Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci

Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Klasyczna baśń uczy dziecko, że dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Coraz częściej się pisze, że baśń utrwala patriarchalny obraz świata oraz stereotypy związane z męskością i kobiecością. Agnieszka Suchowierska dowodzi słuszności tej tezy. Posłużyła się bardzo prostym zabiegiem: zmieniła płeć bohaterów kilku najbardziej znanych baśni. I oto widzimy, jak Czerwony Kapturek – chłopiec nieco niemrawy – wędruje przez las do dziadka, Królewicz Śnieżek sprząta w chatce siedmiu krasnoludek i zostaje uratowany przez dzielną królewnę, a Kopciuszka, młodzieńca pracowitego i zahukanego, szuka po balu zakochana w nim Prezeska. To, co z tego wynikło, może niektórych wręcz wprawić w osłupienie. Dlatego Autorka zaprosiła do rozmowy psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera i razem z nim komentuje treść zarówno klasycznych baśni, jak i ich wersji na opak. Wspólnie omawiają stereotypy związane z płcią. Obalają utarte wizerunki kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Zmuszają do refleksji nad życiem i wychowaniem następnych pokoleń.
Data wydania: 2012-09-05
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 264
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wojciech Eichelberger Wojciech Eichelberger
Urodzony 10 czerwca 1944 roku w Polsce (Warszawa)
Tadeusz Wojciech Eichelberger – polski psycholog, psychoterapeuta, pisarz. Absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1968 ukończył studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach przez trzy lata pracował w placó...

Pozostałe książki:

Kobieta bez winy i wstydu Dobra miłość Zdradzony przez ojca Alchemia "Alchemika" : Wojciech Eichelberger w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim. Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci Ciałko Krótko mówiąc Męskie pół świata W poszukiwaniu mistrzów życia Zatrzymaj się Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki Dobre rozmowy, które powinny odbyć się w każdym domu Elementarz dla kobiety i mężczyzny Jak wychować szczęśliwe dzieci Mężczyzna też człowiek O co pytają dzieci ? : o miłości i wychowaniu Pomóż sobie : daj światu odetchnąć Siedem boskich pomyłek Sny, które budzą Trudne związki Wariat na wolności. Autobiografia Życie w micie Być lekarzem, być pacjentem Być tutaj Co z tym światem? Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć Quest twoja droga do sukcesu Szef, który ma czas
Wszystkie książki Wojciech Eichelberger

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Ekonomia_psycho-socjologia_1 Posiadam

Ciekawy eksperyment z pogranicza bajki dla dorosłych i psychologii relacji międzypłciowych.

"Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci" jest rozmową Wojciecha Eichelbergera z Agnieszką Suchowierską. Impulsem do jej przeprowadzenia były 'uwspółcześnione' wersje popularnych bajek dla dzieci autorstwa pani Agnieszki. Konstrukcja książki jest sztywna. To rozmowy autorów o siedmiu popularnych bajkach (o ich wersji oficjalnej), zaprezentowana autorska modyfikacja tychże pióra Suchowierskiej i kolejna dyskusja odnosząca się do tej współczesnej kreacji.

Książkę czyta się szybko. Choć temat poważny, to podany z humorem i bez mentorskiego zadęcia. Eichelberger posiłkował się ogromnym doświadczeniem psychologa, Suchowierska kobiecym spojrzeniem na problemy i wyzwania stojące przed współczesnym człowiekiem.

Po lekturze chyba nieco lepiej rozumiem ludzkie strachy, które mogły być udziałem społeczeństw przed kilkuset laty (większość omawianych bajek to ludowe podania). Rozmowy autorów skupiające się na oficjalnych wersjach bajek pokazują, jak bardzo los kobiet był zdeterminowany przez więzy społeczne. Kobieta pachnąca, kobieta do garów, rodząca czy wręcz w całym jestestwie uprzedmiotowiona. Bo przecież w bajkach (tych oficjalnych) zawarto spory ładunek emocji i etykiet postaw oczekiwanych społecznie, głównie wobec kobiet. Miały służyć, marzyć o wielkiej miłości i co najwyżej czekać na lepsze jutro - cierpliwie, bez narzekania. Mężczyzna miał po prostu być (ni...

| link |
@MLB
2021-06-23
8 /10
Przeczytane Papier
@kamyk1001
@kamyk1001
2014-01-28
8 /10
Przeczytane Kobiety w innych kulturach

Cytaty z książki

Ja po prostu bym chciała, żeby było dobrze. No wiesz - pokój, miłość, równość, czekolada i wolność dla wszystkich. A to już jest, zdaje się, skrajny feminizm.
Cóż, zestarzał się jak każdy, choć jak każdy chciał być wyjątkowy. I nie zmądrzał - a to katastrofa.
Dodaj cytat