Krzyżacy

Henryk Sienkiewicz
6.0 /10
Ocena 6.0 na 10 możliwych
Na podstawie 375 ocen kanapowiczów
Krzyżacy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.0 /10
Ocena 6.0 na 10 możliwych
Na podstawie 375 ocen kanapowiczów

Opis

Przedstawiamy jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich powieści historycznych - Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Na tle niezwykle ważnego dla losów Polski konfliktu polsko-krzyżackiego, prowadzącego do jednego z najsławniejszych polskich zwycięstw - bitwy pod Grunwaldem, rozgrywa się pełna dramatyzmu historia młodego i szlachetnego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, i dwóch bliskich jego sercu dziewcząt - Danusi Jurandówny i Jagienki ze Zgorzelic. Nie brak tu porwań, pościgów, niebezpieczeństw i ratunków w ostatniej chwili, cierpień i smutków, ale także chwil radości i szczęścia. Od tej lektury nie można się oderwać!

Teraz w naszej ofercie przepiękne wydanie w znanej serii Kolorowa Klasyka - starannie przygotowane graficznie, z ilustracjami Stanisława Kaczora-Batowskiego z początku XX w., w nawiązującej do średniowiecznej tradycji stylistyce. Wydanie w twardej oprawie jest szczególnie trwałe, estetyczne i może stanowić ozdobę każdej biblioteczki. Gorąco polecamy!
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7517-910-1, 9788375179101
Wydawnictwo: GREG
Serie: Lektura z opracowaniem [IBIS], Wolne Lektury, Kolorowa Klasyka, Perły Literatury, Lektura z opracowaniem [GREG]
Stron: 592
dodana przez: AnotherOne
Mamy 37 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

Quo vadis Ogniem i mieczem Latarnik W pustyni i w puszczy Potop 3 tomy
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Średniowiecze nie jest złe

6.11.2011

Siedząc i czytając "Krzyżaków" w pewnym momencie przyszła mi do głowy myśl, kim w ogóle jest Henryk Sienkiewicz? Jedyne co wiem to, to, że napisał "W pustyni i w puszczy", a za powieść "Quo vadis" dostał Literacką Nagrodę Nobla. Z zamiarem wygrzebania w internecie więcej informacji po skończeniu czytania pierwszej części, zaczęłam czytać dalej. Jed... Recenzja książki Krzyżacy

Siejący postrach klasyk

19.04.2013

Dzisiejsza, recenzowana przeze mnie książka, jest lekturą legendą, lekturą, która budzi przerażenie w młodzieży oraz sieje postrach w polskich gimnazjach. Znienawidzona przez większość uczniów ilością stron oraz nadmiaru wydarzeń, niedoceniona i tak wiele razy zbluzgana przez łódzkich dresów książka, która ma dar. Po prostu ma dar utrudniania życia... Recenzja książki Krzyżacy

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-05-09
7 /10
Przeczytane Lektury szkolne - ponowne starcie Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Z historią w tle Mam w domu 📚

"Krzyżaków" z działu powieści historycznych powinno przenieść się na dział horrorów, najlepiej ze skutkiem natychmiastowym. Prośbę moją motywuję tym, że na dźwięk tego tytułu większość młodzieży zaczyna wykazywać objawy wstrząsu psychicznego, traumy pourazowej i paniki.

Co tam "Lśnienie", w tych czasach to bajeczka dla grzecznych dzieci, ponure żniwo zniszczonej młodej psychiki jaką zebrali "Krzyżacy" jest nie do przebicia. Rodzice straszą nimi swoje dzieci, starsze rodzeństwo szepcze młodszemu pełnym napięcia, grobowym głosem: będziesz musiał przeczytać "Krzyżaków", wtedy zobaczysz czym jest cierpienie. Rzesze psychologów powinny składać hołd Sienkiewiczowi, który (nieświadomie, jak podejrzewam) tworząc tak mrożące krew w żyłach dzieło, stworzył podwaliny ich dzisiejszej pracy :)

Kiedyś bardziej lubiłam "Krzyżaków" (ba, uwielbiałam), jednak chyba czas przyznać, że Sienkiewicz wraz z dorastaniem traci na uroku. Nie jestem ponowną lekturą tak rozczarowana jak w przypadku "W pustyni i w puszczy", ale było kilka irytujących dorosłą mnie elementów, których jako dziecko absolutnie nie zauważałam. Zbyszek rozśmieszał mnie tym swoim średniowiecznym dresiarskim podejściem "masz jakiś problem?! - będziem się pojedynkować!", mimoza-blondyna oczywiście jest sienkiewiczowską bezradną "damą w opałach", tylko Jagienkę jak lubiłam, tak do dzisiaj lubię, bo to krzepka dziołcha była. Podobnie darzę sympatią Maćka, szczwany lis z niego.

...

× 18 | Komentarze (4) | link |
@Jack_
2022-01-06
7 /10
Przeczytane Sienkiewicz_Henryk Zz_Lit_(Klasyka)

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy XX wieku, w mojej młodości jego powieści znajdowały się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, więc niejako z automatu starsze pokolenie, do którego ja należę zna jego literaturę.

„KRZYŻACY” to powieść historyczna, w której autor przybliżył nam obraz polskich rycerzy, którzy z racji swoich cnót, byli wzorami do naśladowania oraz dla kontrastu nakreślił obraz polityki pruskiej ukazując ją oraz jej przedstawicieli w jak najgorszym świetle. Akcja powieści ma miejsce w okresie konfliktu Jagiellonów z zakonem krzyżackim i stanowi pewien fragment historii Polski. Miło wspominam tę lekturę, bo jako młody chłopak zafascynowany byłem rycerzami oraz bitwami, a powieść ta w kulminacyjnym momencie przedstawiała Bitwę pod Grunwaldem 1410 roku, która utkwiła mi szczególnie w pamięci, za sprawą ciekawej narracji i oryginalnego języka, jakiego użył autor przy jej opisie.

Powieść napisana z wielką drobiazgowością i dbałością o szczegóły, znajdziemy w niej barwne i wyraziste postacie, piękny i rzetelny rys historyczny, opisy ubioru i ekwipunku rycerstwa polskiego, warunki życia i obyczajowości społeczeństwa w tamtym okresie oraz wątki miłosne. Wszystko to sprawia, że powieść jest bardzo interesująca, po którą z pewnością będą sięgały w dalszym ciągu wszystkie pokolenia. Pozdrawiam. Jack_

× 3 | link |
@Rydia
2008-12-23
1 /10

nie, dziękuję.

× 2 | link |
ME
2011-02-16
5 /10
Przeczytane

Jedna z książek, w których możnaby "wyrzucić" połowę, a fabuła by na tym nie ucierpiała. Gdyby nie zupełnie niepotrzebne opisy, sięgające niekiedy kilku stron, książka byłaby na pewno znacznie ciekawsza. Jednak Sienkiewicz ma chyba taki styl. W jego innych działach, również jest mnóstwo niepotrzebnych "przedłużeń". ;d

× 1 | link |
@basiek_1985
2010-12-28
5 /10
Potworki

Gdyby "Krzyżacy" nie byli lekturą szkolną, nigdy bym po nich nie sięgnęła. Przeczytałam ich tylko dzięki postaci Jagienki, która wydawała się najbardziej żywa i normalna. Zbyszka nie lubiłam, a Danuśkę żywiłam jawną niechęcią. Taka mimoza, no... (Sienkiewicz miał chyba słabość do takich bohaterek, a szkoda).

× 1 | link |
@krysztyna
2022-02-15
1 /10
Przeczytane Najgorsze książki jakie czytałam

Chyba najgorsza książka, jaką próbowałam przeczytać. Nie dało się, zanudziłam się niemalże na śmierć po pierwszych kilku rozdziałach.

× 1 | link |
@Magda535
2009-05-20

Przeczytałam, bo musiałam... Nie przypadła mi do gustu... Ale to tylko moja opinia...

× 1 | link |
@Melinaa
2010-11-27
Przeczytane prosto z Polski Lektury

Czytałam książkę jako lekturę. Inaczej pewnie bym po nią nie sięgnęła - słyszałam bardzo dużo negatywnych komentarzy. Sama czytałam tę książkę aż miesiąc... w zasadzie, nie wiem dlaczego. Na początku opisy ciągnęły się, wg mnie były one zupełnie niepotrzebne. Jednak zagłębiając się w historię bohaterów, przywiązałam się do nich, a nawet polubiłam. Postać Zbyszka wydawała mi się nieco "przerysowana". Największe wrażenie wywarły na mnie Danusia i Jagienka - dwie tak niepodobne do siebie osoby, a jednak coś je łączyło. Jeśli chodzi o Sienkiewicza... w tej książce ukazał wiele średniowiecznych obyczajów, pisał językiem wyszukanym i górnolotnym. Po raz kolejny również oczarowała mnie mądrość pisarzy sprzed wielu lat. Mimo wszystko, nie przekonam się do niego, a książkę polecam jednak tylko tym, którzy naprawdę interesują się historią.

| link |
@Meme
2010-08-25
Przeczytane Lektury ;)

Powiem szczerze, że Krzyżakom nic nie mogę zarzucić. Początki wydawały mi się ciągną w nieskończoność. Długie opisy początkowo mnie strasznie nudziły. Na całego zaczęłam czytać dopiero gdy Zbyszko napadł na posłów. Według mnie dopiero tam zaczęło się coś dziać. Bardzo spodobało mi się jak autor opisuje wszystkie wydarzenia i mimo dość trudnego języka nasyconego archaizmami książka coraz bardziej zaczęła mnie wciągać. Nie zauważyłam jak przebrnęłam przez pierwszy, a potem drugi tom. Dla mnie „Krzyżacy” to jedna z lepszych lektur. Więc skąd taka niechęć do “ Krzyżaków” ? Być może ma to związek ze stereotypowym przylepianiem lekturom etykietki “ nudny”. Nie oszukujmy się, robi tak wiele osób. Dla mnie lektura jednak jest synonimem książki dobrej, wartościowej i sprawdzonej przez pokolenia. I taką właśnie książką są “ Krzyżacy”.

| link |
CO
2011-11-22
3 /10
Przeczytane Posiadam

Jakoś przebrnęłam przez obszerny początek, potem było lepiej, bo akcja się nieco rozwinęła.Najciekawszy wątek dla mnie to oczywiście miłość Zbyszka i Danusi. To był jedyny jasny promyk w tej opowieści, dopóki ktoś nie uświadomił mi, że to nie musiała być koniecznie miłość. Prawdopodobnie Zbyszko tak szybko chciał się ożenić z Danusią, ponieważ wypowiedziała słynne słowa "Mój ci on" i wybawiła od śmierci, a w tamtych czasach, po takim wyczynie w określonym czasie wybawicielka i wybawiony musieli wziąć ślub by nie unieważnić odpuszczenia kary. Wtedy dotarło do mnie, że Zbyszkowi mogło być tak prędko do ślubu tylko z egoistycznych powodów. Wtedy mój jasny promyk zgasł. W moim przekonaniu nie było prawdziwej miłości, więc zostały tylko walki, rycerze, obrzędy i obszerny opis średniowiecza co jest zupełnie nie w moim stylu.

| link |
@blackmoth
2010-10-17
8 /10
Przeczytane

Książka bardzo specyficzna i nienawidzona przez pokolenia młodzieży polskiej... Ale mi się podobała :) Drażniło mnie to, że to lektura i muszę czytać szybko i z musu. Z własnej woli i tak bym po nią sięgnęła. Ogólne wrażenie pozytywne. Język archaiczny, denerwował mnie, ale ma jakiś urok w sobie. Po przeczytaniu fragmentu książki nigdy nie mogłam się przerzucić na język współczesny i bywało, że zamiast zwracać się normalnym językiem do znajomych, to ja korzystałam ze zwrotów z "Krzyżaków". Bardzo ciekawa książka. Uważam, że każdy Polak powinien mieć ją w zbiorze lektur przeczytanych ;)

| link |
@AnnMarie
2007-09-02
8 /10
Przeczytane

Jedna z historycznych powieści polskiego laureata Nagrody Nobla. Tym razem Sienkiewicz umieścił akcję w XV wieku. Bohaterami są waleczny młodzieniec Zbyszko z Bogdańca, jego młodziutka ukochana Danusia, jej ojciec Jurand ze Spychowa, dzielna Jagienka oraz kwiat rycerstwa polskiego i krzyżackiego. Zbyszko musi ratować swoją ukochaną. Po drodze przyjdzie mu udowadniać, że godzien jest już być nazywanym rycerzem.Jest to interesująca, dobrze napisana powieść. Występujących w niej bohaterów zna chyba każdy Polak. Naprawdę warto ją poznać.

| link |
@Maynard
2010-01-23
Przeczytane Powieść historyczna Literacka Nagroda Nobla

Wstyd przyznać, że przeczytałem ją dopiero ze dwa lata temu, wyraźnie zniechęcony archaicznym lecz klasycznym filmem oraz próbami "na przymus" (lektura bodajże 7mej klasy). Książka doskonała zarówno jako powieść historyczna jak i obyczajowo-przygodowa. Polskie rycerstwo na tle wydarzeń i zawirowań ówczesnej europy, intrygi, wredni Teutoni oraz kulminacja w postaci Bitwy pod Grunwaldem. No i zakończenie przypominało mi trochę finał "Lux Perpetua". Czyżby pan Sapkowski kopiował mistrza...Może to tylko przypadek...Na pewno...

| link |
@lucrezia
2011-07-15
Przeczytane

Przeczytać - przeczytałam. Lektura obowiązkowa w pierwszej klasie gimnazjum. Trudno powiedzieć co o niej myślę. Pamiętam tylko, że kiedy opracowywaliśmy ją na lekcjach języka polskiego stwierdziłam, że to naprawdę ciekawa i bogata w mądre treści powieść. Przyznam się, że nie myślałam tak od samego początku. Sienkiewiczowski język to jednak trudny język ( niestety, jak dla mnie :) ). W każdym razie postanowiłam sobie, że za jakiś czas zabiorę się za tą książkę od nowa Koniecznie.

| link |
@kuuczak
2009-06-26

Nie przeczytałam całych krzyżaków, natomiast czytałam streszczenie i większość ważnych fragmentów. Żałuję, że jej w całości nie przeczytałam, natomiast to co miałam okazje przeczytać było ŚWIETNE ! Gdy brałam się do jej czytania, 8 razy czytałam pierwszą strone i nic nie rozumiałam... głupota jest zadawanie tej książki jako lektury, bo to bądź co bądź raczej dla 'starszych dziadków' niż dla pokolenia neo dzieci (bez obrazy).

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“,,Łzy Danusine całkiem skruszyły w nim serce"”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl