Mapa

Barbara Sadurska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Mapa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata

Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Mapa Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie. - Adam Pluszka
Data wydania: 2019-10-11
ISBN: 978-83-62795-91-8, 9788362795918
Wydawnictwo: Nisza
Nagrody: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (Zwycięzca)
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 208
dodana przez: Beata_

Autor

Barbara Sadurska Barbara Sadurska
Urodzona 4 grudnia 1974 roku w Polsce (Brzesko)
Polska prawniczka, specjalistka prawa własności intelektualnej, pisarka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji (2001) oraz Polonistyki (2000) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia podyplomowe „Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze” ukończyła w ...

Pozostałe książki:

Srebrny smok Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Rada smoków Czarny hetman Mapa Bajka, Bajeczka Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / ("Wokół książek" wydanie specjalne) jesień 2020 Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (24) / grudzień 2019 Utopay. Przyszłość wystawia rachunek
Wszystkie książki Barbara Sadurska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mapa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2021-02-02
Przeczytane

"Źle, źle zawsze i wszędzie ta nić czarna się przędzie” (C.K.Norwid)
Mam jedną zasadniczą wątpliwość co do tej książki, taką mianowicie, że podejrzanie przypomina „Wyznaję” J. Cabré. A nie jest to mój ulubiony autor, łagodnie mówiąc.
Motyw przewodni – tu mapa, tam skrzypce, mozaika ludzkich losów, przeplatające się plany czasowe i przede wszystkim, wszechobecne zło, to nazbyt dużo podobieństw. Novum w „Mapie” jest pierwiastek fantastyczny. Co więc sprawia, że oceniam tę książkę tak wysoko? Literacko Sadurska stoi o klasę wyżej od pana Cabré, w mojej skromnej opinii oczywiście. Nie jest sentymentalna, nie tarza się w pretensjonalności, no, może czasem ciut się o nią ociera, z ogromnym wyczuciem, precyzyjnie operuje ironią. Tworzy obrazy tak piekielnie sugestywne, że nie chcą wyjść z głowy. Nie wiem, czy to dobra rekomendacja, ale miałam po tej książce koszmary…
Wątpliwości wątpliwościami, ale nie mogę ocenić „Mapy” inaczej niż „bardzo dobra”. Jestem bardzo ciekawa, co autorka jeszcze napisze, bo że ma talent, to wątpliwości nie ulega.

× 13 | link |
@MgorzataM
2020-06-07
9 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2020

Precyzyjnie skonstruowana, gęsta od znaczeń, zaludniona mnogością narratorów (choć można się zastanawiać, czy przypadkiem nie jest to jeden uniwersalny narrator), napisana klarownym, żywym językiem. W formie dopełniających się opowiadań, ale stanowiących właściwie jedną opowieść o pogoni przez wieki za niezwykłym przedmiotem, tytułową mapą. Potrzeba jej posiadania wyzwala w protagonistach najgorsze instynkty; emanacją zła jest jeden z nich, być może ciągle ten sam, bezwieczny. Książkę czyta się z zapartym tchem, aczkolwiek trzeba być bardzo uważnym śledząc losy poszczególnych związanych i wyrastających z siebie postaci.

× 6 | Komentarze (1) | link |
@nowika1
2023-05-16
Przeczytane

Są takie książki, które potrafią zaskoczyć cię koncepcją, narracją i fabułą. O takich książkach pisze się najtrudniej. I taką książką jest "The Map" Barbary Sadurskiej (przekład z polskiego : Kate Webster). Ja miałam przyjemność czytać angielskie wydanie, od wydawnictwa Terra Librorum.
Polskie wydanie ukazało się w wydawnictwie Nisza.
Wymagająca to lektura i trudna do zrecenzowania.
Nie ma tu chronologii, a historię tworzy siedem opowiadań. Oddzielne historie łączy mapa piętnastowiecznego kartografa, weneckiego mnicha Fra Mauro i artefakty, medalion i akwaforta. Mimo, że czytelnika przez historię wiedzie mapa, to działać on musi sam, wg własnej idei. Trzeba wysilić się, użyć swojej wyobraźni i inteligencji, aby poukładać sobie tę historię i zinterpretować ją, według własnego czucia.
Intrygująca to opowieść. Miałam momenty "wow", momenty zachwytu, bo autorka potrafi zafascynować.
Mamy tu mnogość postaci, prawdziwych i tych z wyobraźni, mnogość zdarzeń, podróż przez wieki, a jednocześnie tak niewiele miejsca, by to wszystko spiąć w całość.
Czym jest mapa? - rysunkiem świata, planem miasta, które nie powstało, drogą do piekieł...
Jest przedmiotem pożądania, który wyzwala w ludziach pierwotne instynkty. Artefaktem, który budzi w ludziach to, co najgorsze. Żądzę posiadania, przemoc, okrucieństwo, zbrodnię...
Wieki się zmieniają, a człowiek nie.
Wiele tu niedopowiedzeń, urwanych zdań pozostawiających czytelnika z niedostatkiem.
Tu jesteś...

× 2 | link |
@abdita
2020-10-14
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mapa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat