Powrót

Wojciech Gunia
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Powrót
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Opo­wia­da­nia Woj­cie­cha Guni czyta się, jakby były efek­tem taj­nej współ­pracy Bru­nona Schulza, Franza Kafki i Tho­masa Ligot­tiego. To nastro­jowa proza sku­piona na spra­wach ostatecznych. Dawid Kain - pro­zaik, tłumacz Woj­ciech Gunia to twórca świa­domy. W Pol­sce dawno nie było lite­ra­tury grozy o takim poten­cjale inte­lek­tu­al­nym, o tak nie­ba­nal­nym podej­ściu do języka. Zbiór "Powrót" powi­nien być wyda­rze­niem wśród wiel­bi­cieli nie­sa­mo­wi­to­ści metafizycznej. Mate­usz Kopacz — tłu­macz, redak­tor por­talu “hplovecraft.pl” Cóż za kosmiczna afera! Jak nie­by­wałe pisar­skie ambi­cje! Co za styl! Zaprawdę, powia­dam wam: się­ga­jąc po "Powrót" Woj­cie­cha Guni, paku­je­cie się w poezję, meta­fi­zykę i grozę. Nie mów­cie, że nie ostrzegałem. Jakub Winiar­ski — pisarz, nauczy­ciel pisa­nia, red. nacz. “Nowej Fan­ta­styki” w latach 2010 – 2013
Data wydania: 2014-06-01
ISBN: 978-83-64525-02-5, 9788364525025
Wydawnictwo: Agharta
Seria: Misterium Grozy
Kategoria: Horror
Stron: 226
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wojciech Gunia Wojciech Gunia
Urodzony w 1983 roku w Polsce
Wojciech Gunia – polski pisarz fantastyczny, specjalizuje się w grozie, publicysta i tłumacz. Absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Zadebiutował w 2013 w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Jest redaktorem prowadzącym polskiego roczn...

Pozostałe książki:

Nie ma wędrowca Żertwa Dom wszystkich snów Powrót Tarnowskie Góry Fantastycznie Miasto i rzeka 24.02.2022 Złodzieje motyli Fantazmaty I Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021 Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Cokolwiek zechcesz Fenix Antologia 6-7 (2-3/2019) Pieśni umarłego marzyciela PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce Rzecz niepospolita. Antologia opowiadań niesamowitych Teatro Grottesco
Wszystkie książki Wojciech Gunia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powrót

24.02.2021

 Czternaście opowiadań, gdzie filozoficzne monologi mieszają się z grozą a absurd z szarością codzienności. Horror u Guni to gatunek obszerny i barwny - na ile barwne są przejaskrawione kolory, gdy widzimy je przez brudne szkło. Światy kreowane przez niego wzbudzają niepokój. Czasami odpycha, innym razem przyciąga obietnicą przygody, a czytelnik... Recenzja książki Powrót

@mewaczyta@mewaczyta × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@book_matula
2021-05-25
9 /10

Jestem osobą, która nie ma wymogów, jeżeli chodzi o jakąkolwiek literaturę. Lubię i czytam przeważnie to, co wpadnie mi w ręce prócz romansów i okładek z gołymi klatami przystojnych panów wiec już wszystko wiadomo. Bardzo lubię za to książki grozy, horroru, fiction, Sc-fi itp. Lubię książki, jakie ma w swojej ofercie Wydawnictwo IX między innymi „Zabawki” lub „Genius Loci”, „Ciemna strona księżyca”, „Bilet w tamtą stronę”

Tym razem w moje ręce trafiła książka Wojciecha Gunia „Powrót” Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i od razu powiem a raczej przyznam się, że po mimo przeczytania książki i dwóch razy przesłuchania jej w formie audiobooka miłości od pierwszej strony nie było. Lecz nie piszę, że jest zła czy coś w życiu pięknym, ale to nie dla mnie ta pozycja. Lektura dla osób wymagających, znających się na tym gatunku i będący pasjonatem opowiadań weirdfiction.

Książka a w zasadzie opowiadanie wymaga od czytelnika ciągłego skupienia się na treści.

13 opowiadań, które według mnie powodują uczucie lęku, mroczności przed światem na zewnątrz. Każde z opowiadań powoduje we mnie różne odczucia, jakich nie jestem w stanie opisać, ale to chyba, dlatego że nie znam się na filozofii, której w tej pozycji jest dużo. Oczywiście to moje zdanie, więc mogę się mylić. Każdy, który oczekuję czegoś od literatury tutaj na pewno odnajdzie coś dla siebie.

Ja z c...

× 1 | link |
@m.lesz
2023-12-30
7 /10
Przeczytane 2023
@czerwonakaja
2021-07-18
9 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2021-02-21
9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

Podobno czas leczy rany. Nie wiem, czy czas, czy bezsilność, wymuszająca na nas pogodzenie się z losem.
Ludzkość zawsze uważa, że największe barbarzyństwo już za nią, że lekcja okrucieństwa jest szczepionką przeciwko dalszemu okrucieństwu, ale po chwili ta sama cywilizowana ludzkość, uważająca, że nieodwołalnie odrobiła lekcje, popełnia jeszcze większe okrucieństwo - tylko, że dochodzi do niego innymi ścieżkami.
Dzięki słowom żyjemy w różnych światach. Możesz krzyczeć w rozpaczy, ale słowa przekręcą twój krzyk tak, że inni usłyszą dowcip.
Milczenie wobec bólu jest jedynym aktem woli, jaki nigdy, w żadnych warunkach nie może zostać nam odebrany.
Samotny człowiek umiera w swoim mieszkaniu, a sąsiedzi orientują się dopiero wtedy, gdy ciało zaczyna gnić na tyle mocno, że odór przedostaje się przez drzwi i wentylacje.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl