Miasto Ślepców

Miasto Ślepców
4.43
Ocena 4.43 na 5 możliwych
Na podstawie 56 ocen kanapowiczów
Jose Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejsz...
Jose Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Baltazar i Blimunda, nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbon...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788375102482
Wydawnictwo: Rebis

Recenzje

Miasto Ślepców
José Saramago to wyjątkowo charakterystyczny pisarz. Jego książek nie sposób pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego autora. Portugalczyk, laureat Nagrody Nobla, człowiek, któremu na sukces przyszło czekać ponad 60 lat... Przyznaję, że należę do wiernych wielbicielek twórczości tego pisarza. Mim...
Biała ślepota
Właśnie kończysz pracę. Wsiadasz do samochodu i cieszysz się, że za chwilę będziesz w domu. Zjesz coś dobrego, usiądziesz w swoim wygodnym fotelu i włączysz telewizję. Może nawet uda ci się obejrzeć ulubiony film lub serial. Drogę do domu znasz na pamięć, możesz nawet bez namysłu policzyć ilość s...
Napisz swoją opinię

Opinie

@blackmoth
@blackmoth 2012-12-19
Przeczytane (2013-01-01)
Książka jest jedyna w swoim rodzaju - dotyczy to zarówno formy pisania, jak i tematyki, sposobu. Saramago przedstawia wręcz apokaliptyczną wizję świata. Coś normalnego i powszechnego - ślepota - nagle okazuje się być barierą, granicą nie do przekroczenia. Uświadamia, jak tak naprawdę ważny jest wzrok, ale przede wszystkim jak daleko są w stanie posunąć się ludzie, aby przeżyć. Chociaż wydaje się, że nie znamy bohaterów, wiemy o nich więcej, niż by się nam wydawało. Poznajemy ich po zachowaniach, nie potrzebujemy do tego ich imion, nazwisk, wyglądu. Właśnie dzięki tej anonimowości książka wiele zyskuje; mówi, że to mógłby być każdy z nas. I tak jak stwierdził Maynard, tym, co najbardziej zapada w pamięć i tym, co może być mottem całej książki są słowa: "Skoro nie możemy żyć jak ludzie, to postarajmy się chociaż nie żyć jak zwierzęta".
@Soshy
@Soshy 2011-04-10
Przeczytane (2011-04-10)
Skusiłam się na tę książkę licznymi pochlebnymi opiniami i teraz, po przeczytaniu nie bardzo rozumiem, skąd się one wzięły? Nie zachwyciła mnie bowiem ta książka w żadnym momencie. Ciężka do przetrawienia forma pozbawiona klasycznych dialogów, długie akapity, kolumna tekstu bez chociażby jednego myślnika – wszystko to sprawiło, że książka się dłużyła i nużyła niemiłosiernie, po prostu męczyła, pomimo niezaprzeczalnie ciekawej i głębokiej historii. Anonimowi, wyblakli bohaterowie, których „charakter” określa jedna cech: dziewczyna w ciemnych okularach, żona lekarza, stary człowiek z czarną opaską na oku i tak naprawdę to jedyne, co o głównych bohaterach wiemy. Podsumowując uczucia mam mieszane: z jednej strony ciekawy pomysł i klimat powieści, z drugiej mdła narracja i marne zakończenie. Jestem na nie.
@Wyrysowana_
@Wyrysowana_ 2010-01-09
Przeczytane (2010-01-01)
Po raz pierwszy spotkałam się z taką książką. Tutaj wszystko było inne i niespotykane. Ten styl pisania dialogów - wcale mnie nie męczył właśnie dlatego mam ogromny sentyment do tej książki. A ogólnie akcja - przerażająca. Nadal nie mogę odpędzić się od wizji w głowie z akcją z żywym towarem i ludźmi, którzy pospadali do magazynu i ich ciała zaczęły się tam rozkładać i ten opis, że wydzielają metan. Uh. Mimo wszystko książka warta przeczytania, polecam. Mam zamiar jeszcze obejrzeć film, który pewnie będzie równie dobry, chociaż pewna nie jestem. Jeszcze raz gorąco polecam. ;)
@Kasiasnoopy
@Kasiasnoopy 2011-02-17
Przeczytane (2010-08-02)
Cudowna i wstrząsająca książka. Może to sprawa mojej bogatej wyobraźni , może kunsztu Saramago, a może obydwu ale czułam się jak bym tam była. Całą książkę przeczytałam niemal jednym tchem. Początkowo książka wydawała mi się dziwnie napisana ale przywykłam do tego i nawet polubiłam taki styl pisania. Ta książka świetnie ukazuje do czego jest zdolny człowiek by przetrwać. Jest zdolny wręcz do utraty człowieczeństwa której nawet nie zauważa. Poza tym w wielu momentach czułam silne emocje, ale na końcu łzy same popłynęły mi z oczu . Naprawdę warto przeczytać te książkę.
@Nancy
@Nancy 2013-10-30
Przeczytane (2013-10-30)
Wyjątkowa książka, która z pewnością daje do myślenia. Były drobne momenty gdzie czegoś mi w niej brakowało, ale zdecydowanie zrekompensowała mi to jej analiza psychologiczna społeczności. Chwilami czytałam z oburzeniem, innymi z współczuciem, a przede wszystkim było w tym ogarniające mnie przerażenie, jak łatwo i mocno można się zmienić. Z pewnością polecam, książka oryginalna i napisana z rozwagą mądrego człowieka, warta każdej swojej strony.
@Maynard
@Maynard 2010-08-14
Przeczytane (2010-07-28)
SUPLEMENT: jednak widziałemfilm. Tak udanej i wiernej ekranizacji nie pamiętam chyba od czasu "Drużyny pierścienia". Wielki ukłon w stronę reżysera, Fernando Meirellesa, który jest Brazylijczykiem i w pełni zrozumiał przekaz autora, Portugalczyka. Jeśli zrobili by go amerykanie wyszło by coś na kształt "Resident evil" lub "I'm legend", czyli niskie badziewie. Polecam, naprawdę warto obejrzeć zarówno przed jak i po przeczytaniu powieści.
@nadrektor
@nadrektor 2010-02-14
Przeczytane (2009-06-13)
muszę przyznać, że książka ta na pewno jest wciągająca, na pewno niezwykle działa na psychikę człowieka, a dodatkowo silnie wpływa na nastrój. Jednak mam wrażenie, że noblistę stać na więcej i jestem troszkę zawiedziona poprowadzeniem akcji i opisami.
@YouStee
@YouStee 2009-09-08
Przeczytane (2009-09-08)
Ciekawy punkt wyjścia. Stadium zezwierzęcenia człowieka. Przerażająca wizja swiata pozbawionego zasad moralnych w obliczu utrrtay jednego zmyslu. I to jest wlasnie pzerazajace.
@Jjolka
@Jjolka 2011-08-05
Przeczytane (2011-07-21)
Duża niespodzianka ze względu na budowę tekstu w których dialogi nie są wyszczególnione. Przerażająco-surrelistyczna. Zatraciłam się i w tej antyutopijnej rzeczywistości. :)
@traber1
@traber1 2010-12-30
Przeczytane (2009-06-13)
Wspaniała książka. Saramago udało się stworzyć książkę z najwyższej półki literatury pięknej, która nie tylko nie nudzi czytelnika, ale wręcz wciąga go bez reszty.
Autorzy
José Saramago
ur. 16 listopada 1922 w Azinhaga, zm. 18 czerwca 2010 w Tías W 1991 Saramago opublikował powieść Ewangelia według Jezusa Chrystusa. Została skrytykowana jako bluźniercza przez Kościół katolicki. W ...
Inne książki:
Książka Miasto ślepców
Książka Ewangelia według Jezusa Chrystusa
Książka Baltazar i Blimunda
Książka Baltazar i Blimunda
Książka Historia oblężenia Lisbony
Współtworzący tą stronę
puchar
MO
@blekitna pierwsza opinia