Lekarz ci tego nie powie

Max Skittle
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Lekarz ci tego nie powie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego musimy tak długo czekać na wizytę u lekarza, a kiedy do niej dojdzie, to trwa ona zazwyczaj nie więcej niż 10 minut? Dlaczego lekarze tak często się spóźniają? Kto najczęściej odwiedza przychodnie? I co właściwie lekarze w głębi duszy myślą o swoich pacjentach?

Autor szczerze (i dowcipnie) opowiada o wszystkim, o czym lekarze nam na co dzień nie mówią – od rozlanych butelek moczu, pacjentów, którzy powinni być hospitalizowani od paru miesięcy, egzystencjalnych kryzysów po niewyjaśnione ozdrowienia. Z dystansem opisuje codzienne i niecodzienne sytuacje ze swojej praktyki zawodowej. Wyjaśnia, dlaczego może spędzić z pacjentem jedyne dziesięć minut, co sądzi o systemie opieki zdrowotnej, tłumaczy, dlaczego czasami się spóźnia oraz dlaczego nigdy nie należy prosić lekarza o receptę na paracetamol.

Myślałeś, że wiesz jak wygląda praca lekarza medycyny rodzinnej? Ta książka pokaże Ci, w jak dużym byłeś błędzie.

Tytuł oryginalny: The Secret Gp. What really goes on inside your doctor's surgery
Data wydania: 2021-01-13
ISBN: 978-83-287-1465-6, 9788328714656
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 384
dodana przez: mewaczyta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mamy opóźnienie.

{} WYBÓR REDAKCJI
29.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Max Skittle pracuje w przychodni jako lekarz pierwszego kontaktu. W związku z tym styka się z pacjentami z różnorodnymi dolegliwościami. Przypadłości, z którymi przychodzą do niego, są oczywiście różnorakiego kalibru. To zarówno nagłe przypadki wymagające natychmiastowej reakcji, ale także takie, które wymagają jedynie pocieszenia i wysłuchania. A... {} Recenzja książki Lekarz ci tego nie powie

@agulkag@agulkag {}× 13

"Lekarz ci tego nie powie"

26.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bardzo nie lubię chodzić do lekarza, chyba większość z nas tak mam. Czasami jednak nie mamy wyjścia. Jak przebiegają takie wizyty, wiemy dokładnie. Wszystko jest ok, jeżeli lubimy naszego lekarza pierwszego kontaktu, a z tym akurat różnie bywa. Nie każdy też ma możliwość przepisania się do innego. „Myślałeś, że wiesz, jak wygląda praca lekarza... {} Recenzja książki Lekarz ci tego nie powie

Szaman lepszy od lekarza?

4.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zastanawiam się od tym od jakiegoś czasu. I chyba coraz więcej przemawia za szamanem. Teleporada na guza miednicy. Pięć minut u ortopedy, które kosztuje 250 zł. Endokrynolog niezadowolona, że przeszkadzasz jej w picu kawy. I najlepszy – żelboy z opieki nocnej, który jest zły, bo musiał wstać. Zdecydowanie nie pałam sympatią do lekarzy, ale z... {} Recenzja książki Lekarz ci tego nie powie

@Zaneta@Zaneta {}× 5

True story

3.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie od dziś wiadomo, że wszystko co medyczne czytam w ciemno. Czy zatem mogłabym odmówić sobie konsumpcji w postaci anegdot zza drzwi gabinetu lekarza rodzinnego? Ależ skąd! Z doświadczenia wiem, że te potrafią być zarówno pouczające, niosące pewne wartości edukacyjne, jak i zwyczajnie zabawne, bo życie lekarza rodzinnego i przypadki, z jakimi ma... {} Recenzja książki Lekarz ci tego nie powie

Moja opinia o książce

Opinie

@syl_wia_88
2021-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Dzięki uprzejmości @wydawnictwomuza miałam okazję przeczytać książkę "Lekarz Ci tego nie powie" i cóż... Bardzo mi się ta pozycja podobała.
.
Główny bohater Max jest lekarzem rodzinnym w Wielkiej Brytanii, a także jest narratorem tej książki. W postaci dziennika przestawia pracę lekarza zarówno w placówce publicznej, jak i prywatnej. Opowiada historie swoich pacjentów, jak i klientów... Tak tak, pacjent jest w placówce publicznej, a klient z prywatnej. Porusza temat 10-minutowej konsultacji lekarskiej, dlaczego tak jest, a nie inaczej...
Max opowiada jak to się stało, że został lekarzem, jak zmieniła go praca lekarza, jak ma się praca lekarza do życia rodzinnego.
.
Humor głównego bohatera sprawił, że tą książkę naprawdę bardzo dobrze się czytało i szybko. Polubiłam Maxa, bo udowodnił, że lekarz to przede wszystkim człowiek, który ma prawo mieć zły dzień, ma prawo pomagać, mimo iż pacjent sobie tego nie życzy.
❗"Wszyscy lekarze chcą naprawiać ludzi".
Jak myślicie, czy taka jest prawda?
❗"Lęk jest okrutny. W dużej mierze dlatego że ci, którzy go nie odczuwają, nie potrafią go dostrzec. A kiedy ludzie czegoś nie widzą, trudno im to nie tylko zrozumieć, lecz także, co ma znaczenie zasadnicze, wykrzesać z siebie współczucie. I dlatego cierpiący cierpią jeszcze bardziej. Odizolowani. Niezrozumiani. Nieaprobujący samych siebie "
.
Podsumowując książka warta przeczytania. Pozwoli zrozumieć pracę lekarza od środka. Polecam Wam tą pozycję ♥️...

{}× 3 | link |
@esclavo
2021-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Czy zawód lekarza musi kojarzyć się z patosem i powagą? Może, ale przecież wśrod medyków na pewno nie brakuje osób z poczuciem humoru. Dobrym przykładem takiej osoby może być autor książki "Lekarz ci tego nie powie" i jego lekarskie perypetie.

Książka jest bardziej dziennikiem, gdzie przez rok możemy towarzyszyć autorowi w codziennej pracy. Nie jest to zapis suchych faktów czy nieciekawych danych, a realna opowieść, gdzie momenty smutku przeplatają się z chwilami radości. Autor uwielbia dygresje (tak jak ja), więc książka jest pełna zabawnch anegdot i historyjek. Chociaż całość utrzymana jest w żartobliwym tonie, to nie brak w niej wydarzeń, które skłaniają do refleksji.

Nie znam dobrze angielskiego systemu opieki zdrowotnej i nie wiem jak bardzo różni się od naszej, ale na pewno kolejki, wycyrklowane normy i czasy są elementem wspólnym. Cała ta moja niewiedza nie przeszkadzała mi w czerpaniu przyjemności z czytania. Książkę wręcz się pochłania - czyta się szybko, a autor opowiada barwnie i plastycznie. To taka słodko-gorzka pozycja, która przypadnie do gustu każdemu. No chyba, że nie bawią Cię medyczne żarty. Mnie się bardzo podobała i gorąco Wam ją polecam.

{}× 2 | link |
@etiudyliterackie
2021-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Miałam kiedyś pomysł, a może by tak pójść na medycynę? Na szczęście szybko zdałam sobie sprawę, że to kierunek kompletnie nie dla mnie, ale do tej pory ciekawią mnie te tematy (zwłaszcza medycyna sądowa, patomorfologia 😉) i podziwiam osoby, które wybrały taką ścieżkę zawodową.

Książka „Lekarz Ci tego nie powie” to dziennik brytyjskiego lekarza rodzinnego, który przybliża nam swoją pracę i ukazuje ją od tej drugiej strony. Czy to nie fascynuje?
Pierwsza moja myśl, pewnie, że tak! Miałam nadzieję, że poznam od środka specyfikę tego zawodu…
Niestety trochę się rozczarowałam. Oczekiwałam konkretnych przykładów, smaczków, sposobu ich rozwiązania, dialogu z pacjentem, owszem można to znaleźć w tej pozycji, ale w moim odczuciu było tego zdecydowania za mało. Odniosłam wrażenie, że doktor Max dość pobieżnie nam o tym opowiedział, a może nie mógł aż tak bardzo się w to zagłębiać, przecież istnieje tajemnica lekarska 😉
Rozumiem, że autor chciał nam pokazać swoje życie w pełnej krasie, zarówno zawodowe, jak i prywatne, ale tej prywatny było za dużo (pojawienie się na świecie dziecka jest bardzo istotnym wydarzeniem, zmieniającym całe życie, ale nie oczekiwałam, aż tak wielu wzianek o małym Williamie). Co prawda dzięki takim wpisom można było dostrzec, że lekarz jest po prostu normalnym obywatelem, posiadającym swoje bolączki, utrapienia, problemy.

Książka oprócz notatek niemalże z każdego dnia zawiera również pewne retrospekcje: „jak zostałem lekarzem ...

{}× 1 | link |
@bookostrada
2021-03-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

"Myślałeś, że wiesz, jak wygląda praca lekarza medycyny rodzinnej? Ta książka pokaże Ci, w jaki dużym jesteś błędzie"
Sięgając po książkę "Lekarz Ci tego nie powie" zastanawiałam się, co kryje lektura o tak wymownym tytule. Książki o służbie zdrowia zagranicznej oraz polskiej, nie są mi obce, ponieważ w mojej biblioteczce gości ta tematyka bardzo często. ;) A więc jak się przedstawia książka Masa Skittle na tle innych?
Często takie książki, są pisane w formie pamiętnika i autor również postawił na tę formę, która w tym gatunku najbardziej mi odpowiada. Czytając czyjś pamiętnik, odnoszę wrażenie, że wkradam się po cichu, do czyjegoś życia i razem z nim go przeżywam.
Autor bardzo ciekawie opisuje przypadki pacjentów, robi to w sposób zabawny, czasem chaotyczny, odnosiłam również wrażenie, że momentami jest po prostu arogancki i opryskliwy, jednak nie można zarzucić mu tego, że nie miał powołania do wykonywania swojego zawodu i niesienia pomocy innym.
W swojej książce pokazuje nam emocje, jakie towarzyszą przy wyzdrowieniu pacjenta, ale niestety zdarzają się również momenty gdy pacjent odchodzi, bo cud się nie zdarzył, a medycyna zawiodła.
Bardzo mi się podobały momenty z życia rodzinnego naszego lekarza. To uzmysłowiło mi, że lekarz to nie robot, a normalny człowiek jak my.
Gdy idziesz do lekarza myślisz o tym jak to wygląda z jego strony, z jakimi problemami musi mierzyć się codziennie? Zazwyczaj się nad tym nie zastanawiamy i nie ma w tym nic złeg...

{} | link |
@important.books
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

„Masz mnóstwo wolnego, a narzekasz. Dobrze zarabiasz, po co walczysz o podwyżkę? Ciągle siedzisz za biurkiem, nie znasz prawdziwej pracy i nie wiesz, co to zmęczenie, zmień zawód jak ci się nie podoba”.

Brzmi znajomo?

𝐊𝐚ż𝐝𝐲 𝐦𝐚 𝐥𝐞𝐩𝐢𝐞𝐣 𝐧𝐢ż 𝐣𝐚. Skąd wiesz? Bo porównujesz pracę fizyczną i psychiczną? Jak? Wziąłeś też pod uwagę lata poświęcone na naukę? Wyrzeczenia?

Łatwo jest krytykować kogoś, kto upomina się o swoje, mając w głowie tylko swoje własne, wyidealizowane wyobrażenie o zawodzie.

Takie książki są potrzebne. Skąd mamy czerpać wiedzę „od środka” o tym, jak wygląda praca lekarza, policjanta, nauczyciela jak nie od nich samych?

Lubię czytać zwierzenia reprezentanta danej grupy zawodowej. Dopiero wtedy widzę, że to, co wszystkim wydaje się takie łatwe, tak naprawdę sporo kosztuje.

„Lekarz ci tego nie powie”: o tym, dlaczego akurat to, dlaczego czasem jest dość, dlaczego czuć spełnienie. Pacjenci i ich problemy, które szybko stają się problemami lekarza.

{} | link |
@_books_and_dog_
2021-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane 2021

Lekarz Max Skittle w formie pamiętnika opowiada jak wygląda praktyka lekarza rodzinnego. Męczyłam się bardzo z tą książką, ale skoro zaczęłam to chciałam skończyć. Zdecydowanie nie moja bajka, ale zapewne nie jednego zainteresuje.

{} | link |
@withwords_alexx
2021-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
@agulkag
2021-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2021-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@lukrecja84
2021-02-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020 LUTY
@_sapphiresoul
2021-02-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2021-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Lekarz ci tego nie powie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl