: Kręgi albo kolejność zdarzeń

21.07.2010

Jakie jest moje pierwsze wrażenie po przeczytaniu książki " Kręgi albo kolejność zdarzeń "? Uważam, że jest to jedna z najbardziej inteligentnie, błyskotliwie i poetycko napisanych książek, jakie miałam okazje przez ostatnie pół roku przeczytać. Co ją wyróżnia na tle innych? Przede wszystkim to, że została ona stworzona na gruncie finezyjnego języ... Recenzja książki Kręgi albo kolejność zdarzeń

Czyje to kręgi...

28.03.2011

„Otóż światem rządzi krągłość. Nasze życia to większe i mniejsze koła, kręgi różnych wielkości, które zachodzą na siebie i wirując, stykają się w różnych miejscach. Jesteśmy jak dziecięce bączki wprawione w ruch i potrącające się od czasu do czasu, zwłaszcza, gdy tracimy siłę i grozi nam upadek. Nasze życia to pierścienie, które wprawiają w ruch m... Recenzja książki Kręgi albo kolejność zdarzeń

Jak kręgi na wodzie...

20.02.2011

Książka nie należy absolutnie do książek "czytadeł". Skupić się na niej się trzeba w stu procentach, trzeba czytając ją smakować każde słowo, układające się w wyrafinowane zdania...Trzeba w książkę "wejść", żeby móc potem z niej "wyjść" z satysfakcją, ze zrozumieniem... Akcja powieści toczy się w miejscowości o co najmniej dziwnej i tyleż mrocznej ... Recenzja książki Kręgi albo kolejność zdarzeń

Moja opinia o książce

Opinie

EL
2010-08-31

Po książkę sięgnęłam, gdy usłyszałam jej fragment w radiu. Muszę przyznać, że dawno już nie czytałam książki z taką przyjemnością. Plejada barwnych postaci, mieszkających na końcu świata, realizujących marzenia i współgrających jak trybiki w żywej maszynie. Książka szczególna, pełna tajemnic, skłaniająca do przemyśleń, napisana z lekkością i szacunkiem do czytelnika. Polecam wszystkim, którzy lubią niebanalną literaturę!
A teraz poszukam pierwszej książki Homy. Czytałam dobre recenzje o "Altowioliście".

| link |
@patrylandia
2011-03-28
10 /10
Przeczytane włóczykijkowo

Warto przeczytać tę książkę, a zachęcić mogą recenzje.

| link |
@ka.de
2011-07-24
8 /10
Przeczytane
@agacia
2010-07-10
10 /10
Przeczytane Zrecenzowane przeze mnie

Cytaty z książki

O nie! Książka Kręgi albo kolejność zdarzeń. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl