Ogniem i mieczem

Henryk Sienkiewicz
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 149 ocen kanapowiczów
Ogniem i mieczem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 149 ocen kanapowiczów

Opis

Wybucha powstanie Kozaków pod wodzą Chmielnickiego. Butny przywódca odnosi kolejne zwycięstwa. Jan Skrzetuski z niepokojem śledzi rozwój wypadków. Bardzo niepokoi się losem Heleny Kurcewiczówny, swojej ukochanej, ale przedkłada patriotyczny obowiązek nad szczęście osobiste. Ma jednak wiernych przyjaciół - Zagłoba, Wołodyjowski i Rzędzian będą się starali wyrwać Helenę z rąk groźnego Bohuna.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7327-233-0, 9788373272330
Wydawnictwo: GREG
Cykl: Trylogia Sienkiewicza, tom 1
Serie: Lektury i obrazy, Arcydzieła literatury polskiej (zintegrowana)
Stron: 592
Mamy 36 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

Quo vadis Latarnik Krzyżacy W pustyni i w puszczy Potop 3 tomy
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zabili mistrza

8.01.2013

Jakiś czas temu pokusiłem się o recenzję drugiej części trylogii powieściowej Henryka Sienkiewicza, czyli Potopu, do którego wracałem już kilkadziesiąt razy, gdyż jest to jedna z moich najbardziej ulubionych książek. Równie często jak do dziejów Kmicica powracałem może tylko do Diuny lub powieści Jana Guillou, Takich książek, do których wracam po ... Recenzja książki Ogniem i mieczem

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-05-10
8 /10
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

Uważaj komu składasz obietnice, jeżeli to Kozak o diabelskim usposobieniu, możesz marnie skończyć.

Chociaż nie mam już piętnastu lat (bo wtedy zachwycałam się tą książką) i urok tej opowieści lekko się przykurzył, to uczciwie muszę przyznać, że Sienkiewicz wymyślił bardzo przyjemną historię. Losy miłości Heleny Kurcewiczówny i Jana Skrzetuskiego wplótł zgrabnie w wydarzenia powstania Chmielnickiego, doprawił kilkoma charakterystycznymi postaciami i tak właśnie powstała pierwsza część słynnej Trylogii.

Po ponownym przeczytaniu brak wielkich rozczarowań i irytacji. Element pokrzepiający obecny, wiadomo. Bohuna chyba tylko bardziej żal niż kiedyś, bo najbardziej winne całej tej aferze są krętactwa majątkowe opiekunki Kurcewiczówny. Sama Helena mniej mimozowata niż Danuśka czy Nel, ale za to z imponującym porostem włosia (na koniec książki macha już na powrót warkoczami, które jej ucięto). Przyznaję, że bawi mnie dowcip Zagłoby, a i Wołodyjowskiego ciężko nie lubić.

To nie jest książka bez wad, ale z drugiej strony - to się po prostu dobrze czyta. Oczywiście dla tych, którzy nie lubią powieści historycznych to będzie katorga, ale ja się zawsze przy tej książce dobrze bawię.

× 18 | Komentarze (1) | link |
@Jack_
2022-01-06
7 /10
Przeczytane Sienkiewicz_Henryk Zz_Lit_(Klasyka)

„OGNIEM I MIECZEM” to pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej przez Henryka Sienkiewicza dla pokrzepienia serc Polaków. Powieść rozpoczyna się ucieczką Chmielnickiego na Sicz, gdzie organizuje wielkie powstanie Kozaków sprzymierzonych z Tatarami.

Już od pierwszych stron fabuła pochłania czytelnika, zwłaszcza tych którzy interesują się historią ponieważ opowiada ona o dziejach Polaków podczas powstania pod wodzą Chmielnickiego. Zaraz na początku poznajemy Skrzetuskiego, który ratuje życie Chmielnickiemu. Tłem tej powieści jest niewątpliwie miłość Skrzetuskiego do Kurcewiczówny więc nie jest to tylko powieść polityczno – wojenna, skierowana do wąskiego grona czytelników. Po powieść bez obaw mogą sięgnąć Panie, które z pewnością znajdą w niej coś dla siebie, ponieważ oprócz walk polsko - kozackich mamy tu przepiękną i romantyczną historię miłosną do której dołączy Bohun.

Jak to wszystko się zakończy i jaki będzie miało dramatyczny przebieg, nie zdradzę, ponieważ polecam przeczytać te powieść bo naprawdę warto. W tej książce bowiem znajdziemy wszystko, prostotę kompozycji, walkę dobra ze złem, rys historyczny, baśniową konwencję, wspaniale wykreowane postacie jak choćby Jana Onufrego Zagłobę przebiegłego z ogromnym poczuciem humoru, czy dobrego jak dziecko Litwina Longinusa Podbipiętę, który ślubował czystość dopóki mieczem przodków nazywanym Zerwikapturem nie zetnie trzech głów „poha...

× 3 | link |
@daimon
2011-10-09
10 /10
Przeczytane Henryk Sienkiewicz

Pamiętam, że podsunęła mi ją babcia, gorąco zachęcając. Jako grzeczna wnuczka zabrałam się za czytanie, ale pierwszy opis podróży przez stepy prawie mnie zabił i zaczął narastać we mnie bunt - "ja mam czytać to nudziarstwo?!". Jednak już dosłownie chwilę później przepadłam bez reszty urzeczona Skrzetuskim i przerażona Bohunem. W sumie przeczytałam ją trzy razy i chętnie jeszcze bym wróciła. Tym razem dla Zagłoby, jednej z najbarwniejszych postaci literackich.

× 1 | link |
@Mada_gringo
2009-07-17
8 /10
Przeczytane Lektury szkolne

Świetna, jednak opisy mnie trochę męczyły.

× 1 | link |
@annam
2009-02-20
Przeczytane własne, osobiste, niepożyczalne :-)

Jako miłośniczka twórczości Henryka Sienkiewicza przeczytałam tą książkę z zapartym tchem. Uważam, że to jest najlepsza część Trylogii. Mnie osobiście książka trzymała w napięciu przez cały czas, a barwne opisy trafiały do mojej wyobraźni. Scena przedarcia się Skrzetuskiego z oblężonego Zbaraża jest, wg mnie, jedną z najlepszych scen, jakie można przeczytać w polskiej literaturze. Polecam. :-)

| link |
EV
2011-07-29

Książka na 5 z plusem. Uważam jednak, że do Trylogii trzeba dojrzeć. Powieść jest naprawdę świetna, ale nie można jej przytać z przymusu. Podziwiam SIenkiewicza za wspaniałay język. Ukłony w stronę naszego mistrza! To co najbardziej mi się w "Ogniem i mieczem" podoba to kapitalna kreacja Zagłoby! Można uśmiać się przy nim do łez;)

| link |
@Kamcio95
2010-07-29
3 /10
Przeczytane

Jak dla mnie trochę nużąca, zmuszono mnie do przeczytania jej w 6 klasie podstawówki xd To tak jakby kazać przedszkolakowi czytać Zmierzch... Na pewno mnie ta książka nie minęła, pewnie będą ją przerabiać w szkole średniej, ale wtedy pewnie lepiej przez nią przebrnę niż jako dwunastolatek.

| link |
@nicCiekawego
2011-07-24
10 /10
Przeczytane

Przecudowna. Zabrałam się za nią po kilkukrotnym obejrzeniu filmu. I było dużo ciężej, bo czytając dialogi słyszałam w głowie jak wypowiadają je aktorzy. Ale warto. Warto dla Bohuna, Rzędziana, Podbipięty i Zagłoby.

| link |
@AnnMarie
2007-09-05
10 /10
Przeczytane Klasyka nastolatki

Świetna książka rozpoczynająca Trylogię. Sienkiewicz przedstawia nam miłosny trójkąt - o piękną Helenę starać się będą szlachetny żołnierz Skrzetuski oraz niepokorny Bohun. A w tle wojna polsko-kozacka.

| link |
@agnes
2009-12-13
Przeczytane

Zdecydowanie najlepsza część trylogii. Jestem raczej sceptycznie nastawiona do takiego "historycznego" stylu pisania, jednak książka mi się podobała i pewnie jeszcze kiedyś do niej powrócę.

| link |
MO
2008-01-06
10 /10
Przeczytane

Pierwsza i moim zdaniem najlepsza część Trylogii. Miłość, przyjaźń i zażarty bój o kobietę - a to wszystko dzieje się z ciekawą historią Powstania Chmielnickiego w tle.

| link |
@SnowWhiteQueen
2013-05-12
Przeczytane

| link |
@Sargento_Garcia
2019-11-03
8 /10
Przeczytane

Trylogię czytałem już kilkukrotnie i pewnie jeszcze nie raz do niej wrócę.

| link |
@Loletka.
2012-03-22
Przeczytane

Ciekawa i wciągająca. Nie spodziewałam się, że mnie tak mocno wciągnie. :)

| link |
@SYSTEM
2009-03-30
10 /10
Chcę przeczytać Mam nie oddam LEKTURY LEKTURY Klasyka polska z własnej bibloteczki

Piękna książka. Uważam że najciekawsza z trylogii. Polecam gorąco.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Boisz się śmierci, to się upij; pijany ani poczujesz.”
× 2
#
“Afekt jest jako strzała, która niespodziewanie pierś przeszywa”
× 1
#
“Gdy tylko padły na nią ciepłe promienie miłości, zaraz zakwitła jak róża i do nowego, nieznanego rozbudziła się życia.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ogniem i mieczem t.1
Ogniem i mieczem t.1
Henryk Sienkiewicz
7.8/10
"Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i...
Ogniem i mieczem t.2
Ogniem i mieczem t.2
Henryk Sienkiewicz
8.3/10
"Przyszła potem zaraza i Szwedzi. Tatarzy stale prawie gościli na Ukrainie zagarniając tłumy ludu w...
Potop
Potop
Henryk Sienkiewicz ...
7.7/10
Potop to druga część Trylogii Henryka Sienkiewicza. Powieści te, pisane „ku pokrzepieniu serc”, prz...
Potop t.1
Potop t.1
Henryk Sienkiewicz
8.6/10
"Był na Żmudzi ród możny Billewiczów, od Mendoga się wywodzący, wielce skoligacony i w całym Rosień...
Potop t.2
Potop t.2
Henryk Sienkiewicz
8.2/10
"Kmicic przeczytał w głos następujące słowa: Król szwedzki ruszył z Elbląga, idzie na Zamość, stamt...
Potop t.3
Potop t.3
Henryk Sienkiewicz
8.6/10
"Pan Andrzej niedługo po ślubie na nową wojnę ruszył, która od wschodniej ściany wybuchła. Lecz pio...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl