Londyn podziemny

Peter Ackroyd
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Londyn podziemny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Peter Ackroyd powraca do Londynu, tym razem w fascynującej podroży po podziemnym świecie, gdzie fikcja łączy się z rzeczywistością, pełnym szczurów, węgorzy, potworów i duchów. Książka odkrywa przed czytelnikiem zupełnie nowy Londyn, pradawnych źródeł, strumieni, rzymskich amfiteatrów i kryjówek gangów. Autor jest zainteresowany nie tylko ukrytymi śladami londyńskiej przeszłości, ale również tym, co te ślady - a także sama idea podziemia - znaczą dla kultury. W jego ujęciu podziemny świat Londynu to replika miasta. Londyn podziemny to jednak nie tylko historia ruin i pozostałości minionych wieków, ale również miejsca pełnego tajemnic, żyjącego pod stopami współczesnych mieszkańców. To podróż po sercu stolicy Anglii. W końcu Londyn zbudowany jest na ciemności…
Data wydania: 2015-02-16
ISBN: 978-83-7785-310-8, 9788377853108
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 216

Autor

Peter Ackroyd Peter Ackroyd
Urodzony 5 października 1949 roku w Wielkiej Brytanii ( East Acton, Londyn)
Brytyjski pisarz, biograf i krytyk literacki. Jest autorem kilku powieści oraz bestsellerowych biografii. Dużą rolę w jego twórczości zajmuje rodzinne miasto Londyn. Ukończył Kolegium Clare na Uniwersytecie w Cambridge, studiował też na Uniwersyteci...

Pozostałe książki:

Przypadek Victora Frankesteina Londyn. Biografia Golem z Limehouse Hawksmoor
Wszystkie książki Peter Ackroyd

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Londyn podziemny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-14
7 /10
Przeczytane 21-EU-Anglia w 80 książek dookola swiata

Peter Ackroyd - mistrz pióra i opowiadania o miastach - tym razem schodzi do podziemi. Książkę dostałam od siostry jakiś czas temu i czekała w kolejce, gdyż podziemia jako takie, są mniej interesujące. Okazuje się, że się myliłam.

W odróżnieniu od genialnej Biografii Londynu, gdzie Ackroyd pokazuje naziemny Londyn, z jego historią i wierzeniami, tutaj skupia się na tym co niewidoczne. I chociaż mieszkałam w Londynie i znam go troszkę lepiej niż inne miasta, nadal mam kłopot z umiejscowieniem poszczególnych miejsc. Nawet gdybym czytała tą książkę z mapą Londynu, byłoby tak samo. Ackroyd bowiem skupia się na opowieści. Opowieści o przeszłości, rzece i kanałach. Opowieści o teraźniejszości. Opowieści o metrze i kolei podziemnej. Opowieści o tym, co kompletnie niewidoczne.

Z wyjątkiem niektórych momentów książka mogłaby dotyczyć każdego miasta. Kazdego miasta z lochami i podziemiami. Lęk zabobonny przed tym co nieznane jest w nas zakorzeniony od zawsze. I ten lęk pokazuje Ackroyd. Wybrał Londyn - jako miasto z największą liczbą kanałów, podziemi i tuneli. Gdyby wybrał Kraków - tym samym plastycznym językiem opowiadałby o hotelu Forum, wybudowanym na bagnach. 

Książkę wzbogacają historyczne ilustracje i historie z życia wzięte. Oraz - co dla mnie jest wyjątkowo cenne - bogata bibliografia i odniesienia się do literatury - widać że Ackroyd to profesjonalista w każdym calu.

Polecam również serial BBC, gdzie Peter Ackroyd oprowadza po Londynie...

| link |
@nemo
2021-09-03
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Londyn podziemny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl