Sebastian, albo wszechwładne namiętności

Lawrence Durrell
Sebastian, albo wszechwładne namiętności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W czwartym tomie "Kwintetu awiniońskiego" śledzimy dalsze losy bohaterów "Constance". Tytułowa postać, Affad, wyrusza do Egiptu, by stanąć przed gnostyckim sądem i ukorzyć się za to, iż sprzeniewierzył się wartościom swej sekty, ulegając ślepej namiętności do Constance. Na miejscu dowiaduje się, że jego los jest już przesądzony, lecz wysłany do niego list z wyrokiem śmierci zaginął - lub trafił w niepowołane ręce. Affad rozpoczyna gorączkowe poszukiwania. Constance, zrozpaczona po utracie kochanka, dotrzymuje jednak danej mu obietnicy i otacza troskliwą opieką jego autystycznego synka. Wbrew rokowaniom medycznym udaje jej się powoli wydrzeć dziecko z hermetycznego świata, w którym się zamknęło po odejściu chorej umysłowo matki. Constance przekonuje ponadto doktora Schwarza, aby powierzył jej leczenie psychopatycznego mordercy, Egipcjanina Mnemidisa. Terapia kończy się jednak fiaskiem, a co gorsza, szaleniec ucieka z zakładu, opętany żądzą zemszczenia się na swej lekarce. Blanford, choć wciąż przykuty do łóżka, odzyskuje pisarską swadę i przymierza się do kolejnej powieści, wdając się w błyskotliwe pojedynki słowne ze swym bohaterem - wiecznym malkontentem Sutcliffe'em. Lord Galen po niefortunnym starcie w dyplomacji, a potem w roli "badacza kultury", ponownie rzuca się w wir interesów. Mieszkańcy Genewy, gdzie toczy się większa część akcji, fetują zwycięstwo w wojnie z faszyzmem, boleśnie świadomi końca pewnej epoki i upadku wszelkich wartości. Spóźnioną ofiarą hitlerowskiego pogromu jest doktor Schwarz, który nie potrafi udźwignąć ciężaru winy z powodu opuszczenia żony, cudem tylko ocalałej z gehenny obozu koncentracyjnego. Na końcu bohaterowie, wszyscy okaleczeni w ten czy inny sposób, z nową nadzieją wyruszają do Prowansji - by szukać ukojenia lub twórczej inspiracji tam, gdzie przed wojną przeżyli swe ostatnie beztroskie lato.
Tytuł oryginalny: Sebastian or Ruling passions
Data wydania: 2003
ISBN: 83-88459-14-7, 8388459147
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Cykl: Kwintet awinioński, tom 4
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 185
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lawrence Durrell Lawrence Durrell
Urodzony 27 lutego 1912 roku
Większość życia pisarz świadomie spędził poza Anglią. Wychowanemu w Indiach nie służył brytyjski klimat i sformalizowane społeczeństwo. Do Anglii przybył w wieku 11 lat w celu uzyskania wykształcenia. Nie odpowiadała mu jednak dyscyplina szkolna i m...

Pozostałe książki:

Listy : 1935-1980 Kwartet aleksandryjski. Justyna Kwartet aleksandryjski: Balthazar Mountolive Kwartet aleksandryjski. Clea
Wszystkie książki Lawrence Durrell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sebastian, albo wszechwładne namiętności nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sebastian, albo wszechwładne namiętności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Monsieur albo Książę Ciemności
Monsieur albo Książę Ciemności
Lawrence Durrell
Mroczna i piękna, kunsztownie opowiedziana historia powikłanych ludzkich związków, rozgrywająca się ...
Livia albo pogrzebanie żywcem
Livia albo pogrzebanie żywcem
Lawrence Durrell
Akcja książki rozgrywa się w roku 1939 na południu Francji, gdzie ostatnie beztroskie wakacje przed ...
Constance, albo praktyki samotności
Constance, albo praktyki sa...
Lawrence Durrell
To dalsze losy bohaterów Livii. Blanford wyrusza z księciem Hassadem do Egiptu, by objąć posadę jego...
Kwinks, albo opowieść rozpruwacza
Kwinks, albo opowieść rozpr...
Lawrence Durrell
W ostatniej odsłonie "Kwintetu awiniońskiego" - literackiego kwinkunksa - postacie znane z poprzedni...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl