Potop

Henryk Sienkiewicz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów
Potop
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 250 ocen kanapowiczów

Opis

Potop, druga z powieści tworzących Trylogię, przedstawia dzieje Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). Zasadniczą ideą powieści jest problem zdrady i wiernośsci, będący kryterium moralnej oceny zarówno postaci historycznych (np. Radziwiłł), jak i fikcyjnych (przede wszystkim Kmicic). Z głównym motywem wiąże się sposób prezentacji zdarzeń - Sienkiewicz ukazuje dwie fazy konfliktu polsko-szwedzkiego, w którzym dużą rolę odegrała zdrada magnatów i części szlachty. Początkowy obraz wrogiego "potopu" przynosi bliskość całkowitej klęski Rzeczypospolitej, w której tylko nieliczni obywatele zdolni są do obrony jej suwerenności.
ISBN: 978-83-7389-933-9, 9788373899339
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Mamy 32 inne wydania tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

Quo vadis Latarnik Krzyżacy W pustyni i w puszczy Potop 3 tomy
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najwybitniejsze dzieło Sienkiewicza

2.05.2022

Od dawna zbierałam się do napisania tej krótkiej (wcale nie jest krótka) recenzji, bo nie potrafię składnie wyrazić tego jak wybitnym dziełem jest "Potop". Po długich godzinach rozmyślań doszłam do wniosku, że to za co uwielbiam tę książkę można częściowo wypunktować. Jest to zbiór moich uwag i opinii pisanych na fali uczucia, a nie porządna recen... Recenzja książki Potop 3 tomy

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-05-12
8 /10
Przeczytane Lektury szkolne - ponowne starcie Z historią w tle Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

W mojej opinii nie zamierzam się rozwodzić na temat problematyki "Potopu", bo ten temat został już zapewne przez większość z nas przeorany w szkole średniej. Podziwiam rozmach Sienkiewicza w tej części Trylogii, ale i tło historyczne idealnie się do tego nadawało. Potop szwedzki z bohaterską obroną Jasnej Góry wydaje się być wspaniałym materiałem na pokrzepiające serca książki.

Oczywiście nie zabraknie również wątku miłosnego, który chociaż trochę bardziej wiarygodny niż w "Ogniem i mieczem", nadal głębokością przypomina kałużę. Muszę też dołożyć łyżkę dziegciu do tej beczki miodu, jaką jest przemiana Kmicica. Nie do końca w nią wierzę, a jedyne co jako tako do mnie przemawia to to, że w tamtych czasach i realiach historycznych bycie takim paskudnym człowiekiem czasami uchodziło na sucho, o ile udało się gdzieś bohaterskimi uczynkami zatrzeć poprzednie dokonania. Cieszę się ogromnie, że przyszło mi żyć w bardziej pokojowych czasach, bo taki ogrom przemocy i agresji (przepraszam, oni chyba na to mówili fantazja) jaką reprezentował Kmicic, zwyczajnie mnie brzydzi, a zachowanie Billewiczówny z zakończenia uważam za przesadzone. Nie no, nic się nie stało, wyrżnąłeś tylko trochę moich sąsiadów, ale że wyrżnąłeś też trochę wrogów to ok, jesteś cudowny, a ja ciebie nie jestem godna. Tak, wiem, czepiam się, ale właściwie to nie lubię Kmicica i tyle.

Poza tym "małym" zgrzytem to "Potop" czyta się bardzo dobrze (co za wariatka - pomyślała wi...

× 16 | Komentarze (1) | link |
@Jack_
2022-01-06
9 /10
Przeczytane Sienkiewicz_Henryk Zz_Lit_(Klasyka)

„POTOP” to druga część Trylogii Henryka Sienkiewicza, tak jak pozostałe opisuje pewien okres historii Polski, a dokładniej lata z przedziału 1655- 1660 kiedy miał miejsce najazd Szwedów na ziemie polskie. Głównym bohaterem powieści jest młody chorąży orszański Andrzej Kmicic, który zaręczony z Oleńką Billewiczówną opowiada się początkowo po stronie Radziwiłłów potężnego rodu magnackiego, który wspierał Szwedów w ich najeździe na Rzeczpospolitą. Uznany za zdrajcę przez szlachtę i narzeczoną postanawia się zrehabilitować. Przyjmując przybrane nazwisko Babinicz, bierze udział w obronie Jasnej Góry, gdzie własną piersią osłania króla Jana Kazimierza przed wrogami i bohatersko walczy z nieprzyjacielem do zakończenia wojny.

To jedna z najpiękniejszych powieści, jakie dane było mi czytać, szalenie interesująca z ciekawą i dynamiczną fabułą, pełna zwrotów akcji, które osadzone zostały na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, czyli konfliktu polsko – szwedzkiego. Intencją przewodnia autora powieści było tak naprawdę pokrzepienie serc naszych rodaków, dlatego Sienkiewicz celowo pominął niektóre fakty historyczne, a inne zaś wypuklił nadając im szczególne znaczenie, które nie miało nic wspólnego z prawdziwym biegiem wydarzeń. Trzeba też pamiętać, że Sienkiewicz pisał powieść a nie monografię historiograficzną, więc mógł na potrzeby tego dzieła pewne fakty naciągnąć lub zmienić. Niezależnie od tego, książka jest wartościowym dziełem i każdy miłośnik l...

× 4 | link |
@DZIKA_BESTIA
2019-12-31
10 /10
Przeczytane polscy klasyczni Henryk Sienkiewicz

Mój ulubiony Sienkiewicz.

× 2 | link |
@jolmirek
2007-10-26
8 /10
Przeczytane

Nie lubię gdy powtarza się ciągle frazes Gombrowicza o tym, że Sienkiewicz jest dobrym pisarzem drugiej kategorii, chcąc tym samym zdyskredytować "Quo vadis". Lubię jego powieści, szczególnie "Potop" z mistrzowskim bohaterem jakim jest Kmicic. Uważam, że usunięcie tej pozycji z listy lektur, jak każdej innej książce, krtóra jest poza ministerialnym spisem, tylko by jej pomogło.

× 1 | link |
@navenien
2011-05-13
8 /10
Przeczytane

Zawsze, kiedy słyszałam ,,Potop", spodziewałam się czegoś znacznie gorszego. Tymczasem okazał się dla mnie bardziej przystępny i ciekawy, niż pozostała klasyka tego autora. Oczywiście, że fajerwerków nie było, ale to jest mój gust, raczej ukształtowany na inne książki. Najbardziej podobały mi się w książce nagięcia faktów historycznych, co czyniło z tego niemal fantasy!

× 1 | link |
@niniel
2007-08-24
8 /10
Przeczytane

Podchodziłam do tej książki myśląc: kolejna nudna lektura. Ociągałam się bojąc się stracenia czasu i męczenia się nad książką. I tu spotkało mnie pozytywne zaskoczenie. "Potop" to naprawdę dobra książka. Oczywiście nie obyło się bez nudniejszych fragmentów, ale tych lepszych zdecydowanie więcej. Może kiedyś wezmę się za resztę Trylogii.

× 1 | link |
@coconut
2011-04-27
10 /10

Bardzo, naprawdę bardzo dobra książka. Podeszłam do tego w ten sposób: przeczytać z pół tomu, a potem streszczenie. Ale okazało się, że "Potop" jest świetny. Naprawdę polecam. Gdyby nie był taki gruby (przez opisy, ale je można omijać) nie zrażałoby się do niego tyle osób - wiele tracą.

× 1 | link |
@dustfinger
2011-05-10
8 /10
Przeczytane

Jestem baardzo mile zaskoczona tą książką! Nigdy bym się nie spodziewała, że aż tak mi się spodoba i zabierałam się za nią wyjątkowo sceptycznie nastawiona, jako, że nie lubię twórczości pana Sienkiewicza. Nawet ten siedemnastowieczny język zaczął mi się udzielać ;)

× 1 | link |
@LadyEssex
2009-09-05
10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka

Z początku myślałam, że to będzie najnudniejsza książka jaką przeczytam, ale muszę przyznać, że po 200 stronach tak się wkręciłam, że czytanie jej dalej sprawiało mi ogromną przyjemność. Świetna książka i polecam nie tylko jako lekturę.

× 1 | link |
@Potania
2012-07-20
5 /10
Przeczytane Na mojej półce Książki " na raz" Lektury Szkolne Unikać jak ognia

Książka warta uwagi, zresztą jak cała trylogia Sienkiewicza. Jeśli ocenić ją subiektywnie to mi zupełnie nie podchodzi. Do twórczości Sienkiewicza próbuję się przekonać już dłuższy czas i to z marnym skutkiem, po prostu nie jest to pisarz dla mnie. Aczkolwiek słuchając fanatyków jego dzieł muszę przyznać, że gdyby spojrzeć na "Potop" pod innym kątem oraz z pominięciem długich, nudnych opisów to książka wydaje się być dość ciekawa. Lecz mimo wszystko, mnie osobiście męczy sam styl pisarza i nie jestem w stanie spojrzeć pod innym kątem, a męczyć się nie ma co, bo czytanie książek ma być przyjemnością.

| link |
@zingela
2013-08-31
10 /10
Przeczytane Lektury

Nieraz śmiałam się z tego, co oni tam wyczyniali, zwłaszcza z Kmicicowych wiader z wodą. ;) Zachwycałam się razem z nimi i walczyłam o Częstochowę równie zawzięcie jak bohaterowie. Każda ich łza, jęk czy uśmiech były bardzo istotne. Skutek? W Kmicicu się zakochałam na amen, w dodatku chciałabym mieć takiego wujka jak Zagłoba. To chyba najlepszy dowód na to, że lektura może być dobra. Albo wspaniała, jak ta.

| link |
@Liliowa
2010-10-24
Niedokończone

Moja obecna lektura. Niestety, nie przebrnęłam przez nią i muszę przyznać, że strasznie źle się z tym czuję, bo obiecałam sobie, że przeczytam "Potop" choćby miało to trwać parę miesięcy. Teraz jednak, kiedy odłożyłam go na półkę na kilka dni, wiem już, że więcej po niego nie sięgnę. Być może wiele tracę, bo Sienkiewicz to klasyka, aczkolwiek ja podziękuję.

| link |
@snaky_reads
2021-04-30
7 /10
Przeczytane

Lubię jakoś Sienkiewicza, tylko "Quo vadis" przeczy regule. "Potop" natomiast tylko ją potwierdził. Sienkiewicz to z pewnością mistrz opisów, podobały mi się szczególnie opisy bitew. Zaskoczony byłem przez wątki baśniowe, fantastyczne.

| link |
@Loletka.
2012-02-12
Przeczytane

Na początku czytanie szło mi trochę opornie. Wydawała mi się długa i czytałam ją długo, ale to przez brak czasu. Jednak im więcej przeczytałam tym bardziej mi się podobała i wciągnęła mnie. Ogólnie uważam, że ta książka jest ciekawa i warto ją przeczytać.

| link |
@Aiwlys
2009-08-18
Chcę przeczytać Na półce

Wszyscy narzekają na książki Sienkiewicza, a jednak jak się człowiek wczyta to idzie sprawnie. A i z Zagłoby można się pośmiać i tych jego tekstów. Akcja co chwilę się zmienia, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“W sercu czystym, właśnie dlatego, że jeszcze miłości nie zaznało, nosiła wielką gotowość do kochania. Iskry tylko trzeba było, żeby na tym ognisku rozpalił się płomień spokojny, ale jasny, rów...”
#
“Odwagę i w nieprzyjacielu cenić należy. ”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ogniem i mieczem
Ogniem i mieczem
Henryk Sienkiewicz
8.2/10
Któż z Polaków nie czytał Ogniem i mieczem z wypiekami na twarzy? Któż nie hasał po Dzikich Polac...
Ogniem i mieczem. Tom 1
Ogniem i mieczem. Tom 1
Henryk Sienkiewicz
7.3/10
Ogniem i mieczem tom I
Ogniem i mieczem tom I
Henryk Sienkiewicz
Ogniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku po...
Ogniem i mieczem t. II
Ogniem i mieczem t. II
Henryk Sienkiewicz
7.9/10
Ogniem i mieczem tom II
Ogniem i mieczem tom II
Henryk Sienkiewicz
Ogniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku pok...
Ogniem i mieczem tom III
Ogniem i mieczem tom III
Henryk Sienkiewicz
9/10
gniem i mieczem – pierwsza z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii pisanej ku pokr...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl