Latarnik

Henryk Sienkiewicz
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 244 ocen kanapowiczów
Latarnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 244 ocen kanapowiczów

Opis

Latarnik przedstawia historię Skawińskiego, polskiego emigranta politycznego, który obsługiwał latarnię morską położoną na samotnej wyspie niedaleko Panamy. Latarnik Henryka Sienkiewicza uchodzi za jedną z najlepszych polskich nowel. „Pewnego razu zdarzyło się, że latarnik w Aspinwall, niedaleko Panamy, przepadł bez wieści. Ponieważ stało się to wśród burzy, przypuszczano, że nieszczęśliwy musiał podejść nad sam brzeg skalistej wysepki, na której stoi latarnia, i został spłukany przez bałwan...
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-60313-61-9, 9788360313619
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Aleksandria
Kategorie: Lektury, Dla dzieci
Mamy 18 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

W pustyni i w puszczy Krzyżacy Quo vadis Potop 3 tomy Latarnik Ogniem i mieczem Janko Muzykant Pan Wołodyjowski Sachem Szkice węglem Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Krzyżacy t. 1 Rodzina Połanieckich Krzyżacy t. 2 Potop t.2 Bez dogmatu Bartek Zwycięzca Potop t.1 Ogniem i mieczem t.1 Ogniem i mieczem t.2 Listy z podróży do Ameryki Nowele Potop t.3 Wiry Baśnie i legendy Jamioł Na polu chwały Nowele i opowiadania Orso Ta trzecia. Sachem. Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela Za chlebem Humoreski z teki Worszyłły Stary sługa. Hania. Selim Mirza Trylogia Wspomnienie z Maripozy Baśnie polskie Kwiat paproci i inne baśnie europejskie Niewola tatarska Ogniem i mieczem tom III Ogniem i mieczem tom IV Po prostu miłość Polskie baśnie i legendy Godziny dzieciństwa Hania Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby Latarnik. Bartek Zwycięzca Mezalianse... Mezalianse... Na jasnym brzegu Na marne Nowele wybrane O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Siedmiu z poczuciem humoru Ta trzecia Ach, ci artyści! Baśnie polskie Cerkwie w krainie kościołów Dwie drogi H.K.T. Latarnik oraz Wspomnienie z Maripozy Legiony Listy sienkiewicz tom iii cz. 1/2/3 Listy z Afryki Listy z pustyni i z puszczy Mała trylogia Niesamowite opowieści. Klasyka opowieści grozy cz. 1 Nikt nie jest prorokiem między swymi Nowele t. I Nowele t. II Nowele t. III Opowiadania Orso. Sachem Piwne Mazowsze Przez stepy Pójdźmy za Nim! Quo Vadis Rodzina Połanieckich. Tom 2 Rodzina Połanieckich. Tom I Rodzina Połanieckich. Tom III Róże, Cecylie, Florentyny Selim Mirza Siedem opowiadań o Mickiewiczu Stary sługa Szczęśliwe narzeczone Sąd Ozyrysa Utwory W kręgu trylogii We mgle Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Wybór nowel Wybór nowel i opowiadań Zagłoba swatem Janko muzykant. Latarnik Krzyżacy. Tom I-II Nowele Ogniem i mieczem tom I Ogniem i mieczem tom II Wspomnienie z Maripozy ; Jamioł ; Organista z Ponikły
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Latranik - Henryk Sienkiewicz

30.07.2013

Niezwykle wzruszająca historia o polaku - Skawińskim. Główny bohater jest polakiem i musiał opuścić ojczysty kraj, ponieważ wziął udział w powstaniu. Uczestniczył także w wojnach. Po latach tułaczki postanowił się osiedlić. W życiu zajmował się wieloma rzeczami, które kończyły się niepowodzeniem. Niespodziewanie znalazł posadę latarnika. Skawiński ... Recenzja książki Latarnik

@Ania1986@Ania1986 × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wzbook
@wzbook
2021-02-15
7 /10
Przeczytane

Jest to książka, która uczniowie szkół podstawowych uznają za trudną, lecz jest warto ją przeczytać, ponieważ opisuje ciekawą historię i pozwala bardziej wtajemniczyć się w świat literatury w tamtym czasie. Lubię tę książkę bardziej niż "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ponieważ bardziej podoba mi się główny wątek między bohaterami. To, że jest świetna fabuła i piękne wyjaśnienie.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Anusiekkk
@Anusiekkk
2008-07-23
5 /10
Przeczytane

Aby być przygotowanym na lekcję, wystarczyło przeczytać początek i koniec. Ja akurat całość przeczytałam :) Mnie bardzo zanudziła ta książka. "Książka" - ja czytałam ją na jakiejś stronie internetowej ;) Krótkie i nudne, jak to ktoś już wcześniej podsumował :)

× 1 | link |
@Ayumi_Tsukada
@Ayumi_Tsukada
2009-12-15
5 /10
Przeczytane Posiadam Lektury

O Wielki Jashinie ... Nudna jak flaki z olejem. Po jej przeczytaniu, całkowicie utwierdziłam się w przekonaniu, że jestem tak patriotyczną osobą jak zdechłe sardynki (nie wiem co to za porównanie ...). Ale to w końcu lektura, więc przeczytać trzeba było.

× 1 | link |
@Lloret
@Lloret
2012-06-29
10 /10
Przeczytane

Można mi zarzucić sentyment do Sienkiewicza i brak obiektywizmu, jeśli chodzi o jego twórczość, ale nie mam zielonego pojęcia, jak można się nie zachwycać tym, co wyszło spod jego pióra, a "Latarnik" nie jest w tej kwestii wyjątkiem.

× 1 | link |
@Kiiriana
@Kiiriana
2009-12-16
Przeczytane

Bierzcie to ode mnie! Jedyne co mi się podobało to, że krótkie (całe szczęście), i te mewy. Polecam na długie podróże autem, lub kiedy ktoś cierpi na bezsenność, po co brać jakieś leki skoro można przeczytać Latarnika.

× 1 | link |
@incopatible
@incopatible
2009-04-22
Przeczytane

Mi zdecydowanie się nie podobało, a nowela nie jest wcale zła. Tyle, że ja nie przepadam za opisami przyrody. Wolę raczej więcej dialogów. Nie polecam, ale to tak lektura w szkole więc każdy powinien ją przeczytać.

× 1 | link |
@Manami
@Manami
2009-07-02
Przeczytane

Książka nie przypadła mi do gustu, ale lubię ją za jedno.Lekcja polskiego: 'Kto napisałam Laratnika N?' na to N. 'Nie wiem' 'Na okładce masz' - ktoś się wydziera. 'Adam Mickiewicz' i klasa w śmiech...

× 1 | link |
@narratorka
@narratorka
2011-09-06
8 /10
Przeczytane

Mi się bardzo podobało to opowiadanko. Oczywiście była to lekturka i nikomu z klasy nie spodobała się. Ale ja myślę, ze jest bardzo mądra, piękna i wartościowa. Naprawdę warto po nią sięgnąć. ;)

× 1 | link |
@Kamcio95
@Kamcio95
2010-07-29
Przeczytane

Książka o kimś kto przeżył w życiu prawdziwego pecha, ale nigdy się nie poddał, nie załamał się. Z perspektywy czasu podziwiam głównego bohatera. Faktycznie końcówka trochę łzawa ;)

× 1 | link |
@Kasiulka
@Kasiulka
2012-11-14
10 /10

Pouczająca, wzruszająca - tak można powiedzieć o książce i historii jej głównego bohatera. Warto przeczytać, bo o takich książkach i historiach się nie zapomina.

× 1 | link |
@Black_Vampire
@Black_Vampire
2011-11-03
8 /10
Przeczytane

Chociaż nie trawię twórczości pana Sienkiewicza, tę książkę przeczytałam. Co się dziwić? To tylko 20 stron. Książka bez żadnych rewelacji, ale podobała mi się.

× 1 | link |
@Kaki_94
@Kaki_94
2009-09-27
Przeczytane

Powiem tyle: dobre, bo krótkie.. Wydaje mi się jednak, że gdyby książka miała trochę więcej stron niż ma naprawdę, to miałabym o niej nieco inne zdanie. xD

× 1 | link |
@Wyrysowana_
@Wyrysowana_
2010-02-12
Przeczytane

jedna z lektur, którą przeczytałam. niby nic, a jednak aż tyle. trudno mi orzec, czy się podobał czy nie. to jedno z trudnych pytań.

× 1 | link |
@Talunia
@Talunia
2009-09-11
Przeczytane

Jak myślę o tej książce, nie mogę przywołać w umyśle żadnych wyraźnych refleksji, co chyba może świadczyć o tym, że lektura nijaka.

× 1 | link |
@Salama
@Salama
2009-06-10
3 /10
Przeczytane

Nie lubię twórczości Sienkiewicza i ta książka również nie przypadła mi do gustu. Przeczytałam, bo lektura szkolna niedługa.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

We łkaniu, jakie nim wstrząsało, nie było bólu, ale tylko nagle rozbudzona niezmierna miłość, przy której wszystko jest niczym.
Jestem jak statek, który jeśli nie wejdzie do portu to utonie
Wiatr porywał znowu ten liść, by nim rzucać po lądach i morzach, by się nad nim znęcać do woli.
Był on naprawdę jak okręt, któremu burza łamała maszty, rwała liny, żagle, którym rzucała od chmur na dno morza, w który biła fala, piła pianą- a który jednak zawinął do portu.
Największym ludzkim szczęściem jest - tylko nie tułać się.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl