Opinia na temat książki Metro 2033

@Bibliotecznie @Bibliotecznie · 2022-01-09 16:52:14
Przeczytane
"Metro 2033" to kolejna powieść postapo w moim dorobku czytelniczym. Imponujące rozmiary książki przekładają się na mnogość elementów, z których autor zbudował świat po zagładzie.

Po konflikcie atomowym ludzie żyją w moskiewskim metrze, ponieważ nie da się już mieszkać na powierzchni. Miejsce ludzi na górze zajęły mutanty, które były w stanie przystosować się do nowych warunków i przetrwać promieniowanie. Na jednej ze stacji mieszka Artem, młody chłopak, który pewnego dnia otrzymuje zadanie. Musi dostać się do stacji Polis, która jest postrzegana przez mieszkańców metra jako legendarna i najlepsza do życia. I bardzo trudno się do niej dostać. W czasach przed zagładą droga do Polis zajęłaby niewiele czasu, ale teraz zadanie, które zlecono Artemowi, mogło okazać się nie tylko trudne, ale wręcz śmiertelne. Mimo to Artem postanawia dostać się do Polis, aby przekazać wiadomość stalkerowi Młynarzowi. Po drodze czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Jak sobie poradzi? Kto wraz z nim stawi czoła wrogom?

Akcja powieści nie jest wartka. Sporo się dzieje, jednak wszystkie wydarzenia związane są z decyzjami podejmowanymi na bieżąco przez Artema. Chłopak wędruje przez kolejne stacje metra, gdzie spotyka wielu ich mieszkańców i przez jakiś czas uczestniczy w ich życiu lub oni dołączają do niego. Jego misja jest trudna, ale od jej powodzenia zależy przyszłość wszystkich ludzi, którym udało się do tej pory przetrwać w mrocznych tunelach metra.

Uniwersum stworzone przez autora jest pełne szczegółów, dzięki czemu wydaje się bardzo realistyczne. Do tego dodajmy opisy emocji i zachowań poszczególnych bohaterów i mamy kawał naprawdę dobrego postapo.

Ocena:
Metro 2033
8 wydań
Metro 2033
Dmitry Glukhovsky
8.1/10
Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji człowieka rozegra się w przejmującej atmosferze moskiewskiego metra? Czy człowiek, który w marzeniach sięgał gwiazd, godzi...
Komentarze

Pozostałe opinie

Powieść poważna, wręcz smutna. Nie liczcie na wesołe zakończenie. Niemniej, fascynująca lektura, którą świetnie się czyta. Polecam!

Na początku nie byłam przekonana codo tej książki. Długo męczyłam początek, jednak przekonała mnie zdecydowanie do siebie!

Styl pisarza to jakiś żart. Bardzo ciężko się to czytało. Ale najgorszy był główny bohater - naiwny, ciągle czegoś nie wiedzący i jego niesamowity 'fart', sprawiający, że nawet z największych opresji...

Jak dla mnie ok. Początek i końcówka super. Środek mnie irytował i często nudził mimo licznej akcji.

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl