Kurtyna

Kurtyna
4.73
Ocena 4.73 na 5 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Akcja powieści, wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl ksią...
Akcja powieści, wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl książek o genialnym małym Belgu, który zawsze powtarzał, że nie popiera zbrodni. Herkules Poirot, po raz kolejny wymierzając sprawiedliwość, umiera, pokonany wiekiem i chorobą, ale jak zwykle zwycięski. Mon ami to jego ostat...
Pełny opis
Data wydania: 2005
ISBN: 9788373843424
Wydawnictwo: Dolnośląskie

Recenzje

"KURTYNA" AGATHA CHRISTIE
Dotknięty artretyzmem, stary i schorowany Poirot odpoczywa w wiejskiej posiadłości w Styles w hrabstwie Essex w Anglii. Listownie wzywa do siebie swojego wiernego przyjaciela Hastingsa, który po szybkim przybyciu przekonuje się, że pobyt Poirota w Styles nie wynika tylko z chęci poprawienia zdrow...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Jjolka
@Jjolka 2013-09-25
Przeczytane (2013-08-14)
Hastings na pierwszym planie, Poirot na drugim - tak w "Kurtynie" przebiega ostatnia przygoda słynnego detektywa oraz jego przyjaciela. Przez kilka lat odkładałam przeczytanie "Kurtyny". Nie chciałam oficjalnie żegnać się z twórczością Agathy Christie, bo przecież zostało mi jeszcze kilka innych dzieł autorki. Lecz ostatnio w przypływie gwałtownego głodu na opowieść Christie, sięgnęłam z rozrzewnieniem do lektury. Hastings narratorem - co za niezwykła niespodzianka! Sam Poirot pojawia się dopiero w rozwinięciu powieści. Miejsce ostatniej powieści kończy się tam, gdzie zaczęła się pierwsza, w Styles. W sanatorium ma dojść do morderstwa a Arthur ma być oczami, uszami oraz nogami zreumatyzowanego Herculesa. Zaskakujące i smutne zaskoczenie wyjaśni nam nieżyjący już wielki Hercules Poirot. Nie jest to z pewnością najlepsza książka autorki, ale też nie najgorsza Repose en paix, notre cher Hercules Poirot.
@Loletka.
@Loletka. 2012-04-30
Przeczytane (2012-04-30)
Ciekawa, ale szkoda, że to ostatnia sprawa Poirota. Sprawca tych zbrodni działał nieprawdopodobnie mając wpływ na innych i chociaż nie zabijał dosłownie to jednak był mordercą. Interesujące rozwiązanie tej zagadki, a końcówki bym się nie spodziewała. :)
MA
@madziulla2010 2011-01-19
Przeczytane (2010-08-29)
Super książka naprawdę warto ją przeczytać.... " Bo wtedy opada kurtyna i nic już nie chcesz wiedzieć" podoba mi się ze Agatka zamieszcza w swych dziełach fragmenty z Szekspira dzięki temu jej dzieła są wspanialsze i oryginalne.
BO
@bolekSS 2010-02-16
Przeczytane (2007-07-28)
Cóż... jedna z najsmutniejszych książek Agathy. Dowiemy się wiele ciekawostek dotyczących Poirota i Hastingsa. Jest to bardzo sentymentalna powieść. Radzę zostawić ją sobie na koniec, po przeczytaniu innych kryminałów Agathy.
@Actually
@Actually 2007-09-07
Przeczytane (2007-09-07)
Finał doskonale wieńczy serię o Herculesie Poirot. Napisana w czasie 2. wojny światowej - na wypadek przedwczesnej śmierci autorki -książka zawiera kilka wielkich niespodzianek. Klasa.
@CarrYooT
@CarrYooT 2008-09-27
Przeczytane (2008-09-27)
Spodobała mi się ta książka. Było mi ciężko z myślą, że Herkules Poirot zmarł, ale cóż taki był finisz... W końcu zmarł czyniąc to co było dla niego paskudne, ale w szczytnym celu.
Autorzy
Agatha Christie
Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drug...
Inne książki:
Książka Dwanaście prac Herkulesa
Książka Dziesięciu Murzynków
Książka Gwiazda nad Betlejem
Książka Pięć małych świnek
Książka Śmiertelna klątwa
Współtworzący tą stronę
puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia