Martin Eden

Jack London
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Martin Eden
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów

Opis

Historia młodego człowieka z warstwy robotniczej, który kształcąc się samodzielnie, zdobywając ciężką pracą wiedzę i ucząc się towarzyskiej ogłady, pragnie stać się godnym pochodzącej z bogatej rodziny Ruth Morse. Między młodymi rozkwita uczucie, z czasem jednak niezwykła żywotność Martina, jego niebywale szerokie horyzonty i zapał, z jakim pragnie zostać pisarzem, zaczynają przerastać intelektualne możliwości i drobnomieszczańską mentalność jego narzeczonej...
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7389-371-9, 9788373893719
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Arcydzieła Literatury Światowej, Klasyka Młodych
Stron: 316
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Jack London Jack London
Urodzony 12 stycznia 1876 roku w USA (San Francisco)
Amerykański pisarz. Syn Flory Wellman i H.W. Chaneya. Nazwisko przyjął od ojczyma, Johna Londona. Autor powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi. London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, mary...

Pozostałe książki:

Biały Kieł Zew krwi Martin Eden Wilk morski Maleńka pani wielkiego domu Bellew Zawierucha Córka śniegów Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Miłość życia Nieoczekiwanie / Złoty żuk A niech to żółwie tasmana Biały Kieł Księżycowa dolina Nowele Skarby Sezamu Biały kieł. Bellew Zawierucha Biały kieł. Zew krwi. Kaftan bezpieczeństwa. Włóczęga wśród gwiazd Meksykanin Mieszkańcy otchłani Opowieści Mórz Południowych Opowieści z południa Przed Adamem Przygoda Przygody w zatoce San Francisko Za zdrowie wędrowca na szlaku i inne opowiadania Żegluga na jachcie "Snark" Żelazna Stopa Dzieła wybrane tom 2. Nowele Kaftan okrucieństwa Na szlaku Opowieści z całego świata Po katastrofie. Antologia opowiedań postapokaliptycznych Serce kobiety Szkarłatna dżuma Wyga
Wszystkie książki Jack London

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Martin Eden nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2021-07-11
8 /10
Przeczytane USA Dramat

Indywidualność ponad stan posiadania. Literatura ważniejsza od życia czy ciepłej, bezpiecznej posadki. Martin Eden to marzyciel, marynarz oraz nadczłowiek w oczach społeczeństwa, które pozwoliło odebrać sobie marzenia, którzy nie kipią niezależnością intelektualną. Emocjonalny mnich koczujący na przeciwległym obozowisku - od stada bezgłowego tłumu. Buntownik doskonały - kierujący się wewnętrzną ideologią, bez materialistycznego przywiązania do konformistycznej postawy ludzkości. Miłość oraz pasja idzie w zgodzie z duchem marynarza, który nie boi się sztormów (egzystencji bez pieniędzy, znikomej popularności lub fałszywych znajomości). Martin dąży do sukcesu własną ścieżką bojownika. Wojownika, który wie, że marzenia są ważniejsze od poklasku, zdania obcych i tanich komplementów. Kiedyś Mes w wywiadzie przyznał, że artysta na scenie jest samotnym zwycięzcą. Ludzie wokół nie rozumieją, ile poświęcenia oraz poezji wymaga, by stać się tym, kim pragniemy. Liryczna kanonada. Piękne, rozbudowane zdania, wywodzące się ze starej szkoły pisarstwa. Fantastyczne porównania, charaktery zbudowane z twardego muru. Obronne na absorbujące ciosy. Przylegające do światła, oferujące kontrę do miernoty towarzystwa. Literatura z najwyższej półki: udzielająca stoickiej postawy, determinacji oraz wysiłku, który zostanie wynagrodzony, a reszta pozostanie tam, gdzie ich miejsce. Wśród anonimowych głupców, którzy wolą być ,,innymi'' niż sobą.

× 9 | link |
DO
@dolores272
2015-01-17
Przeczytane

Pozycja do której namiętnie i bezustannie wracam. Po pierwszej lekturze zaczęłam ją czytać natychmiast od początku. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie i jest jedną z najważniejszych książek (dla mnie).

× 2 | link |
@frodo
2009-01-11
10 /10
Przeczytane

Poważny temat, poważna książka. Do dziś pamiętam, jej słowa: "przegrał bo był indywidualnością".

× 1 | link |
@Jenny_89
2011-08-22
10 /10
Przeczytane

Postać Martina Edena jest „lustrem”, w którym odbiją się i uwypuklają negatywne cechy ludzkiego charakteru. Martin został przedstawiony jako bohater pozytywny, wręcz doskonały. Pochodzący z nizin społecznych chłopak postanawia zdobyć bogactwo, sławę i uznanie, a przede wszystkim miłość ukochanej – Ruth. Prawie cała powieść skupia się na jego dążeniach do celu: samodoskonaleniu się, nauce, pisaniu i niepodawaniu się, kiedy życie nieustannie „rzuca mu kłody pod nogi”. Jednak tło powieści niesie ze sobą o wiele więcej wartości i przemyśleń niż sam główny bohater. Kiedy Martin nie ma grosza przy duszy jest poniewierany, wyśmiewany i nikt w niego nie wierzy. Ale kiedy sytuacja się odwraca wszyscy dążą do znajomości z nim. Autor niezwykle trafnie ukazuje nam mentalność ludzi: fałsz, obłudę, żądzę pieniądza, sławy, życie zgodnie z narzuconymi sztucznie regułami, strach przed jakąkolwiek odrębnością czy indywidualnością itp. Warto również zwrócić uwagę na doskonały kunszt pisania Londona. Niezwykle plastyczny język i rozbudowane zdania sprawiają, że autor nie pomija żadnego szczegółu. Dokładnie odzwierciedla uczucia bohaterów i odwzorowuje rzeczywistość. . Ponadto autor zawarł w powieści wiele idei i zagadnień z różnych dziedzin nauki, np. walkę klas, ideę nadczłowieka (Nietsche), wartość teorii ewolucji i jeszcze wiele innych.

| link |
@pima
@pima
2009-06-10
Przeczytane Nie polecam

To nie dla mnie książka. Była jedną z pierwszych książek Londona jaką przeczytałam i na jakiś czas mnie do niego zraziła. Potem przekonałam się, że nie jest taki zły, ale to inna historia. Martin Eden ma na pewno bardzo ważne przesłanie, ale nudziłam się przy tym bardzo.

| link |
@Pioropisz
@Pioropisz
2009-06-28
10 /10
Przeczytane

Świetna książka, nie mogłam się od niej oderwać. Silnie autobiograficzna, kiedy czytałam "Żeglarza na koniu", biografię Londona, miałam wrażenie, że czytam "Martina" po raz drugi...

| link |
ŁU
@lossuperktos
2008-11-12
Przeczytane

Ta książka nie tyle urzeka pięknem stylu co ważnością i mocą przekazu. Jak dla mnie - chyba najważniejsza z tych, które przeczytałem. Ale to odczucie bardzo subiektywne :)

| link |
@YouStee
@YouStee
2009-09-08
10 /10
Przeczytane

Urzekająca i powalająca. Jedna z moich ulubionych... nie można o niej zapomnieć. Przypominają mi się słowa Norwida - "I lać ci będą łzy potęgi drugiej..."

| link |
@Senthe
@Senthe
2008-12-02
Przeczytane

Długo NIE MOGŁAM jej zrozumieć, kiedy zrozumiałam - coś się zmieniło. Tak, jest ważna, smutna i zupełnie głupia. Mimo tego mam do niej spory sentyment.

| link |
@suavemente
@suavemente
2009-06-05
8 /10
Przeczytane Ukochane z dzieciństwa

Klasyka. Bardzo mi się podobała. Klimat jest niepowtarzalny, a przesłanie ważne. Polecam.

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-08-12
10 /10
Przeczytane

Długo byłam pod wrażeniem tej powieści. Powinien przeczytać ją każdy...

| link |
@basiaa
@basiaa
2011-06-10
10 /10
Przeczytane

Piękna , poruszająca książka.Muszę jeszcze do niej wrócić.

| link |
@gracjan
2023-03-27
6 /10
Przeczytane
KG
@kasik80
2021-07-20
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-07-09
6 /10
Przeczytane Lektury szkolne L. amerykańska
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Martin Eden. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat