Potop 3 tomy

Henryk Sienkiewicz
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów
Potop 3 tomy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów

Opis

Druga, a przez znawców literatury oceniana jako najlepsza, z powieści Henryka Sienkiewicza tworzących Trylogię.
Głównym bohaterem jest młody chorąży orszański Andrzej Kmicic, który przybywa na Laudę, aby zgodnie z testamentem Herakliusza Billewicza poślubić jego wnuczkę Aleksandrę Billewiczównę. W tym też momencie rozpoczyna się akcja powieści, barwnego romansu historycznego, którego tło tworzą burzliwe lata szwedzkiego najazdu w latach pięćdziesiątych XVII stulecia. Tak jak młodzi bohaterowie przezwyciężają przeszkody stające naprzeciw ich uczuciu, podobnie Rzeczpospolita, przygnieciona szwedzką przewagą, zbierze siły i wychodzi cało z opresji.
Pisana ku pokrzepieniu serc powieść do dziś znajduje wiernych czytelników, doczekała się też ekranizacji autorstwa Jerzego Hoffmana.
Data wydania: 1991-01-01
ISBN: 83-06-02147-9, 8306021479
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Cykl: Trylogia Sienkiewicza, tom 2
Serie: Dzieje Narodu i Państwa Polskiego, Kolorowa Klasyka, Lektury i obrazy, Lektura z opracowaniem [GREG], Złota Seria [Zielona Sowa]
Stron: 1225
dodana przez: viki_zm
Mamy 32 inne wydania tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

W pustyni i w puszczy Krzyżacy Quo vadis Potop 3 tomy Latarnik Ogniem i mieczem Janko Muzykant Pan Wołodyjowski Sachem Szkice węglem Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Krzyżacy t. 1 Rodzina Połanieckich Krzyżacy t. 2 Bez dogmatu Potop t.2 Bartek Zwycięzca Ogniem i mieczem t.1 Ogniem i mieczem t.2 Potop t.1 Listy z podróży do Ameryki Nowele Wiry Baśnie i legendy Na polu chwały Nowele i opowiadania Orso Potop t.3 Ta trzecia. Sachem. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Za chlebem Humoreski z teki Worszyłły Jamioł Trylogia Wspomnienie z Maripozy Baśnie polskie Kwiat paproci i inne baśnie europejskie Niewola tatarska Ogniem i mieczem tom III Ogniem i mieczem tom IV Po prostu miłość Polskie baśnie i legendy Stary sługa. Hania. Selim Mirza Godziny dzieciństwa Hania Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby Latarnik. Bartek Zwycięzca Mezalianse... Mezalianse... Na jasnym brzegu Na marne Nowele wybrane Siedmiu z poczuciem humoru Ta trzecia Ach, ci artyści! Baśnie polskie Cerkwie w krainie kościołów Dwie drogi H.K.T. Latarnik oraz Wspomnienie z Maripozy Legiony Listy sienkiewicz tom iii cz. 1/2/3 Listy z Afryki Listy z pustyni i z puszczy Mała trylogia Niesamowite opowieści. Klasyka opowieści grozy cz. 1 Nikt nie jest prorokiem między swymi Nowele t. I Nowele t. II Nowele t. III O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Opowiadania Orso. Sachem Piwne Mazowsze Przez stepy Pójdźmy za Nim! Rodzina Połanieckich. Tom 2 Rodzina Połanieckich. Tom I Rodzina Połanieckich. Tom III Róże, Cecylie, Florentyny Selim Mirza Siedem opowiadań o Mickiewiczu Stary sługa Szczęśliwe narzeczone Sąd Ozyrysa Utwory W kręgu trylogii We mgle Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Wybór nowel Wybór nowel i opowiadań Zagłoba swatem Janko muzykant. Latarnik Krzyżacy. Tom I-II Nowele Ogniem i mieczem tom I Ogniem i mieczem tom II Wspomnienie z Maripozy ; Jamioł ; Organista z Ponikły
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najwybitniejsze dzieło Sienkiewicza

2.05.2022

Od dawna zbierałam się do napisania tej krótkiej (wcale nie jest krótka) recenzji, bo nie potrafię składnie wyrazić tego jak wybitnym dziełem jest "Potop". Po długich godzinach rozmyślań doszłam do wniosku, że to za co uwielbiam tę książkę można częściowo wypunktować. Jest to zbiór moich uwag i opinii pisanych na fali uczucia, a nie porządna recen... Recenzja książki Potop 3 tomy

JK
@jkhkowalska
× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-05-12
8 /10
Przeczytane Lektury szkolne - ponowne starcie Z historią w tle Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

W mojej opinii nie zamierzam się rozwodzić na temat problematyki "Potopu", bo ten temat został już zapewne przez większość z nas przeorany w szkole średniej. Podziwiam rozmach Sienkiewicza w tej części Trylogii, ale i tło historyczne idealnie się do tego nadawało. Potop szwedzki z bohaterską obroną Jasnej Góry wydaje się być wspaniałym materiałem na pokrzepiające serca książki.

Oczywiście nie zabraknie również wątku miłosnego, który chociaż trochę bardziej wiarygodny niż w "Ogniem i mieczem", nadal głębokością przypomina kałużę. Muszę też dołożyć łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, jaką jest przemiana Kmicica. Nie do końca w nią wierzę, a jedyne co jako tako do mnie przemawia to to, że w tamtych czasach i realiach historycznych bycie takim paskudnym człowiekiem czasami uchodziło na sucho, o ile udało się gdzieś bohaterskimi uczynkami zatrzeć poprzednie dokonania. Cieszę się ogromnie, że przyszło mi żyć w bardziej pokojowych czasach, bo taki ogrom przemocy i agresji (przepraszam, oni chyba na to mówili fantazja) jaką reprezentował Kmicic, zwyczajnie mnie brzydzi, a zachowanie Billewiczówny z zakończenia uważam za przesadzone. Nie no, nic się nie stało, wyrżnąłeś tylko trochę moich sąsiadów, ale że wyrżnąłeś też trochę wrogów to ok, jesteś cudowny, a ja ciebie nie jestem godna. Tak, wiem, czepiam się, ale właściwie to nie lubię Kmicica i tyle.

Poza tym "małym" zgrzytem to "Potop" czyta się bardzo dobrze (co za wariatka - pomyślała wi...

× 16 | Komentarze (1) | link |
@DZIKA_BESTIA
2019-12-31
10 /10
Przeczytane polscy klasyczni Henryk Sienkiewicz

Mój ulubiony Sienkiewicz.

× 2 | link |
@jolmirek
@jolmirek
2007-10-26
8 /10
Przeczytane

Nie lubię gdy powtarza się ciągle frazes Gombrowicza o tym, że Sienkiewicz jest dobrym pisarzem drugiej kategorii, chcąc tym samym zdyskredytować "Quo vadis". Lubię jego powieści, szczególnie "Potop" z mistrzowskim bohaterem jakim jest Kmicic. Uważam, że usunięcie tej pozycji z listy lektur, jak każdej innej książce, krtóra jest poza ministerialnym spisem, tylko by jej pomogło.

× 1 | link |
@navenien
@navenien
2011-05-13
8 /10
Przeczytane

Zawsze, kiedy słyszałam ,,Potop", spodziewałam się czegoś znacznie gorszego. Tymczasem okazał się dla mnie bardziej przystępny i ciekawy, niż pozostała klasyka tego autora. Oczywiście, że fajerwerków nie było, ale to jest mój gust, raczej ukształtowany na inne książki. Najbardziej podobały mi się w książce nagięcia faktów historycznych, co czyniło z tego niemal fantasy!

× 1 | link |
@niniel
@niniel
2007-08-24
8 /10
Przeczytane

Podchodziłam do tej książki myśląc: kolejna nudna lektura. Ociągałam się bojąc się stracenia czasu i męczenia się nad książką. I tu spotkało mnie pozytywne zaskoczenie. "Potop" to naprawdę dobra książka. Oczywiście nie obyło się bez nudniejszych fragmentów, ale tych lepszych zdecydowanie więcej. Może kiedyś wezmę się za resztę Trylogii.

× 1 | link |
@coconut
2011-04-27
10 /10

Bardzo, naprawdę bardzo dobra książka. Podeszłam do tego w ten sposób: przeczytać z pół tomu, a potem streszczenie. Ale okazało się, że "Potop" jest świetny. Naprawdę polecam. Gdyby nie był taki gruby (przez opisy, ale je można omijać) nie zrażałoby się do niego tyle osób - wiele tracą.

× 1 | link |
@dustfinger
@dustfinger
2011-05-10
8 /10
Przeczytane

Jestem baardzo mile zaskoczona tą książką! Nigdy bym się nie spodziewała, że aż tak mi się spodoba i zabierałam się za nią wyjątkowo sceptycznie nastawiona, jako, że nie lubię twórczości pana Sienkiewicza. Nawet ten siedemnastowieczny język zaczął mi się udzielać ;)

× 1 | link |
@LadyEssex
2009-09-05
10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Z początku myślałam, że to będzie najnudniejsza książka jaką przeczytam, ale muszę przyznać, że po 200 stronach tak się wkręciłam, że czytanie jej dalej sprawiało mi ogromną przyjemność. Świetna książka i polecam nie tylko jako lekturę.

× 1 | link |
@Potania
@Potania
2012-07-20
5 /10
Przeczytane Na mojej półce Książki " na raz" Lektury Szkolne Unikać jak ognia

Książka warta uwagi, zresztą jak cała trylogia Sienkiewicza. Jeśli ocenić ją subiektywnie to mi zupełnie nie podchodzi. Do twórczości Sienkiewicza próbuję się przekonać już dłuższy czas i to z marnym skutkiem, po prostu nie jest to pisarz dla mnie. Aczkolwiek słuchając fanatyków jego dzieł muszę przyznać, że gdyby spojrzeć na "Potop" pod innym kątem oraz z pominięciem długich, nudnych opisów to książka wydaje się być dość ciekawa. Lecz mimo wszystko, mnie osobiście męczy sam styl pisarza i nie jestem w stanie spojrzeć pod innym kątem, a męczyć się nie ma co, bo czytanie książek ma być przyjemnością.

| link |
@zingela
@zingela
2013-08-31
10 /10
Przeczytane Lektury

Nieraz śmiałam się z tego, co oni tam wyczyniali, zwłaszcza z Kmicicowych wiader z wodą. ;) Zachwycałam się razem z nimi i walczyłam o Częstochowę równie zawzięcie jak bohaterowie. Każda ich łza, jęk czy uśmiech były bardzo istotne. Skutek? W Kmicicu się zakochałam na amen, w dodatku chciałabym mieć takiego wujka jak Zagłoba. To chyba najlepszy dowód na to, że lektura może być dobra. Albo wspaniała, jak ta.

| link |
@Liliowa
@Liliowa
2010-10-24
Niedokończone

Moja obecna lektura. Niestety, nie przebrnęłam przez nią i muszę przyznać, że strasznie źle się z tym czuję, bo obiecałam sobie, że przeczytam "Potop" choćby miało to trwać parę miesięcy. Teraz jednak, kiedy odłożyłam go na półkę na kilka dni, wiem już, że więcej po niego nie sięgnę. Być może wiele tracę, bo Sienkiewicz to klasyka, aczkolwiek ja podziękuję.

| link |
@snaky_reads
2021-04-30
7 /10
Przeczytane

Lubię jakoś Sienkiewicza, tylko "Quo vadis" przeczy regule. "Potop" natomiast tylko ją potwierdził. Sienkiewicz to z pewnością mistrz opisów, podobały mi się szczególnie opisy bitew. Zaskoczony byłem przez wątki baśniowe, fantastyczne.

| link |
@Loletka.
@Loletka.
2012-02-12
Przeczytane

Na początku czytanie szło mi trochę opornie. Wydawała mi się długa i czytałam ją długo, ale to przez brak czasu. Jednak im więcej przeczytałam tym bardziej mi się podobała i wciągnęła mnie. Ogólnie uważam, że ta książka jest ciekawa i warto ją przeczytać.

| link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2009-08-18
Chcę przeczytać Na półce

Wszyscy narzekają na książki Sienkiewicza, a jednak jak się człowiek wczyta to idzie sprawnie. A i z Zagłoby można się pośmiać i tych jego tekstów. Akcja co chwilę się zmienia, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

| link |
@Angelika_d
@Angelika_d
2010-06-20
5 /10
Przeczytane Przeczytane lektury

Ach, jestem bardzo z siebie dumna że udało mi się przeczytać ją całą :) W sumie to nie była taka zła, były momenty które wciągały, ale najbardziej nudziły mnie ciągłe opisy bitew :| Ogólnie oceniam na 3

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

W sercu czystym, właśnie dlatego, że jeszcze miłości nie zaznało, nosiła wielką gotowość do kochania. Iskry tylko trzeba było, żeby na tym ognisku rozpalił się płomień spokojny, ale jasny, równy, silny i jak znicz litewski niegasnący.
Odwagę i w nieprzyjacielu cenić należy.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ogniem i mieczem
Ogniem i mieczem
Henryk Sienkiewicz
8.3/10
Któż z Polaków nie czytał Ogniem i mieczem z wypiekami na twarzy? Któż nie hasał po Dzikich Polac...
Ogniem i mieczem. Tom 1
Ogniem i mieczem. Tom 1
Henryk Sienkiewicz
7.6/10
Ogniem i mieczem tom I
Ogniem i mieczem tom I
Henryk Sienkiewicz
Ogniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku po...
Ogniem i mieczem t. II
Ogniem i mieczem t. II
Henryk Sienkiewicz
8.1/10
Ogniem i mieczem tom II
Ogniem i mieczem tom II
Henryk Sienkiewicz
Ogniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku pok...
Ogniem i mieczem tom III
Ogniem i mieczem tom III
Henryk Sienkiewicz
9/10
gniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku pokr...
© 2007 - 2023 nakanapie.pl