Legiony polskie 1914-1918

Andrzej Chwalba
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Legiony polskie 1914-1918
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Andrzej Chwalba proponuje książkę, jakiej przez dekady brakowało na polskim rynku: napisaną żywym językiem popularną syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. Kiedy 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego opuściła budynki przy krakowskich Oleandrach i wyruszyła w kierunku granicy z Rosją, rozpoczęła tym samym symbolicznie nowy etap w historii Polski. Jednak już w Kielcach legionistów witały nie owacje i kwiaty, lecz zamknięte okiennice i wrogie spojrzenia. Zarówno sama formacja, jak i osoba dowódcy budziła przez lata tyle głosów krytyki i sprzeciwu ze strony zwolenników odmiennej drogi do niepodległości, co i głosów pochwały, wdzięczności i bezgranicznego uwielbienia. A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? W swej najnowszej książce Andrzej Chwalba stawia te i inne, nowe pytania na temat Legionów i stara się na nie odpowiedzieć. Jednym tchem przeczytamy więc o militarnych dziejach Legionów Polskich, o broni i wyposażeniu, a także o zażartych sporach między brygadami, o posłudze medycznej i duchowej, wreszcie o tym, jaki wpływ miał legionowy etos na popularyzację sportu, literatury i sztuki wśród Polaków.
Data wydania: 2018-01-31
ISBN: 978-83-08-06452-8, 9788308064528
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 376

Autor

Andrzej Chwalba Andrzej Chwalba
Urodzony 11 grudnia 1949 roku w Polsce (Częstochowa)
Andrzej Chwalba – historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych,kierownik Zakładu Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego,wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, autor ponad 20 książek, w tym kilku obcojęzycznych, m.in. Hi...

Pozostałe książki:

Historia Polski 1795-1918 1919. Pierwszy rok wolności Zwrotnice dziejów Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii Samobójstwo Europy
Wszystkie książki Andrzej Chwalba

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Legiony polskie 1914-1918? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2021-11-01
8 /10
Przeczytane 02. I Wojna Światowa i okres międzywo

Drogi czytelniku! Jeśli interesuje Cię szlak bojowy Legionów i ich udział w bitwach i potyczkach - TO NIE JEST książka dla Ciebie. Za to dowiesz się o ich genezie, przepychankach politycznych i personalnych towarzyszących temu procesowi. Przeczytasz również o trudach życia codziennego legionistów, ich broni i wyposażeniu, tematyce żywienia, ubioru, rozrywkach, religijności oraz finansowaniu i służbie zdrowia. Znacząca część traktuje o tarciach wewnętrznych pomiędzy różnymi stronnictwami istniejącymi na łonie Legionów. Wszystko to podane przez profesora Chwalbę w bardzo przystępny sposób nie wymagający od czytelnika nadzwyczajnej wiedzy z historii tamtego okresu - można brać się za jej czytanie z marszu, bez wcześniejszego przygotowania.

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Legiony polskie 1914-1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl