Małpy Pana Boga. Słowa

Maciej Parowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Małpy Pana Boga. Słowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Małpy Pana Boga - Słowa Macieja Parowskiego to wybór zapisków z dwudziestoparoletniej podróży przez fantastyczne książki, filmy, obrazy. Rzecz może służyć jako przewodnik, choć pejzaże się zmieniają, a wrażenia bywają ulotne i subiektywne [ze Wstępu Macieja Parowskiego do książki]. Zbiór ten jest kontynuacją Czasu fantastyki (1990), znanej pracy krytycznej, w której Parowski gromadził doświadczenia pierwszych ośmiu lat fantastycznego boomu w Polsce, a zarazem ostatnich lat PRL-u. W książce Małpy Pana Boga staje się Parowski kronikarzem sztuki wyobraźni (literatury, kina i plastyki) w wolnej III Rzeczpospolitej. Książka udziela wielu odpowiedzi na jedno pytanie - czemu fantastyka zrobiła się w naszych czasach tak ważna i porywająca?
Data wydania: 2012-01-01
ISBN: 978-83-61587-72-9, 9788361587729
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Cykl: Małpy Pana Boga, tom 1
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 524

Autor

Maciej Parowski Maciej Parowski (ur. 1946) – polski pisarz, felietonista, scenarzysta komiksów, krytyk literacki i filmowy. Od 1982 roku kierownik działu literatury polskiej w „Fantastyce” (od 1990 w „Nowej Fantastyce”), w latach 1992-2003 również naczelny pisma. Ob...

Pozostałe książki:

Wiedźmin. Tom I Wiedźmin. Tom II Funky Koval. Wydanie kolekcjonerskie Wiedźmin. Geralt Wiedźmin. Ostatnie życzenie
Wszystkie książki Maciej Parowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rockmani i oczywiście FANTAŚCI!

23.08.2012

To mój ulubiony cytat z książki „Małpy Pana Boga. Słowa” Macieja Parowskiego. Pewnie dlatego, że czuję się i jednym i drugim. Te słowa idealnie określają zawartość całego tomu. Co mają rockmani do fantastów? Otóż historia polskiej literatury fantastycznej bardzo przypomina dzieje polskiego rocka a odbiorców i twórców w obu przypadkach nie można zal... Recenzja książki Małpy Pana Boga. Słowa

Moja opinia o książce

Opinie

@ryszpak
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Posiadam A.D. 2019 Science Fiction Eseje, publicystyka

Jednym słowem - rewelacja. „Małpy Pana Boga. Słowa” to wybór tekstów, recenzji, polemik, wywiadów autorstwa Macieja Parowskiego, wieloletniego naczelnego „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”.
Nie jest to rzecz dla wszystkich, o nie. Parowski ma swoje racje, miał również swoje zadania jak redaktor, i swoich racji i zadań broni, między innymi wybierając taki a nie inny zestaw tekstów. Ja go akurat zawsze ceniłem, poza tym uważam, że krytyka i kłótnie w świecie sztuki przeważnie pozytywnie wpływają na jej rozwój, więc nie ma tego złego…
Książka jest podzielona na kilka części, spójnych ze sobą. W jednej zawarte są wywiady, m.in. z prof. Smuszkiewiczem czy prof. Jarzębskim. W kolejnych recenzje książek i opowiadań, wspomnienia pisarzy, wszystko ułożone w miarę chronologicznie, od lat osiemdziesiątych, po pierwszą dekadę XXI wieku. Są obszerne eseje o Januszu A. Zajdlu, o Sapkowskim, Lemie… Są również recenzje książek popularnonaukowych, (Darwina, Alvarezów o zagładzie dinozaurów) czy filozoficznych.
Ostatni rozdział to opis wojen, wojenek i bitew toczonych między nazwijmy to obozem „Fantastyki” a „Feniksa”. Są polemiki, próby wyjaśnień, czasami idzie na przysłowiowe noże. Ale jak sam Parowski wspomina - „Zdarzało się nam wojować nie tylko zażarcie, ale i pięknie”.
Pierwszy tom „Małp...” dotyczy w większości słowa pisanego – książek, opowiadań itp. Drugi - „Obrazy” dotyczy prawdopodobnie kina, o czym niewątpliwie zaraz się przekonam.
(… a nie ...

| link |
@ewoola
2016-09-04

Bardzo dobra książka, powinna być podręcznikiem dla tych wszystkich, którzy w jakiś sposób zajmują się i tworzą fantastykę w Polsce (literaturę, konwenty itp.)

| link |
RI
2012-08-23
8 /10
Fantastyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Małpy Pana Boga. Słowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małpy Pana Boga. Obrazy. Tom 1
Małpy Pana Boga. Obrazy. Tom 1
Maciej Parowski
9/10
W Małpach Pana Boga, których I tom pt. "Słowa" ukazał się nakładem NCK w 2011 r., staje się Parowski...
KUKUŁKA NA KONIU TROJAŃSKIM. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje
KUKUŁKA NA KONIU TROJAŃSKIM...
Maciej Parowski
W Małpach Retrospekcjach opisuje Parowski przemiany sztuki wyobraźni w ciągu ostatnich czterech dek...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl