Londyn. Biografia

Peter Ackroyd
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Londyn. Biografia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Oto dwa tysiące lat historii Londynu.
Folklor i egzekucje władców, kronika słynnych przestępców i opis życia zwykłych obywateli. Blackfriars i Charing Cross, Paddington i Bedlam, Westminster Abbey i St Martin - znajdziemy w tej książce każdy zaułek i każdą wspaniałość tego niezwykłego miasta. Cockney i włóczęgów. Imigrantów i punków. Wielkie zarazy, pożary i naloty podczas II wojny światowej. Londyn o każdej porze dnia i nocy, w każdą pogodę. Do tego wspaniale dobrane anegdoty, cytaty z literatury, celne komentarze mieszkańców i odwiedzających miasto na przestrzeni epok. Peter Ackroyd dokonał rzeczy prawie niemożliwej - dzięki wirtuozerii jego pióra niemal namacalnie obcujemy z "duszą" tego miasta, na kartach tej książki Londyn zwyczajnie ożywa.
Data wydania: 2011-09-27
ISBN: 978-83-7506-685-2, 9788375066852
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 796

Autor

Peter Ackroyd Peter Ackroyd
Urodzony 5 października 1949 roku w Wielkiej Brytanii ( East Acton, Londyn)
Brytyjski pisarz, biograf i krytyk literacki. Jest autorem kilku powieści oraz bestsellerowych biografii. Dużą rolę w jego twórczości zajmuje rodzinne miasto Londyn. Ukończył Kolegium Clare na Uniwersytecie w Cambridge, studiował też na Uniwersyteci...

Pozostałe książki:

Przypadek Victora Frankesteina Londyn podziemny Golem z Limehouse Hawksmoor
Wszystkie książki Peter Ackroyd

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Londyn żyje!

25.06.2019

Kilka lat temu zauroczyłam się Londynem, podróżując do niego po raz pierwszy. Po powrocie sięgnęłam po "biografię" Londynu P. Ackroyda i na dobre rozkochałam się w tym mieście! Za to właśnie cenię tę książkę (skądinąd niezłą “cegłę” ;)) – dała mi możliwość nawiązania niemal osobistej relacji z miastem, co wcześniej było dla mnie nie do pomyślenia.... Recenzja książki Londyn. Biografia

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-14
10 /10
21-EU-Anglia

Są tacy autorzy, którzy piszą "biblie dla miłośników danego regionu". Rzadko zajmują się innym tematem, ale w tym, w którym się poruszają, są zdecydowanie najlepsi. Taką autorką jest Joanna Lamparska z jej biblią dolnośląskofila. I takim autorem jest Peter Ackroyd. Czy to w podziemiach i korytarzach, czy w "chaosie pasaży i uliczek" autor czuje się jak ryba w wodzie. Nic dziwnego. Jest Londyńczykiem z krwi i kości. Miłośnikiem i znawcą. Wybitnym znawcą i wielkim miłośnikiem. I pomimo tego (a może właśnie dlatego) pisze w pierwszych zdaniach biografii Londynu:
 "Nie sposób ogarnąć go w całości, można go przeżyć tylko jako chaos uliczek i pasaży, dziedzińców i bulwarów, w którym może się zgubić nawet najbardziej obeznany mieszkaniec."

 Po tych słowach wiadomo, że Londynu się nie ogarnie. Ani w tydzień, ani w rok, ani przez całe życie". Nie zmienia to faktu, że warto go przeżywać. A przeżywanie z Acroydem i "Biografią Londynu" jest nad wyraz ciekawe.
 Chciałam uspokoić wszystkich, którzy nie mieszkają w Londynie i nie znają tego miasta i w związku z tym mają niejaki kłopot z umiejscowieniem miejsc opisywanych w książce - ci mieszkający tamże i deklarujący znajomość topograficzną miasta, mają ten sam kłopot. Bo Londynu nie da się ogarnąć. Ale przezywanie go sprawia niewysłowioną przyjemność.

Książkę przeczytałam w czasie, kiedy mieszkałam w Londynie. Codzienna podróż metrem (zajmująca godzinę w jedną stronę) z 1,5 kg książk...

| link |
@lordofthedreams9
2022-04-16
5 /10
Przeczytane 📚 posiadam 📜 historia

Ackroyd przedstawia Londyn jako miasto pełne brudu, smrodu, hałasu, przestępczości i biedy. Zupełnie nie udało mu się uchwycić magii i atmosfery tego miasta.
Książka opiera się na cytatach dotyczących Londynu i życia w nim poprzeplatanych pseudo poetyckimi i pseudo filozoficznymi wtrętami autora, w których naciąga on logikę do własnych potrzeb.

| link |
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony X: Albion A: W języku language
MA
2019-06-25
9 /10
Przeczytane
@Draven87
2013-01-13
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Współcześni teoretycy sugerują, że linearny czas jest tworem ludzkiej wyobraźni. Londyn już dawno wyciągnął taki wniosek.”
#
“Nie sposób ogarnąć go w całości, można go przeżyć tylko jako chaos uliczek i pasaży, dziedzińców i bulwarów, w którym może się zgubić nawet najbardziej obeznany mieszkaniec.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl