Kultura popularna i tożsamość młodzieży

Zbyszko Melosik
Książka Kultura popularna i tożsamość młodzieży
Książka Kultura popularna i tożsamość młodzieży
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Po sukcesach książek „Kryzys męskości w kulturze współczesnej” (Impuls 2007) i „Tożsamość ciało i władza w kulturze instant” (Impuls 2010) prezentujemy Czytelnikom kolejną znakomitą pozycję profesora Zbyszko Melosika. Podstawowa teza Autora, znanego socjologa kultury i edukacji, odnosi się do przekonania, że współczesny człowiek żyje jednocześnie w dwóch równorzędnych rzeczywistościach. Pierwsza z nich działa w oparciu o zasadę wolności jednostki w kwestii kreowania własnej biografii i tożsamości oraz niekończących się (pozornie?) swobodnych wyborów, dokonywanych na płaszczyźnie kultury popularnej i konsumpcji, natomiast druga z rzeczywistości działa w sposób odwrotny: jej logika wspiera się na potężnych regulatorach tożsamości i życia społecznego. W tożsamość współczesnego człowieka wpisana jest więc podstawowa sprzeczność: oto, z jednej strony, zorientowana jest na swobodne dryfowanie po różnych sferach (pop)kultury, na przyjemność, afektywność i konsumpcję, jednak z drugiej, w sferze relacji z biurokracjami i instytucjami, jak również w sferze prawnej czy medycznej, obowiązuje ją – pod groźbą różnorodnych formalnych lub społecznych sankcji – maksymalny racjonalizm, zdyscyplinowanie i regulacja. Co ciekawe, podobny dualizm przestał budzić u współczesnych „poczucie schizofrenii”, nauczyli się bowiem „przerzucać zwrotnicę” z jednego bieguna swej tożsamości na drugi – w konsekwencji postmodernistyczne rozproszenie kulturowe splata się z modernistyczną tendencją do biurokratycznej i instytucjonalnej uniformizacji. (…) Uzasadnienie dla swojej tezy Zbyszko Melosik przeprowadza w efektownych, niekiedy wręcz fascynujących narracjach, którym towarzyszy głębokie zakorzenienie w różnorodnych teoriach z zakresu socjologii kultury i studiów kulturowych. Zadziwia lekkość pióra i swoboda, z jaką podróżuje po odmiennych krajach i kulturach, przeprowadzając pogłębione studia przypadków współczesnych fenomenów kulturowych. Nie jest to przy tym książka zbyt optymistyczna, czego wyrazem jest jej znaczący podtytuł: „w niewoli władzy i wolności”, odnoszący się do różnorodnych konfiguracji w zakresie relacji między tożsamością jednostki a rzeczywistością społeczną. (…) W zakończeniu książki Autor podejmuje próbę umieszczenia analiz i interpretacji, zawartych w poszczególnych jej częściach i rozdziałach, w kontekście pedagogicznym. W tej części Zbyszko Melosik prezentuje niespodziewany powrót do przeszłości – do pewnych tradycyjnych propozycji w zakresie wychowania. Wydaje się, jak gdyby świat, który opisał tak znakomicie na kartach swojej książki, nieco go przeraził… Tę książkę trzeba przeczytać!
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7850-475-7, 9788378504757
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS

Autor

Zbyszko Melosik Zbyszko Melosik socjolog, profesor zwyczajny, doktor habilitowany, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, wykładowca na uniwersytetach amerykańsk...

Książki Zbyszko Melosik

Wszystkie książki Zbyszko Melosik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

opinie recenzentów

19.02.2014

Zbyszko Melosik jest znakomitym obserwatorem kultury współczesnej i nie uchyla się od poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, które stawia edukacji dzisiejszy świat. Kultura popularna i tożsamość młodzieży. W niewoli władzy i wolności to wartościowe opracowanie, które wciąga czytelnika i prowokuje do zajęcia stanowiska wobec omawianych kwestii. ... {} Recenzja książki Kultura popularna i tożsamość młodzieży

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Kultura popularna i tożsamość młodzieży”- Zbyszko Melosik

Książka Kryzys męskości w kulturze współczesnej
Kryzys męskości w kulturze ... Zbyszko Melosik
{}10/10
W przeszłości mężczyzna zdawał się stać ?poza kamerą", a wię...
Książka Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant
Tożsamość, ciało i władza w... Zbyszko Melosik
{}8/10
Książka Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant jest pr...
Książka Kultura tożsamość i edukacja
Kultura tożsamość i edukacja Tomasz Szkudlarek, Zbyszko Melosik
Książka ta dotyczy relacji między społeczeństwem i społeczną...
Książka Uniwersytet i społeczeństwo
Uniwersytet i społeczeństwo Zbyszko Melosik
Książka Uniwersytet i społeczeństwo. Dyskursy wolności, wied...
Książka Kultura popularna: konteksty teoretyczne i społeczno-kulturowe
Kultura popularna: kontekst... Zbyszko Melosik, Agnieszka Gromkowska-Melosik
{}8/10
Jeszcze dwie, trzy dekady temu pojęcia ?kultura popularna? i...

Cytaty z książki

O nie! Książka Kultura popularna i tożsamość młodzieży. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}