Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021

Wojciech Gunia, Dorota Dobrzyńska, Marta Kładź-Kocot, Marta Magdalena Lasik ...
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbiór „Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021” to zwieńczenie jednego z najważniejszych projektów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej: ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction, zorganizowanego dla autorów przed debiutem książkowym.

Jury złożone z literaturoznawców oraz przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych wyłoniło pięciu laureatów, których teksty znalazły się w publikacji. Jednak, choć to jej szczególny element i powód powstania, antologia nie składa się wyłącznie z opowiadań wybranych z niemal stu siedemdziesięciu nadesłanych na konkurs tekstów. Aby zarówno dbać o popularyzację i istotę gatunku, jak i zapewnić początkującym twórcom należyte wsparcie, w zbiorze znalazły się również wyselekcjonowane opowiadania bardziej znanych twórców science fiction. Dodatkowo, aby antologia w komplementarny sposób, w duchu myśli i twórczości Stanisława Lema, łączyła fantastykę i naukę, w skład tekstów antologii włączone zostały popularnonaukowe felietony oraz przedmowy autorstwa dr Marcina Kowalczyka, literaturoznawcy, oraz dr hab. Grzegorz Brony, byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Całość została przygotowana w ścisłej współpracy Fundacji oraz Wydawnictwa IX.
Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-962463-5-6, 9788396246356
Wydawnictwo: IX
Seria: Światy wizjonerów
Stron: 440
dodana przez: mewaczyta

Autor

Wojciech Gunia Wojciech Gunia
Urodzony w 1983 roku w Polsce
Wojciech Gunia – polski pisarz fantastyczny, specjalizuje się w grozie, publicysta i tłumacz. Absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Zadebiutował w 2013 w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Jest redaktorem prowadzącym polskiego roczn...

Pozostałe książki:

Nie ma wędrowca Żertwa Dom wszystkich snów Powrót Tarnowskie Góry Fantastycznie Miasto i rzeka 24.02.2022 Złodzieje motyli Fantazmaty I Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021 Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Cokolwiek zechcesz Fenix Antologia 6-7 (2-3/2019) Pieśni umarłego marzyciela PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce Rzecz niepospolita. Antologia opowiadań niesamowitych Teatro Grottesco
Wszystkie książki Wojciech Gunia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2022-03-18
8 /10
Przeczytane

Międzypokoleniowy dialog science-fiction na wysokim poziomie.

Tajemniczy wirus przejmuje kontrolę. Pojawiają się obce organizmy i pozaziemskie cywilizacje. Zmiany klimatyczne postępują a pandemia nieśmiertelności nie daje wytchnienia. Dzieje się dużo, dzieje się różnie i dzieje się na bardzo dobrym poziomie.

Pierwsza część zbioru to laureaci-debiutanci, druga autorzy bardziej doświadczeni, choć poziom opowiadań jednych i drugich jest bardzo dobry, więc wspominam o tym podziale jedynie w ramach ciekawostki. Na koniec natomiast Kamil Muzyka rozważa aspekt surowców naturalnych a Marcin Dawid Mazur prawi o Polakach w kosmosie, co daje garść konkretnych informacji dla każdego fana gatunku. Felietonów tych spotkać się nie spodziewałam, ale w moich oczach jedynie podnosiły wartość tytułu. Tytułu, który już wcześniej (zaczynając od przedmowa Grzegorza Brony oraz Marcina Kowalczyka, przechodząc przez kolejne opowiadania) był bardzo dobry.

Spodziewałam się jedynie miłego umilacz czasu i może kilku opowiadań, które naprawdę mogłyby mi się spodobać, a dostałam ogrom tekstów, które były na bardzo dobrym poziomie. Nie znalazł się taki, który nie podobałby mi się wcale i nie było takiego, który byłby mi obojętny. Przy tak obszernych i różnorodnych zbiorach to niemalże niespotykane, więc jeśli tylko macie ochotę na dobre science-fiction — wiecie, gdzie szukać. Słowa nie chcą układać mi się w zdania, ale naprawdę polecam!

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl