Ludzie bezdomni

Stefan Żeromski
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 224 ocen kanapowiczów
Ludzie bezdomni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 224 ocen kanapowiczów

Opis

Kim jest doktor Tomasz Judym? Romantycznym bohaterem z dyplomem lekarskim czy sentymentalnym cierpiętnikiem nikomu niepotrzebnej sprawy? Jakie refleksje budzi jego dramatyczny wybór pomiędzy miłością a powinnością? Czy rzeczywiście są to rzeczy nie do pogodzenia? Ludzie bezdomni - jedna z najważniejszych polskich powieści przełomu wieków, jak cała twórczość Żeromskiego, przez wiele lat była źle interpretowana, na siłę ideologizowana.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-89136-55-8, 9788389136558
Wydawnictwo: AKANT
Stron: 352
Mamy 43 inne wydania tej książki

Autor

Stefan Żeromski Stefan Żeromski
Urodzony 14 października 1864 roku w Polsce (Strawczyn)
Stefan Żeromski - polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany "sumieniem polskiej literatury". Posługiwał się pseudonimami Maurycy Zych, Józef Katerla i Stefan Iksmoreż. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Wychował się w Cie...

Pozostałe książki:

Przedwiośnie Syzyfowe prace Ludzie bezdomni Wierna rzeka Siłaczka Rozdziobią nas kruki, wrony Opowiadania Rozdziobią nas kruki, wrony ; Zmierzch ; Echa leśne Dzieje grzechu Popioły Siłaczka. Doktor Piotr Uroda życia Przedwiośnie żywych trupów Echa leśne Godziny dzieciństwa Mezalianse... Mezalianse... Pisma zebrane. Tom 23 Róża Cokolwiek się zdarzy Doktor Piotr, Siłaczka i inne opowiadania. Wierna rzeka Opowiadania i nowele Popioły 1 Popioły 2 Popioły 3 Popioły. Tom 1 Popioły. Tom 2 Róże, Cecylie, Florentyny Siłaczka. Nagi bruk Uciekła mi przepióreczka Wiatr od morza Wybór opowiadań Zamieć Ach, gdybym dożył tej pociechy... Aryman mści się Charitas Cienie Do swego boga Dziedzictwo kresów. Nasze wspólne dziedzictwo? Dzienniki Francja Joseph Conrad - autor rodak Ludzie bezdomni fragmenty Lektury dla zapracowanych Międzymorze Nawracanie Judasza O Adamie Żeromskim wspomnienie O żołnierzu tułaczu Oko za oko Opowiadania unickie Organizacya inteligencyi zawodowej Pisma konstancińskie Pisma zebrane. Tom 12. Dzieje grzechu. Tom 1 Pisma zebrane. Tom 13. Dzieje grzechu. Tom 2 Pisma zebrane. Tom 16. Walka z Szatanem. Tom 1. Nawracanie Judasza Pisma zebrane. Tom 21. Sułkowski. "Ponad śnieg bielszym się stanę" Pisma zebrane. Tom 22. Biała rękawiczka. Turoń Pisma zebrane. Tom 24. Pisma raperswilskie i wspomnienia Pisma zebrane. Tom 25. Publicystyka 1889-1919 Pisma zebrane. Tom 26. Publicystyka 1920-1925 Pisma zebrane. Tom 27. Dzienniki 1882-1883 Pisma zebrane. Tom 3. Duma o hetmanie i inne utwory epickie Pisma zebrane. Tom 34. Listy 1884-1892 Pisma zebrane. Tom 35. Listy 1893-1896 Pisma zebrane. Tom 36. Listy 1897-1904 Pisma zebrane. Tom 37. Listy 1905-1912 Pisma zebrane. Tom 38. Listy 1913-1918 Pisma zebrane. Tom 39. Listy 1919-1925 Pisma zebrane. Tom 4. Sen o szpadzie. Pomyłki i inne utwory epickie Pisma zebrane. Tom 5. Wisła. Wiatr od morza. Międzymorze Początek epopei Początek świata pracy Ponad śnieg bielszym się stanę Projekt Akademii Literatury Polskiej Promień Snobizm i postęp oraz inne utwory publicystyczne Stefan Żeromski wobec Niepodległości oraz Na probostwie w Wyszkowie Utwory Wilga Wisła Wspomnienia Wszystko i nic
Wszystkie książki Stefan Żeromski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Ludzie bezdomni" a może lepiej "Przeżycia Tomasza Judyma"?

13.01.2020

Wstęp Drugi utwór Stefana Żeromskiego, który miałam okazję przeczytać. Powieść powstawała w latach 1898-1899, wydana została z datą 1900 roku. W licznych opracowaniach możemy znaleźć informacje, że wydanie Ludzi bezdomnych było wielkim wydarzeniem, ponieważ Żeromski podejmuje w niej społeczno-polityczne problemy ludzi, życia w różnych środowis... Recenzja książki Ludzie bezdomni

@Possi@Possi × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Aiwlys
@Aiwlys
2011-11-29
5 /10
Przeczytane Na półce Lektury

Za co lubię tę książkę? Za prawdę. Akurat Żeromski ma to do siebie, że ukazuje wady społeczeństwa, niczego nie upiększa, niczego nie przemilcza. Tym, którzy dopiero zaczynają czytać radzę, aby się nie zniechęcali zaraz po tym, jak dotrą do pamiętnika panny Joasi. Od drugiego tomu mamy w miarę wartką akcję. Dopiero na końcu czułam taką "hamówę", jakby autor nie wiedział do końca jak skończyć.

× 2 | link |
@LadyEssex
@LadyEssex
2009-09-24
10 /10
Przeczytane

Piękna książka, która dużo daje do myślenia. Trzeba się w nią mocno wczytać, żeby ją zrozumieć, ale gdy juz to nastapi można dostrzec w niej całą masę mądrości życiowych. Mnie się bardzo podobała. ;)

× 2 | link |
@Anusiekkk
@Anusiekkk
2011-05-15
8 /10
Przeczytane

Jedynym fragmentem, przez który naprawdę ciężko przebrnąć jest pamiętni Joanny - przez 40 stron opisywanie stanów emocjonalnych bohaterki, w zasadzie żadnej akcji. Opisów ciągnących się przez całe strony było dużo. Jednakże ja lubię Żeromskiego i więcej złego słowa o nim tutaj nie powiem :) Historia Judyma jest wciągająca, taka... ludzka, ot co. Bo to nie raz człowiek chciał coś udowodnić światu, a zabrakło mu charyzmy czy odpowiedniego argumentu? Tomasz miał wyjątkowego pecha, to fakt. Ale polubiłam go. Opisy podróży pociągami - aż słyszałam ten miarodajny stukot kół. Polecam.

× 1 | link |
@Goszka
@Goszka
2013-10-17
3 /10

Męczarnia. Nie lubię Żeromskiego, choć trzeba przyznać, że Bóg mu talentu nie poskąpił i opisy są rzeczywiście na najwyższym poziomie. Ze świecą szukać drugiego autora, który potrafiłby tak pięknie pisać. Sama jednak fabuła "Ludzi bezdomnych" wywołuje we mnie niechęć i - co dziwne - zażenowanie. Judym był po prostu kretynem i jego idea zupełnie do mnie nie trafia. Wychodzi z tego, że aby pomagać ludziom trzeba być nieszczęśliwym - normalnie geniusz...

× 1 | link |
@BollyGirl
@BollyGirl
2008-06-09
3 /10
Przeczytane Lektury Masakry literackie

Aaaaa... Aaaaa.... i jeszcze raz aaaaa!!! Dla mnie koszmar... jedna z nudniejszych lektur jakiekolwiek czytałam. Niby jest wątek miłosny, niby główny bohater jest lekarzem, niby chce dobrze, ale kurka wodna... to taka **** w korach. Do nieczego nie umie się odpowiednio zabrać, nie wie co chce w życiu robić, kombinuje, aż w końcu przekombinował... "Nie wiedział tylko kto płacze... Czy Joasia? Czy grobowe lochy kopalni płaczą? Czy sosna rozdarta?"

× 1 | link |
AG
@Castiel
2011-11-05
5 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires...

"Nie taki diabeł straszny, jak go malują" To przysłowie idealnie oddaje treść tej lektury. Rzeczywiście, przydługie opisy i tzw. "żeromszczyzna" dają w kość, ale mimo wszystko całkiem dobrze się czyta. Treść nie jest specjalnie trudna, bohaterowie nie są skomplikowani, więc jak na lekturę, "Ludzie bezdomni" są całkiem znośni.

× 1 | link |
@olga
@olga
2008-05-19
8 /10
Przeczytane

Powiem tak: dopiero nuda podczas choroby skłoniła mnie do przeczytania tej książki. A mimo to nie żałuję. Nie jest to może jakaś specjalnie porywająca lektura, ale godna polecenia. No i zakończenie, jak zwykle u Żeromskiego, smutne potwornie, zero optymizmu. Nie wiem, czemu on z taką zawziętością niszczył swoich bohaterów.

× 1 | link |
MM
@Lalaith
2011-05-22
8 /10
Przeczytane

ciekawa, specyficzna jak na Żeromskiego przystało, tzw. literatura zaangażowana; książce tej trzeba poświęcić trochę czasu, akcja rozkręca się gdzieś w II tomie, ale po przeczytaniu rzeczywiście odczuwalna jest spora satysfakcja; w sumie przypadła mi do gustu, duży '+' za zakończenie '-' za Pamiętnik Joanny (niestety):

× 1 | link |
@Zorg
@Zorg
2012-05-18

icylemonna "Nie lubię Żeromskiego, strasznie się wynudziłam czytając tą książkę,choć przesłanie ważne. Wole Prusa." Zgadzam się, chociaż nie cierpię Prusa, ale na tle Żeromskiego stwarza wrażenie pisarza.

× 1 | link |
@milalettere
2021-09-26
8 /10
Przeczytane

To piękna powieść. Wzrusza, pokazuje obraz społeczeństwa, a opisy... osobiście bardzo je cenię, bo są wyjątkowe i zawsze pojawiają się w celu uwypuklenia ważnego problemu.

× 1 | link |
IR
@Inqba
2007-10-18
5 /10
Przeczytane

typowa powiesc o czlowieku ktory chcial a nic nie zrobil.. mnie osobiscie wnerwiala postawa glownego bohatera ktory do niczego nie potrafil sie zabrac jak nalezy :-P

× 1 | link |
YA
@Yak
2007-10-20

Nie mogłem się przedrzeć przez tą książkę. Powieść moim zdaniem najlepsza Żeromskiego, ale po co pisać kolejną książkę o tym jak ktoś by chciał ale nie umie...

× 1 | link |
AR
@arashi77
2009-05-03
5 /10
Przeczytane

Nudna i nieciekawa. Bohaterowie byli mi obojętni, w ogóle się z nimi nie zżyłam. Powieść zupełnie inna niż "Przedwiośnie", które było wręcz genialne.

× 1 | link |
@pudel
@pudel
2007-08-26
Przeczytane

Ulubiona moja lektura licealna. Najbardziej mnie tu interesował wątek miłośny i trochę się zawiodłem jego rozwiązaniem, no ale cóż zrobić?

× 1 | link |
@icylemonna
@icylemonna
2010-08-22
Przeczytane

Nie lubię Żeromskiego, strasznie się wynudziłam czytając tą książkę,choć przesłanie ważne. Wole Prusa.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Co krok można spotkać osoby zadowolone (z siebie), ale nigdzie nie widać wesołych.
Człowiek jest to rzecz święta, której krzywdzić nikomu nie wolno. Granica krzywdy leży w sumieniu, leży w sercu ludzkim.
Człowiek stworzony jest do szczęścia! Cierpienie trzeba zwalczać i niszczyć jak tyfus i ospę.
Dawniej myślałam, że złą jest nienawiść. Gniewać się, mieć urazę – to inna rzecz, ale nienawiść. Przecie to jest pragnienie krzywdy.
Często mi się zdaje, że ludzie mają jakieś ukryte podobieństwo ze zwierzętami: osobniki wyróżniające się prześladują jednomyślnie, a bez porozumienia między sobą, jakimś odruchem stadowym.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pisma zebrane. Tom 1. Opowiadania
Pisma zebrane. Tom 1. Opowi...
Stefan Żeromski
7.9/10
Wydanie w ramach edycji Pism zebranych Stefana Żeromskiego. Pisma zebrane. Seria 1, Nowele, opowi...
Pisma zebrane. Tom 2. Rozdziobią nas kruki i wrony. Utwory powieściowe
Pisma zebrane. Tom 2. Rozdz...
Stefan Żeromski
6.5/10
Wydanie w ramach edycji Pism zebranych Stefana Żeromskiego. Pisma zebrane. Seria 1, Nowele, opowi...
Pisma zebrane. Tom 3. Duma o hetmanie i inne utwory epickie
Pisma zebrane. Tom 3. Duma ...
Stefan Żeromski
Wydanie w ramach edycji Pism zebranych Stefana Żeromskiego. Pisma zebrane. Seria 1, Nowele, opowi...
Pisma zebrane. Tom 4. Sen o szpadzie. Pomyłki i inne utwory epickie
Pisma zebrane. Tom 4. Sen o...
Stefan Żeromski
Wydanie w ramach edycji Pism zebranych Stefana Żeromskiego. Pisma zebrane. Seria 1, Nowele, opowi...
Pisma zebrane. Tom 5. Wisła. Wiatr od morza. Międzymorze
Pisma zebrane. Tom 5. Wisła...
Stefan Żeromski
Krytyczne wydanie „Pism zebranych” Stefana Żeromskiego pod redakcją Zbigniewa Golińskiego zaczęło u...
Pisma zebrane. Tom 6. Syzyfowe prace
Pisma zebrane. Tom 6. Syzyf...
Stefan Żeromski
5.9/10
Wydanie w ramach edycji Pism zebranych Stefana Żeromskiego. Pisma zebrane. Seria 2, Powieści / S...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl