Mars

Rafał Kosik
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Mars
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Na Marsa przybywali przez stulecia osadnicy z przeludnionej Ziemi, szukając nowego, lepszego świata. Zbudowali na Czerwonej Planecie miasta, stworzyli cywilizację. Gdzieś nad tym idealnym światem wisi jednak widmo zagłady. Ludzie wciąż mają te same wady. Na słabiej rozwiniętej półkuli południowej nasilają się ruchy separatystyczne. Porzucenie w połowie realizacji programów formujących planetę rujnuje jej klimat. Ścierające się koncepcje polityczne pchają cywilizację na drogę, z której nie ma powrotu.
Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa, na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w zupełnie innym świetle historię Czerwonej Planety. Tę dawną i tę zupełnie nową.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-918410-3-7, 9788391841037
Wydawnictwo: Ares2
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Rafał Kosik Rafał Kosik
Urodzony 8 października 1971 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Rysuje również r...

Pozostałe książki:

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Wszystkie książki Rafał Kosik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czerwona planeta

7.02.2011

Rafał Kosik jeszcze kilka dni temu był dla mnie sporym znakiem zapytania. Po przeczytania „Verticala” jego autorstwa, miałem dylemat: uznać książkę za jednokrotny przebłysk talentu, czy autora za błyskotliwego pisarza. Należało to rzecz jasna sprawdzić. Oczywistym było, że kolejna jego książka jest tylko kwestią czasu. Tym sposobem wszedłem w posia... Recenzja książki Mars

Moja opinia o książce

Opinie

@wojciechowska.am
2019-11-24
6 /10
Przeczytane Fantastyka

Moje pierwsze spotkanie z prozą Rafała Kosika. Terraformowanie planet to nie jest mój ulubiony temat. Na szczęście da się go jakoś przebrnąć, bo autor dokłada nam wątek szpiegowsko-sensacyjny i to się jakoś trzyma, aczkolwiek są momenty, że autora poniosła spora fantazja i niektóre rozwiązania były nawet dla mnie zbyt przesadzone. Na plus zaliczam warsztat pisarski autora, moim skromnym zdaniem radzi sobie świetnie!

× 3 | link |
PA
2022-04-28
7 /10

Motyw kosmicznych podróży jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w literaturze science-fiction a Mars jako przyszła ziemska kolonia pojawia się w tym kontekście dosyć często. To właśnie tu w książce Rafała Kosika przybywają osadnicy z przeludnionej Ziemi, szukając nowego, lepszego świata- budują miasta, próbując stworzyć/odtworzyć na Czerwonej Planecie cywilizację.
Misja zaludniania Marsa i kwestie związane z terraformowaniem planety nie są może mocno oryginalne ale mam wrażenie, że autor doskonale zdaje sobie z tego sprawę, punkt ciężkości jego historii skłania się bardziej ku rozważaniom natury filozoficznej. Bez obaw jednak, nie zabraknie tutaj akcji, a nawet zjawisk nadprzyrodzonych 🤭

Ciekawy obraz kształtowania się "nowego" społeczeństwa, ludzie dostają szansę zacząć wszystko od początku - do czego ich to zaprowadzi? Powiem tylko tyle, że najwyraźniej nawet żyjąc "wśród gwiazd" wciąż nie uczymy się na błędach bo diagnoza Kosika jest mało optymistyczna, nad ludzkością po raz kolejny wisi groźba ekologicznej katastrofy…

Historia senatora Griffina i jego współpracownicy Doris Westwood jest trochę niczym smutne deja vu, nikt nie chce słyszeć o nadchodzącej tragedii, nikogo nie obchodzą zbytnio sprawy gospodarki naturalnej.

Osobiście najmocniej dała mi do myślenia druga część powieści, rozgrywająca się w roku 2340. Poznajemy tu Jareda - samozwańczego archeologa, który odkrywaj...

| link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Rok 2040, na Marsa przybywają pierwsi pionierzy, którzy mają za zadanie zasiedlenie, oraz oczywiście terraformowanie planety.Jednocześnie, pewna uczestniczka wyprawy odkrywa coś, co zupełnie nie pasuje do tego, co rzekomo wiemy o tym świecie.
300 lat później, na Marsie zamieszkuje blisko 3 miliardy ludzi, a ich losy zależą od pewnego senatora, który, postanawia "ratować Mars", a jego zabiegi, mogą doprowadzić do zagłady wszystkich, którzy odnaleźli na planecie swoje miejsce we wszechświecie.

Największym plusem tej opowieści, jest jej prawdopodobieństwo.Moim zdaniem nie ma tu żadnych wymysłów, które pewni autorzy pakują do swoich książek, uznając, że o to odkryli coś nowego.Nie, wszystko co autor tutaj przedstawił, wygląda wielce prawdopodobnie i nie ma tu niczego, co można by uznać, za fantazję, zbyt wybiegającą naprzód.Wielkie technologie, dążenie do doskonałości, owszem, ale przede wszystkim ludzie, którzy zawsze pozostaną tacy sami, niezależnie, czy są nam współcześni, czy dopiero się narodzą.Ich słabości, wady, ale i zalety.

Fantastyka naukowa na wysokim poziomie, dodatkowo, jest to nasz autor, więc czegóż chcieć więcej.Polecam.

| link |
@Immora_Fray
2010-06-28
10 /10
Przeczytane Posiadane

Świetne science-fiction. Zazwyczaj czytanie sf od zagranicznych autorów jest dla mnie katorgą, co po części jest zasługą tłumaczy. W wypadku naszego rodzimego autora problem ten został wyeliminowany i mogę z czystym sumieniem stwierdzić - jest to kawał dobrego sf, wypełnionego po brzegi intrygami, romansami, tajemnicami i tym swoistym klimatem zaludnianego przez Ziemian Marsa. Coś pięknego.

| link |
PA
2021-06-04
7 /10
Przeczytane
@Adam84
2020-06-23
7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@pablos
2011-02-07
10 /10
@Asamitt
2019-12-04
4 /10
Przeczytane Fantastyka/Fantasy/Paranormal Polscy autorzy
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@Draven87
2013-12-27
8 /10
Przeczytane
@iusta
2012-08-12
8 /10
Przeczytane
BS
2010-01-07
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mars. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl