Listy do Danuty Pawłowskiej

Edward Stachura
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Listy do Danuty Pawłowskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Do rąk czytelnika trafia książka szczególna. Zbudowana jest z dwu osobnych, wzajemnie się uzupełniających części. Edytorom od ponad dwudziestu lat ogłaszającym listy Edwarda Stachury, jak dotąd nie udało się zbudować dwugłosu. Pisarz pod koniec życia spalił listy kierowane do siebie (prócz tych, które pisał sam).
W przypadku poniższych listów pojawiła się możliwość częściowego zrekonstruowania korespondencyjnego dialogu. Adresatka listów wprowadza czytelnika w przestrzeń relacji pomiędzy korespondentami. Jednocześnie podejmuje starania odtworzenia brakującego elementu - listów do Stachury. Rekonstrukcję korespondencyjnego dialogu wspomaga wstęp adresatki, który opisuje historię znajomości. Istotnym elementem całości są komentarze, które zostały zbudowane, przede wszystkim, w oparciu o wspomnienia adresatki. Wszystko to sprawia, iż Danuta Pawłowska-Skibińska jest współautorką niniejszego tomu.
Prezentowany zbiór jest, jak dotąd, największym znanym pakietem listów Stachury do jednej osoby, ale też jest największym znanym pakietem rękopisów listów pisarza. Pomiędzy pierwszym listem, który został posłany 2 stycznia 1976 roku, a ostatnim z 18 września 1978 roku rozpościerają się 32 miesiące.
W tym czasie Stachura wysłał 192 listy.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-06-03097-6, 9788306030976
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Stron: 460

Autor

Edward Stachura Edward Stachura
Urodzony 18 sierpnia 1937 roku we Francji (Charvieu-Chavagneux)
Edward Stachura polski poeta, pisarz, pieśniarz, wędrowiec uważany za poetę przeklętego. Urodził się 18 sierpnia 1937 w polskiej rodzinie emigrantów prawdopodobnie w Charvieu we wschodniej Francji. Rodzina wróciła do Polski po wojnie w 1948. Dziecińs...

Pozostałe książki:

Siekierezada Cała jaskrawość Się Fabula rasa Opowiadania Wiersze Wszystko jest poezja. Opowieść - rzeka. Piosenki Po schodach wierszy. Antologia Powieści Wiersze, poematy, piosenki, przekłady Dziennik Listy do pisarzy Postscriptum Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Wiersze pozostałe Życie to nie teatr : (wiersze i piosenki) Cała jaskrawość i inne utwory Cudne manowce Fabula rasa Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1 Liryki najpiękniejsze Listy do Danuty Pawłowskiej Missa pagana Moje wielkie świętowanie. Opowiadania rozproszone Muzyka płynąca z wierszy Piosenki Taki wieczór choć rano Utwory wybrane Biała lokomotywa Miłość jest wszystko Piosenki, wiersze, poematy Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / ("Wokół książek" wydanie specjalne) jesień 2020 Po ogrodzie niech hula szarańcza Słysz wołanie Wskrzeszanie pamięci. Antologia poetów lubelskich
Wszystkie książki Edward Stachura

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Listy do Danuty Pawłowskiej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@finkaa
2011-01-08
10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka nie tylko dla miłośników Stachury, ale także dla wszystkich, którzy chcieliby poznać go 'od kuchni'. Jak Stachura pracował, gdzie spał, co gotował, kogo poznał w danym dniu. Listy pisane na serwetkach, kartkach w kratke, gładkich i w linie, na pocztówkach, w domu, w restauracji, w Polsce i za granicą. Wszyskto okraszone piękną, lecz w rezultacie nieszczęśliwą miłością do sporo od siebie młodszej studentki.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Listy do Danuty Pawłowskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat