Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Linda Polman
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć. Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis ostatniego posiłku podany do wiadomości publicznej. Pod więzieniem ramię w ramię stoją przeciwnicy kary i jej zwolennicy. Ci drudzy, przy akompaniamencie zespołu country, w piknikowej atmosferze popijają piwo i wręczają dzieciom papierowe chorągiewki z hasłami popierającymi karę śmierci. Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia. To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki.
Data wydania: 2018-05-09
ISBN: 978-83-8049-676-7, 9788380496767
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Seria Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 208

Autor

Linda Polman Linda Polman
Urodzona w 1960 roku w Holandii (Amstelveen)
Linda Polman - holenderska dziennikarka, autorka wielu reportaży, tekstów publicystycznych i analiz poświęconych międzynarodowym interwencjom wojskowym oraz pomocy humanitarnej. Pracowała dla holenderskiej telewizji, prasy oraz wielu rozgłośni europ...

Pozostałe książki:

Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej Karawana kryzysu
Wszystkie książki Linda Polman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

25.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bałam się że "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci" będą portretami kobiet, które związały swoje życie z przestępcami czekającymi na wykonanie wyroku. Od razu przyszła mi na myśl rozmowa Justyny Kopińskiej z żoną Mariusza Trynkiewicza którą umieściła w swojej książce "Polska odwraca oczy". Chyba nie tylko u mnie wywołała ona mdłości i ogromny ... {} Recenzja książki Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

@nika.mail@nika.mail {}× 10

Z miłości do więźnia

27.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Świat nie przestaje mnie zaskakiwać. Już dawno temu przekonałam się, że ludzie są zdolni do bardzo różnych zachowań. Wiem też, że praktycznie na wszystkim można zrobić interes. Czy wiecie, drodzy czytelnicy, że są na świecie – ba! w Europie – ludzie, w przeważającej części kobiety, które nawiązują relacje z więźniami oczekującymi na wykonanie kar... {} Recenzja książki Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

@Antoniowka@Antoniowka {}× 6

Kto pociąga za sznurki?

15.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kara śmierci w przestrzeni medialnej wywołuje sporo emocji. Nie da się ukryć, że temat jest dość kontrowersyjny. Zwolennicy i przeciwnicy cały czas prowadzą ożywione dyskusje na temat pozbawienia kogoś życia za ciężkie przewinienia. Nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdy stan ma swoje przepisy na temat legalności przyśpieszonej śmie... {} Recenzja książki Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Laleczki skazańców

5.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie jestem zbyt romantyczna ale nawet na mnie przygnębiające wrażenie robi ślub, podczas którego obecna jest tylko panna młoda i urzędnik bowiem pan młody nie może stawić się na ceremonii, będąc osadzonym w celi śmierci. Laleczki więźniów - bo tak lekceważąco nazywane są kobiety, które - najczęściej najpierw listownie - zawierają znajomości z ... {} Recenzja książki Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Moja opinia o książce

Opinie

@equidad
2020-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Laleczki skazańców" to, wbrew temu co sugeruje tytuł, nie tylko opowieść o kobietach, które związały się z mężczyznami skazanymi w USA na karę śmierci, ale przede wszystkim reportaż o amerykańskim, a w szczególności teksańskim, systemie penitencjarnym. Choć osią opowieści są związki Europejek z Amerykanami przebywającymi w celach śmierci, historie te stanowią jedynie pretekst, punkt zaczepienia dla rozważań o dość dla nas egzotycznym amerykańskim wymiarze sprawiedliwości, amerykańskim więziennictwie i nieustannie polaryzującym zarówno tamtejsze, jak i nasze społeczeństwo, zagadnieniu kary śmierci.

Wychodząc od historii korespondencyjnych znajomości, małżeństw zawartych "za kratami", walki żon, rodzin, fundacji, prawników o uchylenie orzeczenia bądź wstrzymanie egzekucji, autorka przechodzi płynnie do opowieści o samych skazańcach, warunkach panujących w zakładach karnych, ich wieloletnim oczekiwaniu na wykonanie wyroków, a w końcu do ich wykonywania. W tej części jej książka staje się mocnym oskarżeniem amerykańskiego prawa i amerykańskich zasad. Trzeba przy tym pamiętać, że autorka jest Europejką i filtruje rzeczywistość Stanów Zjednoczonych przez pryzmat europejskiej kultury i prawodawstwa, gdzie kara śmierci jest nieludzka i niedopuszczalna. Bardzo mocno uwydatnia się tu różnica mentalności pomiędzy Nowym, a Starym Światem.

Jednocześnie opowiadając historie znajomości i związków swoich bohaterów udaje jej się uniknąć taniego sentymentalizmu. Bo są t...

{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu 2019 Ebooki Posiadam Klub mola książkowego

Hmmm, reportaż o kobietach, które wiążą się ze skazanymi na karę śmierci więźniami.
Od razu wiedziałam o czym będzie - o idiotkach, bo na co komu taki facet? Nie dość, że wiadomo, że żadne z niego niewiniątko, jednak na krzesło elektryczne (na zastrzyk w żyłę) nie wysyłają bez powodu. Ani nie zamieszka z taką, ani pieniędzy nie przyśle, wręcz przeciwnie, przesłania będzie wymagał. Nie przytuli, seksu żadnego, nawet dotyku. Kto by się wplątywał w taką kabałę na własne życzenie? Po 50 stronach czytania zmroziła mnie myśl, że ja je rozumiem, te laleczki skazańców, zwykłe mieszkanki Europy Zachodniej, żony i matki, że mogłabym to być ja.
Nieprzyjemna konstatacja.
Reszta reportażu też pozostawiła mnie w dyskomforcie. Autorka przedstawia nie tylko sam amerykański system wymiaru sprawiedliwości z obecną wciąż karą śmierci W zasadzie nie przeczytałam tu niczego, co gdzieś się do świadomości nie przebijało - że zdarzają się niesłuszne skazania, że praca obrońców z urzędu to farsa, że wykonanie wyroków jest odkładane w czasie latami, co jest formą tortury. Ale nie wiedziałam w jakich warunkach żyją skazani, jak pokrętnie interpretowana jest poczytalność i upośledzenie umysłowe, jak trudno jest wykonać śmiertelny zastrzyk. Niesamowite jest dla mnie przywiązanie Amerykanów do instytucji kary śmierci, rozumienie jej jako zemsty i wywodzenie jej zasadności z Biblii.
Był to dla mnie bardzo ciekawy reportaż, wielowarstwowy i burzący spokój. Polecam!

{}× 1 | link |
@Brzezinkowa
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci. Linda Polman. Jak dla mnie bardzo interesująca o celach śmierci w Stanach Zjednoczonych i ich „laleczkach”. Kobietach, które z wyboru chcą poznać mężczyzn skazanych na karę śmierci. O dziwo są to kobiety najczęściej z Europy. Z czego wynika taka fascynacja? Dlaczego zawierają z nimi małżeństwa? Poza tym z łatwością można wyczytać tutaj o absurdach uśmiercania i ich sposobach. Jak dla mnie super książka, dla tych co lubią literaturę faktu czy reportaże. Najważniejsze są przytoczone fakty i skazańcy, gdzie możemy poznać ich historię oraz czytelniczo być z nimi podczas wykonywania kary. I to jedyna książka, w której opisów nigdy za wiele!

{}× 1 | link |
@sylwi18712
2021-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Stany Zjednoczone chyba nigdy nie przestaną mnie zadziwiać. Reportaż holenderskiej dziennikarki tylko potwierdził to przypuszczenie. Dla Europejczyków kara śmierci to zamierzchłe czasy historii, dla większości Amerykanów (w zależności od tego w jakim Stanie popełniono przestępstwo) najsurowszy wyrok.
Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza są to rozmowy z kobietami,które zdecydowały się korespondować że skazanymi, wspierać ich a nawet walczyć o zamianę wyroku np. na dożywotnie pozbawienie wolności. O dziwo, większość z tych kobiet to mieszkanki naszego kontynentu. Jeżeli miałabym stworzyć ich portret psychologiczny to na ogół nieszczęśliwa,znudzone żony po 40, które znów zapragnęły być dla kogoś kimś najważniejszym w życiu. Wywiady z tymi kobietami przeprowadzone są dość chaotycznie co w pewnym momencie mnie męczyło i nużylo.
Druga część reportażu to jest o wiele ciekawsze. Autorka zarysowała samo zjawisko kary śmierci podając min sposoby uśmiercenia skazanych. Zwróciła rowniez na wiele niedociągnięć środowiska sądowego (szczególnie w Teksasie -bo właśnie o tamtejszym więzieniu jest ta historia). Najbardziej razi mnie fakt przeogromnej mentalnej hipokryzji Amerykanów. Kraj, który krzyczy o wyrównywaniu szans,tolerancji ,równouprawnieniu w praktyce kieruje się uprzedzeniami społecznymi i ekonomicznymi.

{} | link |
@nika.mail
2021-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
PA
2021-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Antoniowka
2021-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Magda_Maruszak
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-03-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Johnson
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 📚2018 Posiadam Amerykańskie klimaty E-Book Opiniotwórcze/Naukowe/Opracowania
MO
2018-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl