Król Edyp

"Sofokles"
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 172 ocen kanapowiczów
Król Edyp
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 172 ocen kanapowiczów

Opis

"Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą."
Tytuł oryginalny: Oidípous Týrannos
Data wydania: 2004-04-01
ISBN: 83-7389-364-4, 8373893644
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Lektura z opracowaniem [Zielona Sowa], Lektury z Opracowaniem [WEZ], Biblioteka Narodowa: Seria II
Stron: 88
Mamy 25 innych wydań tej książki

Autor

"Sofokles" "Sofokles"
Urodzony w 496 roku w Grecji (Kolonos)
Sofokles (gr. Σοφοκλῆς; ur. ok. 496 p.n.e. w Kolonos[1] , zm. 406 p.n.e. w Atenach) – największy obok Ajschylosa i Eurypidesa tragik starożytnej Grecji. Sofokles był także politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem. Jego działalność polityczna i praca ...

Pozostałe książki:

Edyp w Kolonie Elektra Antologia tragedii greckiej Król Edyp, Antygona Antygona
Wszystkie książki "Sofokles"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawda, która zabija

WYBÓR REDAKCJI
11.01.2021

Kiedyś pewien uczeń z niekłamanym zdziwieniem zadał mi pytanie: To pani czyta lektury??? Z nie mniejszym zdziwieniem odpowiedziałam – Ktoś musi. Tak, czytam lektury. Mało tego, gdy po raz enty przymierzam się do omawiania jakiejś – po raz enty ją czytam. Pamięć jest zawodna, szczegóły umykają, a przede wszystkim – każde kolejne przeczytanie mo... Recenzja książki Król Edyp

@LetMeRead@LetMeRead × 31

Król Edyp

6.11.2010

Znając życie, po "Króla Edypa" nigdy bym nie sięgnęła. Tym bardziej, kiedy dowiedziałam się, że to dramat pisany takim językiem... No, ale zmusiła mnie do tego szkoła. Dziękowałam z całego serca, że książka okazała się cieniutka, w przypadku wyadania, które mnie się trafiło były to zaledwie 63 strony. Trzeba przyznać, że lektura wyda... Recenzja książki Sofokles. Król Edyp. Biblioteka Opracowań Lektur Szkolnych

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-10-25
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Lektury szkolne - ponowne starcie 100 NKK 100 The Guardian

"O śmiertelnych pokolenia!
Życie wasze, to cień cienia.
Bo któryż człowiek więcej tu szczęścia zażyje
Nad to, co w sennych rojeniach uwije,
Aby potem z biegiem zdarzeń
Po snu chwili runąć z marzeń".

Konflikt tragiczny, czyli jak bogowie potrafią zepsuć ludziom życie.

Lajos, ojciec Edypa, święty nie był. Przez jego niechlubny postępek, na rodzie Labdakidów ciążyła klątwa – wyrocznia przepowiedziała, że jego syn go zabije i ożeni się z własną matką. Wizja ta nie wydała się Lajosowi zachęcająca, więc kiedy urodził mu się zapowiadany syn, postanowił pozbyć się problemu i skazał potomka na śmierć. Wyroki boskie w Grecji miały jednak kilka prawnych kruczków – np. nie za bardzo dało się z nimi negocjować. Czego bohater by nie próbował i tak czekała go porażka. Biedny Edyp, biedna Jokasta. Lajosa mi jakoś nie żal, gdyby stary dziad trzymał chuć na wodzy, wszyscy żyliby długo i szczęśliwie. Chyba, że bogowie mieli po prostu taki plan na ród Labdakidów, wtedy nie.

Wspominam "Króla Edypa" jako jedną z przyjemniejszych lektur szkolnych. Krótka, o raczej oczywistej problematyce, przez co łatwa do przebrnięcia (najważniejsza zaleta dla licealistki na biol-chem-fizie, przykro mi jeżeli liczyliście na coś bardziej ambitnego). Po latach odbieram ją trochę inaczej, ortodoksyjne podejście Sofoklesa do boskich wyroków i sama idea konfliktu tragicznego, w którym bohater nie ma żadneg...

× 16 | Komentarze (1) | link |
@Tanashiri
2019-11-13
10 /10
Przeczytane Historyczne,... Ciekawe, wciągające,... Mistrzowie literatury

Monumentalna opowieść o człowieku obciążonym klątwą, który pomimo zawirowań nie jest w stanie uniknąć swojego przeraźliwego losu.
Jeszcze przed jego narodzeniem wyrocznia przepowiada jego rodzicom, że zabije on ojca a matkę pojmie za żonę.
Przerażeni król i królowa po narodzeniu syna każą porzucić jej górach na pewną śmierć.
Edyp zostaje przygarnięty przez pasterza i jego żonę ale gdy dorasta i dowiaduję się, że jest przeklęty i dopuści się ojcobójstwa oraz kazirodczego związku z własną matką, przekonany, że jego rodzicami są pasterz i jego żona ucieka z rodzinnego domu i udaje się do Teb.
Po drodze w wyniku bójki zabija wędrownego nieznajomego (okazuje się, że jest to Lajos- biologiczny ojciec Edypa) a następnie rozwiązuje zagadkę Sfinksa i ratuje miasto.
W nagrodę otrzymuje za żonę królową Teb- Jokastę - jego biologiczną matkę i zostaje nowym władcą.
Tak wypełnia się przepowiednia.
Edyp i Jokasta rządzą szczęśliwie, rodzą im się dzieci.
Niestety wciąż nie daje Edypowi spokoju, śmierć poprzedniego króla i postanawia tę zagadkę rozwikłać. W tym celu sprowadza do Teb wróżbitę Tyrezjasza i dowiaduje się, że to on sam jest winny tragedii.
Kiedy żona- Jokasta wyznaje mu, że przed laty ona i jej ówczesny mąż- Lajos usłyszeli klątwę , która spadła na ich dziecko Edyp uświadamia sobie, że wszystko się wypełniło.
Gdy ma już pewność, że pasterz i jego żona byli tylko jego przybranymi rodzicami z rozgoryczenia i wściekłości sam siebie oślepia i ...

× 2 | link |
@Rebellish
2010-09-18
10 /10
Przeczytane

W ogóle się nie spodziewałam, że tak szybko pójdzie mi czytanie tej książki, mimo iż jest taka cienka. Zabrała mi ona 30 minut, a może nawet 20. Od dawna miałam tę książkę, dlatego ucieszyłam się, że będzie ona moją lekturą. Czytało się ją w tempie ekspresowym. Niesamowicie mnie wciągnęła i bardzo zachęciła do tego, by sięgnąć po jakiekolwiek inne książki, które opowiadają o rodzie Labdakidów.

× 2 | link |
@taodwinyla
2010-10-23
8 /10
Przeczytane

Przed zabraniem się za nią myślałam, że czytanie będzie udręką. Była to jednak miła niespodzianka. Dramat ten szybko się czyta. Porusza kwestie tragedii człowieka antycznego- co by nie zrobił, i tak będzie źle, dlatego też z góry wiadomo, iż skończy się tragicznie, jednakże całość wydaje się dobrze skomponowaną fabułą.

× 2 | link |
@natkawes
2010-09-26
Przeczytane

Bardzo szybko się czyta. "Król Edyp" jest ciekawy i porusza ważne kwestie. Szkoda, że w szkole najpierw czyta się "Antygonę". Czytając tę książkę było wiadomo jak się skończy. Ale i tak mi się podobała. Sofokles pisze tak, że oderwać się nie można.

× 2 | link |
@iziu08
2011-09-20
5 /10
Przeczytane a fu!

Nie lubię lektur, nie znoszę dramatów, a zwłaszcza tych autorstwa Sofoklesa. Nie wiem, jakoś nie umiem się przekonać. Trzeba przyznać, że "Król Edyp" jest o niebo lepszy od "Antygony", ale gdybym nie musiała, na pewno nie przeczytałabym tej książki. Ciężko było mi przez nią przebrnąć i niewiele zrozumiałam, ale znajomość mitu o Edypie pomogła. Ale mogło być lepiej...

× 1 | link |
FA
2011-09-20
5 /10

Większość lektur wprowadzała w moje życie wiele intelektualnego cierpienia. Czasem nawet doprowadzały do agonii. Ale z dramatami zawsze było lżej. Łatwiej się je czytało, przyjemniej. Sofoklesa warto czytać, ale wyłącznie ze znajomością mitologii, filozofii i epoki literackiej, w której jego dzieła zostały napisane.

× 1 | link |
@Theodozy
2011-01-17
Przeczytane

Trafiłam na jakieś beznadziejne tłumaczenie, które znacznie spłyciło język dzieła, czyniąc je niby "łatwiejszym do przebrnięcia".Dla mnie to żadna przyjemność jeśli nie mogę rozgryzać twardej skorupy zawiłych zdań smakując ich na swój sposób. Strzeżcie się tanich lektur, wydanych przez małe wydawnictwa.

× 1 | link |
@Colley
2011-11-15
5 /10
Przeczytane Lektury

Nie należę do fanów Sofoklesa i po wszystkich złych opiniach starszych znajomych spodziewałam się, że nie dam rady przeczytać tej książki. Ledwo się za nią zabrałam, sama nie wiem czemu, skoro czytanie zajęło mi jakieś pół godziny. Całkiem ciekawa, ale nie należy do moich ulubionych lektur.

× 1 | link |
@Tanashi
2011-09-11
Przeczytane Z mojej półki Lektury

Mam dylemat, czy "Król Edyp" podobał mi się bardziej od "Antygony", czy nie. Muszę to głębiej przemyśleć. W każdym razie dobry dramat - mi osobiście nie przeszkadza sposób, w jaki jest napisany. Po dokładnym przerobieniu na polskim z profesorem napiszę coś bardziej szczegółowo;)

× 1 | link |
JU
2010-12-18
Przeczytane

Sięgnęłam po "Króla Edypa" z własnej woli, gdy znalazłam to dzieło w biblioteczce z czystych nudów. Mitologią grecką swego czasu się interesowałam, poprzez co książka bardzo mi się spodobała, należy chyba do moich ulubionych dramatów. Za jakiś czas będę ją przerabiać w liceum...

× 1 | link |
@Niekonwencjonalna
2012-04-15
8 /10
Przeczytane Lektury

Do lektury podeszłam z dużą rezerwą, ale podczas czytania byłam mile zaskoczona - to da się czytać! Długo omawialiśmy na polskim "Króla Edypa", były to bardzo ciekawe lekcje, dużo się udzielałam ;d Dziś zaliczam tę książkę do nielicznego grona moich ulubionych lektur szkolnych.

× 1 | link |
@Mjuz
2012-01-28
5 /10
Przeczytane Posiadane

Nie było aż tak tragicznie, spodziewałam się czegoś gorszego. najbardziej zdziwił mnie fakt, że jednak byłam ciekawa jak się to wszystko skończy i jak wszystko odbierze Edyp. Dość dziwna lektura.

× 1 | link |
@coconut
2011-03-16
5 /10
Przeczytane

Nie przemawia do mnie lektura tego typu. Nie chodzi o to, że była nudna albo niezrozumiała. Po prostu nie lubię dramatów.

× 1 | link |
@Lloret
2008-11-23
8 /10
Przeczytane

Uczynienie książki lekturą to często obdarcie ją z tego, co w książkach najciekawsze. I zapewne dlatego nie daję najwyższej oceny - bo czytając krążyła mi w głowie myśl - to lektura.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Król Edyp. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl