Made in Poland

Emil Marat, Michał Wójcik
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Made in Poland
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe uzupełnione wydanie słynnego wywiadu ze Stanisławem Likiernikiem (1923–2018), jednego z dwóch pierwowzorów „Kolumba” – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20.

To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej. W 2014 r., po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych losach żołnierzy i dowódców AK, o kulisach pracy w dywersji, o trudnych wyborach dotyczących życia i śmierci wrogów i przyjaciół.
Dzisiaj, jak sugeruje Marcin Napiórkowski we wstępie do nowego wydania, jego opowieść tylko zyskała na aktualności: dziesięć lat temu Made in Poland surfowało na szczycie pamięciowej fali. Dziś, jak podpowiada nam nieubłagana logika pokoleniowych cykli, znajdujemy się w przededniu nowego okresu upamiętniania. Praktycznie nie ma już z nami świadków tamtych wydarzeń. Zostaliśmy z tym bagażem sami.

Stanisław Likiernik jako żołnierz Kedywu brał udział w najważniejszych akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Został odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Od 1946 r. przebywał na emigracji we Francji. Nigdy nie krył swojego krytycznego stosunku do powstania. O grupie dowódców wysyłających bohaterską młodzież na barykady mówił bardzo ostro (podkreślając, że nie dotyczy to J. Bokszczanina i K. Iranka-Osmeckiego). Jednocześnie bronił honoru, godności i solidarności powstańczej młodzieży. – Byliśmy żołnierzami, musieliśmy wykonywać rozkazy – przypomina. Jego zdaniem rozsądek nie musi oznaczać tchórzostwa, chłodna analiza nie musi być podszyta cynizmem, a obrona wolności nie musi być samobójstwem. Tę wiarę ukształtowały w nim wspomnienia młodości.
Wydanie 2 uzupełnione
Data wydania: 2024-07-31
ISBN: 978-83-8360-103-8, 9788383601038
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 328
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Emil Marat Emil Marat
Urodzony w 1971 roku w Polsce (Żyrardów)
Emil Marat – polski dziennikarz i pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, trzy lata studiował dziennikarstwo na UW. W latach 1993–1996 pracował w Radiu Kolor. W lat...

Pozostałe książki:

Studnie Norymbergi Made in Poland Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim "Upłaz" Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego likwidatora z kontrwywiadu AK Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega Szkło Bratny Lawirynt Sen Kolumba
Wszystkie książki Emil Marat

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Made in Poland

16.07.2014

Powstanie Warszawskie to temat rzeka, podobnie zresztą jak wszystkie dotyczące wojny, który za każdym razem ujęty jest inaczej. Najczęściej są to reportaże lub wspomnienia z tamtego okresu, a tymczasem według mnie najlepszym punktem wyjścia dla opowiedzenia prawdziwych wydarzeń z Powstania jest relacja osób, które tam były, naocznych świadków ... Recenzja książki Made in Poland

@Sosenka@Sosenka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulina.zakrzewska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
10 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Made in Poland. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl