Krzyżacy

5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 309 ocen kanapowiczów
Książka Krzyżacy
Książka Krzyżacy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 309 ocen kanapowiczów

Opis

Krzyżacy (1900) to powieść historyczna ukazująca dzieje Polski w XV wieku. Pisarz odwołał się do epoki wojen z Krzyżakami i jednego z największych tryumfów oręża polskiego - bitwy pod Grunwaldem, aby podnieść na duchu rodaków. Do napisania powieści skłoniły autora prześladowania Polaków w zaborze pruskim, a w szczególności polityka Bismarcka. O wartości powieści nie decyduje jednak wyłącznie ?idea ku pokrzepieniu serc", ale także dbałość o wierne oddanie realiów historycznych, oraz - co charakterystyczne dla Sienkiewicza - wartka i interesująca akcja skupiona wokół miłosnych i wojennych przygód bohaterów.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7389-740-3, 9788373897403
Wydawnictwo: ZIELONA SOWA
Mamy 55 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Książki Henryk Sienkiewicz

Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Średniowiecze nie jest złe

Siedząc i czytając "Krzyżaków" w pewnym momencie przyszła mi do głowy myśl, kim w ogóle jest Henryk Sienkiewicz? Jedyne co wiem to, to, że napisał "W pustyni i w puszczy", a za powieść "Quo vadis" dostał Literacką Nagrodę Nobla. Z zamiarem wygrzebania w internecie więcej informacji po skończeniu czy... czytaj dalej »

Siejący postrach klasyk

Dzisiejsza, recenzowana przeze mnie książka, jest lekturą legendą, lekturą, która budzi przerażenie w młodzieży oraz sieje postrach w polskich gimnazjach. Znienawidzona przez większość uczniów ilością stron oraz nadmiaru wydarzeń, niedoceniona i tak wiele razy zbluzgana przez łódzkich dresów książka... czytaj dalej »

@Chmurka @Chmurka

Krzyżacy

Pamiętacie pierwszą książkę, która Was oczarowała? Która wzbudziła w Was przywiązanie do czytania, otwarła przed Wami bezkresny świat fantazji, świat literatury? Na pewno słyszeliście już kiedyś nazwisko Zafón. Rozgłos zyskał dzięki wydanej w 2005 roku powieści „Cień wiatru”. Zachęcona pozytywnym z... czytaj dalej »

@luolina @luolina
✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje | Zobacz wszystkie

Moja opinia o książce

Opinie
@Melinaa
@Melinaa 2010-11-27
Przeczytane (2010-01-01) prosto z Polski Lektury
Czytałam książkę jako lekturę. Inaczej pewnie bym po nią nie sięgnęła - słyszałam bardzo dużo negatywnych komentarzy. Sama czytałam tę książkę aż miesiąc... w zasadzie, nie wiem dlaczego. Na początku opisy ciągnęły się, wg mnie były one zupełnie niepotrzebne. Jednak zagłębiając się w historię bohaterów, przywiązałam się do nich, a nawet polubiłam. Postać Zbyszka wydawała mi się nieco "przerysowana". Największe wrażenie wywarły na mnie Danusia i Jagienka - dwie tak niepodobne do siebie osoby, a jednak coś je łączyło. Jeśli chodzi o Sienkiewicza... w tej książce ukazał wiele średniowiecznych obyczajów, pisał językiem wyszukanym i górnolotnym. Po raz kolejny również oczarowała mnie mądrość pisa...
serce | link |
@Meme
@Meme 2010-08-25
Przeczytane (2007-07-28) Lektury ;)
Powiem szczerze, że Krzyżakom nic nie mogę zarzucić. Początki wydawały mi się ciągną w nieskończoność. Długie opisy początkowo mnie strasznie nudziły. Na całego zaczęłam czytać dopiero gdy Zbyszko napadł na posłów. Według mnie dopiero tam zaczęło się coś dziać. Bardzo spodobało mi się jak autor opisuje wszystkie wydarzenia i mimo dość trudnego języka nasyconego archaizmami książka coraz bardziej zaczęła mnie wciągać. Nie zauważyłam jak przebrnęłam przez pierwszy, a potem drugi tom. Dla mnie „Krzyżacy” to jedna z lepszych lektur. Więc skąd taka niechęć do “ Krzyżaków” ? Być może ma to związek ze stereotypowym przylepianiem lekturom etykietki “ nudny”. Nie oszukujmy się, robi tak wiele osób. D...
serce | link |
CO
@Cocodrilla 2011-11-22
Przeczytane (2011-11-22) Posiadam
Jakoś przebrnęłam przez obszerny początek, potem było lepiej, bo akcja się nieco rozwinęła.Najciekawszy wątek dla mnie to oczywiście miłość Zbyszka i Danusi. To był jedyny jasny promyk w tej opowieści, dopóki ktoś nie uświadomił mi, że to nie musiała być koniecznie miłość. Prawdopodobnie Zbyszko tak szybko chciał się ożenić z Danusią, ponieważ wypowiedziała słynne słowa "Mój ci on" i wybawiła od śmierci, a w tamtych czasach, po takim wyczynie w określonym czasie wybawicielka i wybawiony musieli wziąć ślub by nie unieważnić odpuszczenia kary. Wtedy dotarło do mnie, że Zbyszkowi mogło być tak prędko do ślubu tylko z egoistycznych powodów. Wtedy mój jasny promyk zgasł. W moim przekonaniu nie by...
serce | link |
@blackmoth
@blackmoth 2010-10-17
Przeczytane (2010-10-17)
Książka bardzo specyficzna i nienawidzona przez pokolenia młodzieży polskiej... Ale mi się podobała :) Drażniło mnie to, że to lektura i muszę czytać szybko i z musu. Z własnej woli i tak bym po nią sięgnęła. Ogólne wrażenie pozytywne. Język archaiczny, denerwował mnie, ale ma jakiś urok w sobie. Po przeczytaniu fragmentu książki nigdy nie mogłam się przerzucić na język współczesny i bywało, że zamiast zwracać się normalnym językiem do znajomych, to ja korzystałam ze zwrotów z "Krzyżaków". Bardzo ciekawa książka. Uważam, że każdy Polak powinien mieć ją w zbiorze lektur przeczytanych ;)
serce | link |
@AnnMarie
@AnnMarie 2007-09-02
Przeczytane (2007-09-02)
Jedna z historycznych powieści polskiego laureata Nagrody Nobla. Tym razem Sienkiewicz umieścił akcję w XV wieku. Bohaterami są waleczny młodzieniec Zbyszko z Bogdańca, jego młodziutka ukochana Danusia, jej ojciec Jurand ze Spychowa, dzielna Jagienka oraz kwiat rycerstwa polskiego i krzyżackiego. Zbyszko musi ratować swoją ukochaną. Po drodze przyjdzie mu udowadniać, że godzien jest już być nazywanym rycerzem.Jest to interesująca, dobrze napisana powieść. Występujących w niej bohaterów zna chyba każdy Polak. Naprawdę warto ją poznać.
serce | link |
@Maynard
@Maynard 2010-01-23
Przeczytane (2008-08-18) Literacka Nagroda Nobla Powieść historyczna
Wstyd przyznać, że przeczytałem ją dopiero ze dwa lata temu, wyraźnie zniechęcony archaicznym lecz klasycznym filmem oraz próbami "na przymus" (lektura bodajże 7mej klasy). Książka doskonała zarówno jako powieść historyczna jak i obyczajowo-przygodowa. Polskie rycerstwo na tle wydarzeń i zawirowań ówczesnej europy, intrygi, wredni Teutoni oraz kulminacja w postaci Bitwy pod Grunwaldem. No i zakończenie przypominało mi trochę finał "Lux Perpetua". Czyżby pan Sapkowski kopiował mistrza...Może to tylko przypadek...Na pewno...
serce | link |
@lucrezia
@lucrezia 2011-07-15
Przeczytane (2011-07-15)
Przeczytać - przeczytałam. Lektura obowiązkowa w pierwszej klasie gimnazjum. Trudno powiedzieć co o niej myślę. Pamiętam tylko, że kiedy opracowywaliśmy ją na lekcjach języka polskiego stwierdziłam, że to naprawdę ciekawa i bogata w mądre treści powieść. Przyznam się, że nie myślałam tak od samego początku. Sienkiewiczowski język to jednak trudny język ( niestety, jak dla mnie :) ). W każdym razie postanowiłam sobie, że za jakiś czas zabiorę się za tą książkę od nowa Koniecznie.
serce | link |
@kuuczak
@kuuczak 2009-06-26
Nie przeczytałam całych krzyżaków, natomiast czytałam streszczenie i większość ważnych fragmentów. Żałuję, że jej w całości nie przeczytałam, natomiast to co miałam okazje przeczytać było ŚWIETNE ! Gdy brałam się do jej czytania, 8 razy czytałam pierwszą strone i nic nie rozumiałam... głupota jest zadawanie tej książki jako lektury, bo to bądź co bądź raczej dla 'starszych dziadków' niż dla pokolenia neo dzieci (bez obrazy).
serce | link |
@blondevil
@blondevil 2011-02-11
Przeczytane (2011-02-15)
Lubię książki, które mają dużo opisów, ale jak dla mnie, to "Krzyżacy" mieli ich nadto i zapewne dlatego zwątpiłam po kilkunastu stronach. Książka jest bardzo trudna i trzeba mieć wiele cierpliwości by dobrnąć do końca, czego z całą pewnością brakuje mnie. Pewnie gdyby nie fakt, że była moją lekturą, to z całą pewnością nie zgłębiałabym się nawet w fabułę, która była całkiem niezła, ale jak dla mnie nie wystarczająca.
serce | link |
@AnjaSchlierenzauer
@AnjaSchlierenzauer 2010-02-27
Przeczytane (2007-07-28) Domowa biblioteka
To zabawne, bo na początku zaklinałam się na wszystkie świętości, że za nic nie przeczytam tej książki, ale ze względu na fakt, iż jest to moja lektura, zmobilizowałam się. I przeczytałam w niecały miesiąc, bardzo intensywnie przeżywając perypetie bohaterów. Zostanę obrzucona błotem, ale to jedna z moich ulubionych lektur i sprawiła, iż mam zamiar przeczytać więcej książek Sienkiewicza.
serce | link |
@Deline
@Deline 2010-04-02
Przeczytane (2007-07-28)
Przeczytałam i jestem z siebie dumna. Na początku książka była nudna i odrzucająca. W ciągu dwóch tygodni przeczytałam 50 stron, a później całą resztę (czyli ok. 500 stron) w trzy dni... Książka świetna, jedna z lepszych lektur, jakie czytałam, mimo grubości i staropolskiego słownictwa. Sądzę, że każdy Polak powinien ją przeczytać, bo to w pewnym sensie kawałek naszej kultury.
serce | link |
@Nixi
@Nixi 2013-03-28
Przeczytane (2013-03-28)
Jestem w trakcie czytania i trochę już się nad nią męczę. Książka zawiera zbyt dużo opisów, przez które aż odechciewa się czytać, dodatkowo napisana jest w staropolskim języku przez co ciężko zrozumieć niektóre fragmenty. Jednak mimo wszystko nie jest aż taka zła i warto ją przeczytać, żeby choć trochę poznać historię średniowiecznej Polski.
serce | link |
ME
@Meryl 2011-02-16
Przeczytane (2011-02-18)
Jedna z książek, w których możnaby "wyrzucić" połowę, a fabuła by na tym nie ucierpiała. Gdyby nie zupełnie niepotrzebne opisy, sięgające niekiedy kilku stron, książka byłaby na pewno znacznie ciekawsza. Jednak Sienkiewicz ma chyba taki styl. W jego innych działach, również jest mnóstwo niepotrzebnych "przedłużeń". ;d
serce | link |
@incopatible
@incopatible 2009-04-22
Przeczytane (2009-04-22)
Zdecydowanie mi się nie podobała. Książka jest naprawdę nudna. W książce tylko: biją się, jedzą, piją i się modlą. Chociaż przypadł mi do gustu wątek Zbyszka i Danusi, ale tylko do jej śmierci. Lecz przed nią okropne były te jej urojenia. Jeśli ktoś nie musi tego czytać, to niech nie czyta! Taka jest moja rada. ;D
serce | link |
@basiek_1985
@basiek_1985 2010-12-28
Gdyby "Krzyżacy" nie byli lekturą szkolną, nigdy bym po nich nie sięgnęła. Przeczytałam ich tylko dzięki postaci Jagienki, która wydawała się najbardziej żywa i normalna. Zbyszka nie lubiłam, a Danuśkę żywiłam jawną niechęcią. Taka mimoza, no... (Sienkiewicz miał chyba słabość do takich bohaterek, a szkoda).
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Krzyżacy”- Henryk Sienkiewicz

Książka Ogniem i mieczem
Ogniem i mieczem Henryk Sienkiewicz
8.5/10
Seria prezentuje najbardziej znaczące i najciekawsze utwory ...
Książka Quo Vadis
Quo Vadis Henryk Sienkiewicz
8.3/10
Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patry...
Książka W pustyni i w puszczy
W pustyni i w puszczy Henryk Sienkiewicz
6.4/10
W pustyni i w puszczy to książka, która umożliwi nam podróż ...
Książka Latarnik
Latarnik Henryk Sienkiewicz
6.0/10
Latarnik przedstawia historię Skawińskiego, polskiego emigra...
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
7.3/10
Rodowód. Utwór rozpoczyna zwięzły "Rodowód", stanowiący jak ...

Kategorie

Twórcy strony

puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia
Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Co słychać?

Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
"Mężczyzna bez winy i wstydu" to książka, w której autorzy podjęli próbę rozłożenia na czynniki pierwsze społeczno-socjologicznego fenomenu "fajnego faceta XXI wieku". Czy im się to udało? Przekonajcie się sami czytając wywiad i książkę. Na naszej kanapie zasiedli tym razem Krystyna Romanowska i Wojciech Kruczyński. 
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
#wywiad
Raptem kilka tygodni po ostatnim wywiadzie mamy przyjemność ponownie gościć na naszej kanapie Ryszarda Ćwirleja. Tym razem okazją do rozmowy jest najnowsza powieść autora - "Ostra jazda"
Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
#konkurs
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki