Książka o przyjaźni

Maciej Marcisz
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Książka o przyjaźni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o marniejącą przyjaźń przez wzgląd na stare dobre czasy? A może pewnym rzeczom należy pozwolić umrzeć? Czy nasi rodzice mieli rację mówiąc, że w pewnym wieku prawdziwych przyjaciół policzymy na palcach jednej ręki?

„Książka o przyjaźni” to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. O tym kim chcemy się stać dzięki najbliższym ludziom i o codziennych kompromisach, które oddalają nas od wyobrażeń o nas samych, aż do momentu, kiedy stajemy się zupełnie do nich niepodobni. O wielkiej niewiadomej, którą jest nasze życie – do czasu, kiedy przestaje nią być.
To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 978-83-280-8777-4, 9788328087774
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 304
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Maciej Marcisz Maciej Marcisz
Urodzony w 1988 roku w Polsce
Od prawie dekady pracuje w branży wydawniczej, od dwóch lat w Grupie Wydawniczej Foksal. Razem z przyjaciółką prowadzi klub czytelniczy na warszawskiej Ochocie. Członek rady fundacji SEXEDPL. Nie zrobił magisterki na Uniwersytecie Warszawskim i PWSF...

Pozostałe książki:

Taśmy rodzinne
Wszystkie książki Maciej Marcisz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiwisekcja przyjaźni

17.11.2021

Są ludzie, którzy pojawiają się na naszej drodze i zostają z nami na dłużej. Stają się ważni, czasami najważniejsi i towarzyszą nam w chwilach radości oraz smutku. Akceptują nasze wady i tego samego wymagają od nas. Są obok, gdy ich potrzebujemy i ubarwiają życie. Sprawiają, że codzienność staje się miejscem lepszym, piękniejszym, bezpieczniejszym... Recenzja książki Książka o przyjaźni

@mewaczyta@mewaczyta × 4

Książka o przyjaźni

26.11.2021

Wydawać by się mogło, że przyjaźń jest w literaturze tematem mocno wyeksploatowanym. Któż z nas nie umiałby wymienić duetów, trio czy tercetów znajomych, którzy dla siebie nawzajem gotowi byli do największych poświęceń. Frodo i Sam, Gimli i Legolas, Hermiona, Harry i Ron, Listy Bennet i Charlotte Lucas. Każda przyjaźń jest inna i Każdą na swój spo... Recenzja książki Książka o przyjaźni

Przyjaźń, jako wstęp do poznania własnego ,,ja"

27.12.2021

,,Książka o przyjaźni" Maciej Marcisz Opis: Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o ... Recenzja książki Książka o przyjaźni

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2022-02-10
6 /10
Przeczytane 2022

Fajne. Nie mój target, ale podobało mi się. Inteligentne, neurotyczne, dowcipne. O dylematach Millenialsów. O pokoleniu moich dzieci.

× 15 | link |
@Bookmaania
2021-11-10
7 /10
Przeczytane

Książki o tematyce przyjaźni towarzyszą w znacznej większości czytanych przez nas książek. Jest elementem budującym fabułę jednak pozostaje na drugim planie. W książce Macieja Marcisza to właśnie przyjaźń jest głównym i fundamentalnym elementem w książce.

Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Wiedzą to osoby, które mają swojego powiernika, osobę której mówią wszystko i o wszystkim, z którą się wspólnie śmieją i płaczą, po prostu rozumieją się bez słów. Nawet kiedy czas odbija się na codzienności, a drobne sprzeczki nie wpływają w żaden sposób na dalszą zbudowaną relację, wiadomo, że jest to głębsza relacja i nie tak łatwo ją rozdzielić. Niestety są również osoby, którym nie dane mieć swojej bratniej duszy, same wybrały taką drogę, bądź jeszcze nie natrafiły na swojego powiernika.

Mówi się, że rodziny się nie wybiera, ale przyjaciół już tak i jest się z nimi bardziej zżytymi niż z łączącymi ludźmi więzami krwi. Tak też było z tą trójką bohaterów "Książki o przyjaźni", w których losy tak różnych od siebie osób, połączyły się w dopełniający sposób.
Poznajemy Kasię, Michała i Dorotę, którzy można powiedzieć, znają się od zawsze i pomimo rozłąki w dalszym życiu ich przyjaźń trwa. Jednak nawet między tak zgraną paczką utkwiła pewna tajemnica, która przez czysty przypadek odkrywa światło dzienne..

Niezwykle rzeczywista opowieść o zwykłych ludziach mierzących się z własnymi problemami, w których ich decyzje i postanowienia ukazują codzienne kompromisy z...

× 8 | link |
@tomzynskak
2021-11-21
8 /10

„Książka o przyjaźni” Macieja Marcisz jest książką niezwykłą. O przyjaźni tak naprawdę jest ciężko pisać. Zazwyczaj stanowi wyłącznie tło w różnych innych historiach. Jednak tym razem mamy okazję przeczytać o przyjaźni w pełnej okazałości. To jak zrobił to autor jest niezwykłe.
Jednak, aby nie było tak kolorowo to muszę się wam przyznać, że początkowo historia trójki milenialsów, a zarazem przyjaciół mnie nie zachwyciła. Nie do końca mogła się wczuć w opowiadaną historią, ale strona za stroną wszystko się zmieniało.
Narracja jest dość luźna i przeskakujemy w czasie poznając relację Kasi, Doroty oraz Michała na początku ich znajomości, podczas jej zacieśniania, jaki i już w dorosłym życiu. Bohaterowie należą do tych „z krwi i kości”. Momentami miałam wrażenie jakbym czytała o kimś z sąsiedztwa, bądź kimś kogo dobrze znam. Autor wykazał się świetnym zmysłem obserwacji otoczenia, dlatego problemy bohaterów są realne i tak dobrze nam znane. Całość napisana jest lekkim językiem, który powoduje, że książka jest bardzo przyjemna w odbiorze. Dla niej zarwałam nockę i uważam, że naprawdę było warto.

„Książka o przyjaźni” to książka tak naprawdę dla każdego z nas. Nie tylko pięknie mówi o przyjaźni, ale i o życiu. Jest w niej coś wzruszającego, ale i śmiesznego. Sądzę, że tak naprawdę każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Ja po jej lekturze zastanowiłam się czy przypadkiem ostatnio nie zaniedbałam swoich przyjaciół i postanow...

| link |
@aellirenn
2021-11-15
10 /10
Przeczytane

Kasia, Dorota i Michał znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała już niejedno, ale czy przeszłość wystarczy by ta relacja trwała wiecznie?

Początek historii trójki przyjaciół mnie nie zachwycił. Coś mi nie pasowało, miałam wrażenie, że autor chce na siłę pokazać trzy różne światy każdego z bohaterów. Szybko jednak okazało się, że to było tylko mylne wrażenie i nic tu się na siłę nie dzieje, a raczej opowieść o przyjaźni płynie lekko i nieco nostalgicznie.

Zachwyciłam się. I to do tego stopnia, że zarwałam nockę i przeczytałam tę książę za jednym posiedzeniem. Autor kupił mnie językiem. Jest poetycko, ale bez pompy. Jest pięknie, ale i prawdziwie. Kupiona zostałam również wybitnym zmysłem obserwacji Marcisza. W tej historii jest sporo oczywistości, z których nie zdajemy sobie sprawy dopóki ktoś nie wypowie ich na głos. I tym głosem jest tutaj autor. Kłaniam się w pas Panie Macieju!

O przyjaźni pisać trudno, a ja mam wrażenie, że autor po prostu usiadł i napisał jak jest. Jest tutaj coś wzruszającego, coś, co sprawia, że ma się ochotę chwycić za telefon i obdzwonić wszystkich swoich przyjaciół po tej lekturze. Taki efekt to jest COŚ!

Mój egzemplarz jest upstrzony pozaznaczanymi cytatami. Będę do nich wracać. Dają do myślenia, może nawet coś zmienią w moim życiu?

Przeczytajcie. Warto!

| link |
MA
2022-01-27
Przeczytane

Czego można się spodziewać po książce o takim tytule?
"Książka o przyjaźni" pierwsze skojarzenie, że pewnie jakiś poradnik.
O nie kochani, nic bardziej mylnego.
To książka, której nie chciałam kończyć... Chciałam by ta przygoda trwała dalej.

Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze.
Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do różnych miast, a nawet życiowe drogi, które biegły w różnych kierunkach.
Niestety dobrze ukrywany sekret wycieka na grupowym forum czatu.
Czy ich przyjaźń przetrwa? Czy przez wzgląd na stare czasy warto walczyć?

To cudownie napisana książka o przyjaźni, o takiej prawdziwej, która zostaje z nami na lata, która potrafi przetrwać wszystko, ale też prysnąć jak bańka.
Nasi bohaterowie są świetnie wykreowani, każdy jest inny, ma swoje problemy.
Autor pisze prostym język, ale zdania, które tworzy, całe myśli, wreszcie historię czyta się z zapartym tchem. Nie można odłożyć tej książki, wsiąkamy w tę historię, kibicujemy bohaterom, płaczemy i śmiejemy się razem z nimi.
Polecam całym sercem

| link |
@alinaz5
2022-04-12
7 /10
Przeczytane
@anna_strzelczak
2022-02-09
7 /10
Przeczytane
@otwarte_ksiegi
2021-12-27
10 /10
@po.czytanaa
2021-11-15
6 /10
@przeczytawszy
2021-11-07
8 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2021-11-17
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

“- To przecież będzie pogrzeb przyjaźni – odpowiedziała i uśmiechnęła się jak jakieś zwariowane zwierzątko.”
#
“Od kiedy pamiętał, Kasia brała udział w niekończącym się maratonie urodzin, rocznic, chrzcin, ślubów i pogrzebów.”
#
“Za wszystkimi heteronormatywnymi obyczajami kryła się obietnica wzajemności. Ty wydasz pieniądze na moje wesele, ja wydam na twoje. Dziś podaruję ci dziecięce ubranka, które oddasz mi, gdy sam...”
#
“– Tęsknisz za czymś, czego nie potrafisz sprecyzować. To, za czym tęsknisz to inny świat, który już kiedyś odwiedziłaś. Wiesz, że ten, w którym jesteś, nie jest jedynym.”
#
“Nie zawsze, kiedy działo się coś dobrego, musiało potem nastąpić coś złego. Świat był miejscem, w którym ludzi wcale nie musiała spotkać kara za to, że zaspokajają swoje pragnienia.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl