Kwartet aleksandryjski: Balthazar

Lawrence Durrell
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kwartet aleksandryjski: Balthazar
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Barwna fabuła, wielkie namiętności i polityczne intrygi w scenerii fascynującej bliskowschodniej Aleksandrii. Balthazar, tytułowy bohater drugiej odsłony Kwartetu aleksandryjskiego, opisuje kulisy wydarzeń znanych z pierwszego tomu, Justyny, korygując niektóre fakty i przeinaczenia w opowieści Irlandczyka Darleya. Dzięki nowemu spojrzeniu skomplikowane relacje uczuciowe i erotyczne, jakie łączą bohaterów podczas ich pobytu w magicznym mieście na styku Wschodu i Zachodu, mieście pięciu ras i kilkunastu wyznań – w Aleksandrii, jawią się w zupełnie nowym świetle. Justyna jest dziwną i namiętną Żydówką, Melissa – tancerką, Nessim – koptyjskim finansistą i mężem Justyny, Darley natomiast jej kochankiem, bezgranicznie zafascynowanym roztaczaną przez nią aurą femme fatale. Hipnotyczna gra miłości, perwersji i zazdrości w zmysłowej scenerii skazanego na zagładę wielokulturowego świata nabiera nowych znaczeń, a każdy z bohaterów pod maską gry pozorów ukazuje kawałek prawdziwej tożsamości. „Durrell był mistrzem w tworzeniu i utrzymywaniu napięcia… Już od pierwszej strony byłem nim zafascynowany”. Wilbur Smith, autor Boga Nilu „Nie może być żadnych wątpliwości co do osiągnięć literackich Durrella”. George Steiner, autor Gramatyki tworzenia KSIĄŻKA ZALICZANA PRZEZ MODERN LIBRARY DO 100 NAJWYBITNIJESZYCH POWIEŚCI XX WIEKU  
Tytuł oryginalny: The Alexandria Quartet. Balthazar
Data wydania: 2019-02-04
ISBN: 978-83-8116-550-1, 9788381165501
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Kwartet aleksandryjski, tom 2
Seria: Nike
Stron: 302
dodana przez: bookkeeper
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lawrence Durrell Lawrence Durrell
Urodzony 27 lutego 1912 roku
Większość życia pisarz świadomie spędził poza Anglią. Wychowanemu w Indiach nie służył brytyjski klimat i sformalizowane społeczeństwo. Do Anglii przybył w wieku 11 lat w celu uzyskania wykształcenia. Nie odpowiadała mu jednak dyscyplina szkolna i m...

Pozostałe książki:

Listy : 1935-1980 Kwartet aleksandryjski. Justyna Prowansja Mountolive Kwartet aleksandryjski. Clea
Wszystkie książki Lawrence Durrell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kwartet aleksandryjski: Balthazar aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-07-08
10 /10
Przeczytane

,, Kiedy dziecko leży już w łóżku, zasiadam tu przy starym, przez morze naznaczonym stole i czekam na zjawę, niechętnie zapalając naftową lampę, póki statek nie przepłynie".

Nostalgia i tęsknota aż piszczy tu w każdym słowie. Te wszystkie wspomnienia autora, które starannie nam opisuje wwiercają się w nasz umysł i sprawiają, że sami zaczynami za czymś tęsknić. Za czymś, lub za kimś, w zależności do tego, czego komu w tym świecie brakuje.
Bardzo bym sobie życzyła, żeby moi przyjaciele pamiętali mnie w sposób tak piękny i prawdziwy, jak autor opisuje tutaj Balthazara. On nie przedstawia nam go tylko z pozytywnych stron, ale i tych, za którymi tęskni, a z których sam Balthazar nie byłby dumny. Powiem wam, że zastanawiam się, czy pan Lawrence nie kochał wszystkich, aczkolwiek tylko tych, którzy w pewien sposób byli związani z Aleksandrią. Nieustannie podkreśla jej piękno i wszystko, co tylko mu się z nią kojarzy.

,, Aleksandria jest miastem wielu sekt, wystarczyłby zupełnie powierzchowny wywiad, aby odkryć, że istnieje mnóstwo innych grup podobnych do tej, którą pouczał Balthazar: Steineryci, wiedza chrześcijańska, adwentyści".

Ta część jest nieco podobna do pierwszej ,,Justyny", tylko spostrzegłam, że nie wszystko się pokrywa z tamtą historią. Tutaj więcej rzeczy mamy wyjaśnionych, przy czym po wnikliwszej opowieści bohatera, poznajemy jej bardziej udoskonaloną wersję. Może nawet bardziej prawdziwą. Mniej mamy scen z erotycznych opisów, jakby ...

| link |
@tsantsara
2019-11-26
10 /10
Przeczytane Literatura angielska Chcę w prezencie

Cytaty z książki

O nie! Książka Kwartet aleksandryjski: Balthazar. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kwartet aleksandryjski. Justyna
Kwartet aleksandryjski. Jus...
Lawrence Durrell
10/10
Kwartet aleksandryjski to legendarne już dzieło Lawrence'a Durrella, na które składają się cztery k...
Mountolive
Mountolive
Lawrence Durrell
8.4/10
Osadzona w magicznej atmosferze Egiptu opowieść o niespodziewanych sojuszach, w której zdrajca i zd...
Kwartet aleksandryjski. Clea
Kwartet aleksandryjski. Clea
Lawrence Durrell
9.5/10
"Nasze życie (...) opiera się na wybranych fikcjach. Nasze widzenie świata uwarunkowane jest przez m...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl